heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 19 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 1 listopada 2013, 10:27

Mozilla doda wsparcie dla H.264 w swojej przeglądarce

Standard H.264 to świetny przykład obiecującej technologii, która mimo zalet i popularności nie może być w pełni wykorzystana z powodu patentów. Jak wiadomo, pulą patentów na to rozwiązanie zarządza konsorcjum MPEG-LA.

Było ono gotowe na pewne ustępstwa, np. zezwoliło na używanie kodeka bez opłat w darmowych serwisach wideo, ale ciągle nie było możliwe stosowanie tej technologii w produktach otwartych, takich jak Firefox.

Mozilla od dawna miała mieszane uczucia co do H.264. Producent Firefoksa wiedział, że jest to rozwiązanie niepoprawne ideologicznie, ale jednak powszechne i istotne szczególnie dla rynku mobilnego. Mozilla zgodziła się, by Firefox odtwarzał treści zakodowane w H.264, jeśli system operacyjny dysponował odpowiednimi kodekami. Teraz pojawiła się szansa na coś więcej.

Kodek H.264 za darmo od Cisco


Firma Cisco wczoraj ogłosiła na swoim blogu, że udostępni otwartą implementację kodeka H.264 oraz binarne moduły, które będzie można pobrać za darmo z internetu.

Cisco opłaci licencję za patenty MPEG-LA i nie będzie przenosić tej opłaty na użytkowników. Firma ma nadzieję, że ten krok umożliwi swobodne wykorzystanie H.264 w WebRTC, a przez to uda się ujednolicić komunikację między różnymi platformami.

Mozilla na swoim blogu już zapowiedziała skorzystanie z rozwiązania Cisco. W praktyce może to oznaczać, że Firefox będzie automatycznie pobierał i instalowała odpowiedni moduł binarny, chyba że użytkownik wyłączy tę możliwość w ustawieniach.

Postęp, ale do ideału daleko


Jest to niewątpliwie duży postęp, ale Mozilla zauważa, że nie jest to sytuacja idealna. Według organizacji wszystkie podstawowe technologie w internecie powinny być maksymalnie otwarte i wolne. Mozilla ma zamiar nadal wspierać alternatywny kodek VP8, także na potrzeby WebRTC. Jej zdaniem obydwa kodeki mogą się sprawdzić w WebRTC, a z punktu widzenia użytkownika najlepiej mieć szerszy wybór. Mozilla ma też zamiar nadal pracować nad Daala - w pełni otwartym kodekiem nowej generacji.

A co powie na to Google, wielki zwolennik WebRTC i korzystania z VP8? Rzecznik Google powiedział serwisowi GigaOM, że"otwarte platformy powinny popierać wolne od opłat i wolne technologie". Ten argument jest dobry, ale ma jedną wadę - odwołuje się do myślenia długoterminowego. Tak naprawdę rozwiązanie zaproponowane przez Cisco rozwiązuje bieżące problemy i nic nie zmienia w zasadach rządzących technologią H.264. Niestety takie tymczasowe rozwiązania zazwyczaj wystarczają, by zapomnieć o znaczeniu walki o otwartość powszechnych technologii.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

01.11.2013 r.

Facebook urósł do 1,19 mld użytkowników, ale młodzież przestaje go lubić, 10:25

25.10.2013 r.

ICANN: Cztery nowe domeny gTLD, 14:42


Nowsze

01.11.2013 r.

Firma Apple ma już mniej niż 1/3 rynku tabletów, 10:28

Czas porzucić Windows XP, 10:31


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.53 | SQL: 16 | Uptime: 164 days, 14:39 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl