heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 30 stycznia 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 19 grudnia 2013, 08:56

Tonsil po latach nieobecności wraca na rynek

Tonsil przez wiele lat był jednym z polskich znaków firmowych. Głośniki producenta gościły na niemieckich, brytyjskich, a nawet amerykańskich salonach. Ale to już historia. Dziś nowy właściciel próbuje odbudować dawną potęgę, opierając się na znanym logo, ludziach i dawnej lokalizacji. Misja niewykonalna? Niekoniecznie. Świat biznesu zna podobne przypadki.

Zjazd w dół


Lata świetności Tonsilu przypadały na dekadę Gierka, aczkolwiek firma nie najgorzej radziła sobie w początkowym okresie transformacji. Świadczy o tym fakt, iż 16 kwietnia 1991 roku podczas pierwszej sesji Giełdy Papierów Wartościowych, znalazła się w doborowym gronie pięciu notowanych spółek. Jeszcze na koniec 2000 roku cena akcji Tonsilu oscylowała wokół 3,8 złotych, ale 29 lipca 2005 za walory płacono tylko 4 grosze. W ciągu kilku lat potęga polskiego producenta głośników rozsypała się niczym domek z kart. Główną przyczyną były odmienne wizje rozwoju firmy japońskiego inwestora oraz polskiego zarządu. Przez kilka lat obie strony, a także związki zawodowe żyły w permanentnym konflikcie, co doprowadziło do upadłości firmy, którą ogłoszono 7 kwietnia 2004 roku.

Logo Tonsil

Drugie życie Tonsilu?


W ciągu ostatnich kilku lat pojawiały się różne próby wskrzeszenia słynnej marki, wszystkie zakończone fiaskiem. Tym razem do gry wchodzi przedsiębiorca z Wielkopolski, związany z branżą od początku lat 90. Jest właścicielem m.in. znaku firmowego, który zakupił podczas licytacji komorniczej majątku spółki Tonsil Polska. Ale logotyp to nie jedyny kapitał nowego właściciela. Trzon kadry tworzą doświadczeni fachowcy, wcześniej blisko związani z producentem. Funkcję dyrektora ds. produkcji pełni Marek Dutkiewicz, człowiek, który „zjadł zęby” na Tonsilu. Pracę w firmie rozpoczął w 1977 roku. Dutkiewicz pierwsze swoje kroki stawiał w laboratorium pomiarowo-badawczym. Siedem lat później trafił do działu konstrukcyjnego, gdzie był odpowiedzialny za konstrukcję głośników i zestawów głośnikowych. Pełnił m.in. funkcje Dyrektora Biura Rozwoju, Członka Zarządu ds. Technicznych.

Co ważne, Marek Dutkiewicz i jego współpracownicy korzystają z kompletu maszyn, narzędzi, form i urządzeń, które należały do upadłej spółki.

- Produkujemy wyroby gotowe w oparciu o detale i podzespoły, które też sami wykonujemy. Mam na myśli kosze, płytki nabiegunnikowe, rdzenie, membrany, zawieszenia, resory, cewki i wiele innych elementów. Posiadamy także aparaturę kontrolno-pomiarową firm B&K, Ortofon, Koerschner, MLLS, pozwalającą zachować odpowiednią jakość produkowanych wyrobów – zapewnia Sławomir Wieszczeciński, właściciel Tonsilu.

Warto dodać, że firma korzysta z pomiarów w kabinie bezechowej UAM w Poznaniu, w Katedrze Akustyki. Tonsil skupia się na produkcji najbardziej popularnych modeli, w tym kultowych Altusów. Natomiast zrezygnowano z głośników samochodowych i do telewizorów.

Choć na miejscu dawnej fabryki Tonsilu, powstało nowe osiedle, producent głośników pozostanie we Wrześni. Właściciel, przywiązany do lokalnej tradycji, znalazł dla fabryki nową lokalizację, w której już rozpoczęto produkcję. Plany na przyszłość? Wiele wskazuje na to, że już wkrótce do zespołu dołączy wysokiej klasy specjalista współpracujący ze światowymi potentatami.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

19.12.2013 r.

Facebook siedliskiem oszustów żerujących na Bożym Narodzeniu i oferujących konsole PlayStation 4, 8:50

18.12.2013 r.

Chroń dane z DashDrive Durable HD650, 11:36


Nowsze

19.12.2013 r.

Bezprzewodowy głośnik Marshall Stanmore, 8:58

Chromebase - komputer stacjonarny all-in-one z Chrome OS, 9:05


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 1.13 | SQL: 10 | Uptime: 52 days, 18:58 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl