heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 30 stycznia 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 20 maja 2013, 07:57

Trująca żywność

Od 2011 roku na terenie USA notowany jest wzrost infekcji kukurydzy kropidlakiem żółtym (Aspergillus flavus). Ten toksyczny grzyb jest na tyle niebezpieczny, że rząd Saddama Husseina wykorzystywał go w broni biologicznej.

Rosnąca liczba zakażeń A. flavus to nie tylko poważny problem dla rolników, ale również coraz większe zagrożenie dla konsumentów. Profesor Ronnie Heininger z North Carolina State University przypomina, że obowiązuje zakaz międzystanowego importu kukurydzy, w której obecność kropidlaka żółtego przekracza 20 części na miliard.

Już w tej chwili amerykańskie rolnictwo traci rocznie 190 milionów USD z powodu skażenia roślin A. flavus. Infekcje tym grzybem były wcześniej typowe dla Chin czy krajów Afryki. Jednak wraz ze wzrostem temperatur są coraz częściej spotykane w innych częściach świata. Jak informuje Missouri Grain Inspection Service w roku 2011 do października kropidlak zaraził 8% zbiorów w Missouri. W roku 2012 było to już ponad 50%. Warto w tym miejscu wspomnieć, że - jak właśnie podała NOAA (Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery) - rok 2012 był był najcieplejszym rokiem dla kontynentalnych USA od 117 lat.

Aspergillus flavus

Aspergillus flavusW przeciwieństwie do wielu innych grzybów A. flavus bardzo lubi gorący i suchy klimat. I to właśnie coraz poważniejsze susze pozwoliły mu na rozprzestrzenienie się w USA. Toksyczny grzyb najchętniej zasiedla kukurydzę i inne zboża. Jednak znaleziono go też w nasionach roślin oleistych, orzechach, mleku, mięsie i suszonych owocach.

Toksyna produkowana przez kropidlaka żółtego niszczy wątrobę, przyczynia się do rozwoju nowotworów i jest jedną z głównych przyczyn aspergilozy.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

18.05.2013 r.

Porsche stawia na hybrydy, 11:35

Dell poinformował o kolejnym spadku zysków, 11:34


Nowsze

21.05.2013 r.

Skroplone powietrze napędzi samochody?, 8:46

Yahoo! chce kupić Tumblr, 8:47


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 1.41 | SQL: 9 | Uptime: 52 days, 19:44 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl