heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 30 stycznia 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 13 marca 2013, 09:53

Internetowe konto pacjenta w NFZ

Jak podała Informacyjna Agencja Radiowa, Narodowy Fundusz Zdrowia testuje Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP), który umożliwi dostęp do danych medycznych przez internet. System może być udostępniony już w połowie tego roku.

Z tłumaczeń szefowej NFZ wynika, że ZIP umożliwi przeglądanie rejestru wizyt u lekarza, pobytów w szpitalu, recept, wykupionych leków i wszystkich kosztów leczenia. Dostęp do systemu ma się odbywać na podstawie loginu i hasła, które trzeba będzie osobiście odebrać z oddziału NFZ. Na stronach ZIP w czasie przeglądania danych nie będzie widoczne imię i nazwisko, a jedynie przypisany pacjentowi numer.

Narzędzie takie, jak ZIP, może być oczywiście bardzo przydatne, choć niektóre osoby poczują się niepewnie. Dane zdrowotne, ot tak na stronie chronionej tylko loginem i hasłem? Nie trzeba być wojującym obrońcą prywatności, by czuć się z tym źle.

Oceniając wpływ ZIP na prywatność, warto pamiętać o jednej rzeczy. Istotne będzie nie tylko to, jak system będzie skonstruowany, ale również to, w jaki sposób praktycznie będzie można z niego korzystać.

Czy może dojść do sytuacji, kiedy firmy ubezpieczeniowe będą namawiać klientów, by przedstawili wydruki z ZIP? To jest dobre pytanie i szukając na nie odpowiedzi, nie wystarczy odpowiedzieć "nie, tak nie będzie, bo to zabronione". Firmy i ludzie robią różne rzeczy i nie można opierać się na argumencie, że czegoś nie będzie, bo to zabronione.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

12.03.2013 r.

Apple zamawia 2-terabajtowe SSD, 18:35

09.03.2013 r.

Motorola Mobility zwolni 1200 pracowników, 11:50


Nowsze

14.03.2013 r.

Potrzeba 26 miliardów zł na sieci, by każdy Polak mógł mieć łącze 30 Mbps, 13:24

18.03.2013 r.

Windows 9 już w przyszłym roku?, 19:52


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 1.00 | SQL: 14 | Uptime: 52 days, 18:57 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl