heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 4 grudnia 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 12 czerwca 2013, 16:48

Gracze inaczej widzą świat, dostrzegają więcej

W przeszłości naukowcy już dwa razy potwierdzali, że gry komputerowe mogą w pewnych przypadkach poprawić wzrok i szerzej rozumianą zdolność widzenia. Od dawna sądzono, że mózgi graczy lepiej radzą sobie z analizą sygnałów wzrokowych, ale teraz naukowcy z Duke University School of Medicine zbadali to zjawisko od jeszcze innej strony.

Ekipa badaczy pod kierownictwem Grega Appelbauma przeprowadziła eksperyment na 125 osobach, wśród których byli zarówno gracze jak i osoby niegrające w gry. Te osoby wykonywały zadania, w ramach których wyświetlano im kołowy układ ośmiu liter przez zaledwie 1/10 część sekundy. Potem ukazywała się strzałka wskazująca na wybrany punkt na kole. Uczestnik badań miał powiedzieć jaka była to litera.

Gracze radzili sobie z zadaniem znacznie lepiej niż nie-gracze, niezależnie od tego, czy okres między wyświetleniem liter i strzałki był krótszy czy dłuższy. Jednocześnie dało się zauważyć, że w obydwu grupach uczestnicy dość szybko zapominali jakie układy liter widzieli.

Da się z tego wyciągnąć ciekawy wniosek. Sprawność graczy w rozwiązywaniu tego zadania nie wynikała z lepszej pamięci. Gracze i nie-gracze szybko zapominają uzyskane wzrokowo informacje, jeśli nie są im one potrzebne. Wydaje się natomiast, że gracze muszą być bardziej wrażliwi na informację wzrokową i dostrzegają więcej szczegółów w krótkim czasie. Ewentualnie można sądzić, że gracze mają większą zdolność do podejmowania prawidłowych decyzji na podstawie ograniczonej informacji wzrokowej.

Warto porównać ustalenia naukowców z Duke University z wcześniejszymi wynikami badań na temat gier i wzroku. W ubiegłym roku naukowcy z McMaster University udowodnili, że granie w grę Medal of Honor poprawia wzrok osób, które urodziły się z zaćmą i później leczyły się operacyjnie. W ramach jeszcze wcześniejszych badań naukowcy z University of Rochester potwierdzili, że gry 3D poprawiają zdolność widzenia, podczas gdy gry 2D raczej nie.

Gry mogą też pomagać w psychoterapii i niewątpliwie rozwijają refleks, choć odbywa się to kosztem wydajności płuc.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

06.06.2013 r.

Samsung wygrał z Apple, 14:56

Google stał się największym lobbystą świata IT, 14:55


Nowsze

12.06.2013 r.

AMD FX-9590 o taktowaniu 5 GHz, 16:49

16.06.2013 r.

Android 5.0 będzie dostosowany do tańszych urządzeń, 17:49


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 2.83 | SQL: 13 | Uptime: 215 days, 21:44 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl