heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 16 lipca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 6 czerwca 2013, 14:56

Samsung wygrał z Apple

Amerykańska Komisja ds. Handlu Międzynarodowego (ITC) przedwczoraj wydała orzeczenie, które stwierdza, iż niektóre urządzenia Apple naruszają patent Samsunga związany z technologią 3G. Te urządzenia to sprzedawane przez AT&T modele iPhone 4, iPhone 3GS, iPhone 3, iPad 3G oraz iPad 2 3G.

Niektóre z wymienionych urządzeń nie są już sprzedawane w USA, ale inne owszem. Decyzja Komisji zakazuje importu tych urządzeń, a ponieważ są one składane w Chinach, teoretycznie istnieje możliwość wstrzymania ich sprzedaży.

W całej tej sprawie ciekawe są dwie rzeczy. Po pierwsze, Samsung wygrał z Apple i to w kraju, z którego Apple pochodzi. Do tej pory to raczej Samsung przegrywał w wojnach patentowych, choćby wówczas, gdy sądy niemieckie zakazywały sprzedawania urządzeń Samsunga w UE. Były też zabawne momenty, gdy Samsung unikał kar, bo brytyjski sędzia uznał, że jego urządzenia "nie są tak bardzo cool" jak urządzenia Apple.

Druga ciekawostka dotyczy samego patentu, na podstawie którego Samsung uzyskał najnowszy zakaz. Jest to patent dotyczący 3G, a więc ważnego rynkowego standardu. Zazwyczaj uznaje się, że patenty związane ze standardami nie powinny być używane do rynkowej walki i powinny być dostępne na uczciwych i niedyskryminujących warunkach (tzw. FRAND).

Samsung próbował podobnych rzeczy w UE, ale ze szkodą dla siebie. Pod koniec ubiegłego roku Komisja Europejska wysłała do Samsunga zastrzeżenia związane z nadużywaniem patentów związanych ze standardami. Również Motorola może oberwać od Brukseli za podobne nadużycia. Właśnie to pozwalało firmie Apple górować nad Samsungiem w potyczkach europejskich, ale w USA podobna ochrona nie zadziałała.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

06.06.2013 r.

Google stał się największym lobbystą świata IT, 14:55

Zmasowane uderzenie w botnety, 14:54


Nowsze

12.06.2013 r.

Gracze inaczej widzą świat, dostrzegają więcej, 16:48

AMD FX-9590 o taktowaniu 5 GHz, 16:49


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.35 | SQL: 18 | Uptime: 26 days, 9:22 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl