heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 21 lipca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 18 listopada 2013, 08:05

Toyota zapowiada samochody na wodór

Toyota poinformowała o znacznym obniżeniu kosztów produkcji wodorowych ogniw paliwowych. Obniżka jest tak duża, że firma już w 2015 roku - na całe lata przed konkurencją - rozpocznie sprzedaż samochodów z ogniwami.

Pojazdy będą kosztowały pomiędzy 50 a 100 tysiącami dolarów. To sporo, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że prototypowe pojazdy z ogniwami paliwowymi kosztowały ponad milion USD. Jednym z wprowadzonych przez Toyotę usprawnień jest zmniejszenie rozmiarów ogniw oraz ilości platyny potrzebnej do ich wyprodukowania. Koncepcyjna Toyota z ogniwami zostanie zaprezentowana w ciągu najbliższych dni podczas Tokyo Motor Show.

Ogniwa paliwowe są zasilane wodorem. Platyna pełni rolę katalizatora reakcji wodoru z tlenem. W jej wyniku powstaje prąd elektryczny, a materiał odpadowy - para wodna - jest wydalany przez rurę wydechową.

Konkurenci Toyoty, tacy jak np. General Motors, zapowiadają, że rozpoczną sprzedaż samochodów z ogniwami paliwowymi około roku 2020. Do tego czasu cena takich pojazdów powinna jeszcze bardziej spaść.

Samochody z ogniwami paliwowymi mają poważne zalety w porównaniu z pojazdami elektrycznymi. Pozwalają nie tylko na zatankowanie zbiornika wodorem w ciągu kilku minut, ale również mają większy zasięg na pojedynczym tankowaniu niż pojazdy elektryczne na pojedynczym ładowaniu baterii. Ponadto wodór można produkować z bardzo taniego obecnie gazu naturalnego.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

15.11.2013 r.

Apple ukrył 1 milard euro przed fiskusem?, 13:38

Pozew przeciwko Google Books oddalony, 13:32


Nowsze

19.11.2013 r.

Okradziono polską giełdę bitcoinów - Bidextreme.pl, 17:50

Chiny znowu na czele TOP500, 17:51


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.53 | SQL: 11 | Uptime: 590 days, 13:21 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl