heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 11 grudnia 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 22 marca 2013, 11:05

YouTube przekroczyło próg miliarda użytkowników miesięcznie

Wczoraj YouTube ogłosiło na swoim blogu zanotowanie miliarda unikalnych użytkowników aktywnych w miesiącu. Od razu nasuwają się skojarzenia z Facebookiem, który ogłosił przekroczenie miliarda użytkowników w październiku ubiegłego roku.

Przedstawiciele YouTube zauważyli, że kraj wielkości widowni YouTube byłby trzeci pod względem wielkości na świecie, po Chinach i Indiach. Oznacza to również, że połowa ludzi w ogóle korzystających z internetu odwiedza YouTube.

Powyższe przeliczenia mają oczywiście charakter ciekawostek, a jakie są naprawdę istotne wnioski? Po pierwsze należy zauważyć, że Google posiada udany serwis społecznościowy, ale nie jest to Google+ tylko YouTube. Ten serwis ciągle rośnie, a został nabyty w roku 2006 za 1,6 mld dolarów. Wówczas wydawało się to szaleństwem, ale dziś każdy przyzna, że była to udana inwestycja.

Miliard widzów miesięcznie oznacza, że YouTube jest ważnym medium, docierającym do ogromnej liczby osób, kształtującym ludzkie opinie, wpływającym na kulturę. Jednocześnie nie bardzo wiadomo, czy to medium jest finansowo wydajne. Firma Google konsekwentnie trzyma się polityki nieinformowania o rentowności YouTube.

Widać, że YouTube ciągle jest na etapie poszukiwania nowych źródeł przychodu. Ruszyło już wypożyczanie filmów, a ostatnio mówiło się płatnych subskrypcjach kanałów oraz o usłudze streamingu.

Niezależnie od wyników finansowych firmie Google udało się osiągnąć coś niezwykle ważnego - YouTube jest postrzegane jako legalne źródło treści, współpracujące z twórcami i umożliwiające im zarobek. Kiedyś tak nie było. Gdy Google przejmowała YouTube, oczekiwano serii pozwów i zamknięcia serwisu. Dziś natomiast YouTube jest wymieniana nawet na stronach organizacji przemysłu rozrywkowego jako dobry przykład legalnej usługi.

Jeszcze kilka lat temu nie było pewne, czy YouTube będzie w stanie obronić taki wizerunek. Teraz pomimo miliarda użytkowników nie wydaje się to wielkim problemem.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

22.03.2013 r.

KE: Piractwo nie szkodzi sprzedaży muzyki, 10:48

18.03.2013 r.

Highendowy smartfon z Tizenem, 19:53


Nowsze

22.03.2013 r.

Będziemy inwigilowani przez liczniki energii?, 11:09

26.03.2013 r.

Mikroendoskop zrewolucjonizuje obrazowanie medyczne, 13:33


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 2.54 | SQL: 13 | Uptime: 91 days, 7:31 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl