heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 30 czerwca 2022 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 24 października 2013, 08:15

Płatności mobilne - iKASA w Biedronce

Informacje o systemie płatności mobilnych w sklepach Biedronka pojawiły się już w styczniu tego roku. Wzbudziły duże emocje, bo chodzi o stworzenie konkurencji dla kart płatniczych, z których korzystanie jest w polskich warunkach stosunkowo drogie.

System Biedronki już ruszył. Nosi nazwę iKASA i został przygotowany we współpracy z firmą ICP Polska. Płatności za pomocą tej platformy mogą dokonywać klienci posiadający rachunek w Alior Banku lub Getin Banku, a także klienci Banku Pekao SA w oparciu o działający w tym banku system PeoPay.

iKASA otwarta na inne banki i sklepy


Co ważne, system iKASA zaprojektowano tak, aby mogły do niego dołączyć kolejne banki oraz punkty handlowo-usługowe.

Warto przy tym zauważyć, że obecnie w Polsce sześć banków pracuje nad nowym standardem płatności mobilnych. Wśród twórców tego nowego standardu jest Alior Bank. Teraz są dwie możliwości - albo system iKASA będzie konkurował z nowym standardem i Alior Bank będzie oferował obydwie opcje, albo z czasem te systemy zostaną jakoś zintegrowane.

Jak to działa?


Płatności mobilne w sklepach Biedronka nie wiążą się dla klienta z żadnymi opłatami. Jedyny dodatkowy koszt dotyczy transmisji danych.

Korzystanie z systemu iKASA przebiega następująco:
 • Opłacając zakupy przy kasie w uruchomionej aplikacji, należy wybrać opcję "Zapłać" i pokazać kasjerowi wyświetlony jednorazowy kod.

 • Kasjer wprowadza kod w systemie kasowym, a klient akceptuje transakcję w swoim telefonie.

 • Cały proces płatniczy powinien trwać ok. 10 sekund.


 • Użytkownik ma możliwość stałej kontroli płatności poprzez sprawdzenie historii transakcji mobilnych w aplikacji. Ponadto informacje o transakcjach znajdą się na wyciągu bankowym. Aplikacja iKASA zabezpieczona jest ustalonym przez użytkownika kodem PIN, który należy każdorazowo wpisywać podczas uruchamiania aplikacji. Jest on niezależny od kodu PIN przynależnego do karty płatniczej.

  Aplikacja iKASA działa na telefonach z oprogramowaniem Android, iOS, BlackBerry, Symbian, Java oraz Bada. Możliwość mobilnego płacenia dostępna jest we wszystkich sklepach sieci Biedronka. Płatność odbywa się poprzez sieć komórkową, a więc klient nie musi specjalnie łączyć się z zewnętrzną, bezprzewodową siecią internetową.

  Aplikację można pobrać bezpośrednio ze sklepów internetowych bądź za pomocą linków wysyłanych SMS-em po aktywacji usługi iKASA w usługach bankowości internetowej banków uczestniczących w projekcie.

  Marcin Maj


  Wersja do druku
  Poleć znajomym: Udostępnij

  Podobne tematy


  Starsze

  20.10.2013 r.

  Koniec IsoHunt, 11:41

  Google nie potrafi powstrzymać spadku ceny za kliknięcie w reklamę, 11:38


  Nowsze

  24.10.2013 r.

  Microsoft rozpoczął testy urządzenia podobnego do Google Glass, 8:17

  25.10.2013 r.

  Microsoft: 7% spadek przychodów ze sprzedaży Windows, 14:40


  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


  Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?  Autor:  


  Copyright © 2002-2022 | Prywatność | Load: 1.08 | SQL: 16 | Uptime: 128 days, 8:15 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl