heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 7 czerwca 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 22 marca 2013, 10:48

KE: Piractwo nie szkodzi sprzedaży muzyki

Brak związku między sprzedażą muzyki a pobieraniem plików z sieci potwierdziło Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej. Nie mogą tego przełknąć antypiraci, zwłaszcza organizacja IFPI, która nazwała badania wadliwymi i mylącymi.

Badania dotyczące konsumpcji muzyki w internecie przeprowadziło ostatnio Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej (JRC). Raport z tych badań możemy znaleźć na stronie JRC oraz pod tym tekstem. W ramach badań sprawdzono nawyki konsumpcji muzyki u 16 tys. Europejczyków, uwzględniając autoryzowane i nieautoryzowane źródła muzyki.

Autorzy badań wydają się pewni, że piractwo nie wpływa negatywnie na sprzedaż muzyki.

- Wydaje się, że większość muzyki jest konsumowana nielegalnie przez osoby (...), które nie dokonałyby zakupu, gdyby strony z nielegalnym pobieraniem były dla nich niedostępne - czytamy w raporcie.

Ponadto autorzy badań wyrażają pogląd, że usługi streamingu, zarówno darmowe, jak i płatne, nie wydają się obniżać poziomu sprzedaży muzyki, a mogą nawet stymulować tę sprzedaż.

Co więcej, wizyty na pirackich stronach wydają się wpływać pozytywnie na korzystanie z legalnych ofert muzyki. Badacze zauważają przy tym, że różne zewnętrzne czynniki mogą fałszować ilościowe wyniki badania, niemniej nie udało się znaleźć dowodu na to, że osoby korzystające z usług "pirackich" wycofują się z legalnych zakupów muzyki.

Nie po raz pierwszy słyszymy o takich wnioskach. Po raz pierwszy jednak ich autorem jest organ Komisji Europejskiej, którego ustalenia mogą mieć wpływ na kształtowanie polityki. Z tego powodu Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego (IFPI) postanowiła zaprotestować.

IFPI, wydając swoje oświadczenie o badaniach JRC, przyznała się niechcący do tego, że nie ma zamiaru głębiej analizować związków między piractwem a sprzedażą muzyki. Ta organizacja będzie walczyć z piractwem i kwita!

Taka postawa jest zrozumiała. IFPI nie jest bowiem organizacją służalczą wobec przemysłu fonograficznego, podobnie jak inne organizacje antypirackie i OZZ. IFPI jako organizacja żyje własnym życiem i realizuje wyłącznie własne interesy. Dalsze funkcjonowanie wymaga przekonywania wszystkich, że jednym z najbardziej palących problemów jest walka z piractwem.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

18.03.2013 r.

Highendowy smartfon z Tizenem, 19:53

Windows 9 już w przyszłym roku?, 19:52


Nowsze

22.03.2013 r.

YouTube przekroczyło próg miliarda użytkowników miesięcznie, 11:05

Będziemy inwigilowani przez liczniki energii?, 11:09


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 1.34 | SQL: 13 | Uptime: 181 days, 12:06 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl