Piątek, 25 stycznia 2013, 17:17
Nanodrążenie w graficie
Zespół z Karlsruhe Institute of Technology (KIT) i Rice University uzyskałCałość podgrzano w obecności wodoru. Naukowcy uważają, że to doskonały sposób na szyty na miarę grafit np. do zastosowań medycznych.
Powierzchnia cząstek metalu działa jak katalizator, który przyspiesza usuwanie atomów węgla i tworzenie metanu (węgiel reaguje z wodorem). Dzięki zjawiskom kapilarnym nikiel jest wciągany do powstającego otworu. Później nanocząstki przepychają się przez grafit, drążąc tunel. Podczas eksperymentów uzyskiwano tunele o wymiarach od 1 do 50 nm.
By udowodnić, że kanaliki naprawdę istnieją, amerykańsko-niemiecki zespół skorzystał ze skaningowego mikroskopu elektronowego (SEM) oraz skaningowego mikroskopu tunelowego (STM).
Porowaty grafit jest wykorzystywany np. w elektrodach akumulatorów litowo-jonowych. Stosując pory o właściwych wymiarach, można by skrócić czas ich ładowania. W medycynie porowaty materiał byłyby zaś doskonałym nośnikiem leków o przedłużonym okresie uwalniania.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
Starsze
Huawei i Vodafone testują sieci WDM o przepustowości 2 Tbit/s, 17:16
Gear4 prezentuje nowoczesny budzik z funkcją pomiaru snu, 11:28
Nowsze
Intel inwestuje 2 miliardy USD, 17:18
Premiera kart Sound Blaster Zx oraz Sound Blaster ZxR, 12:24
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 4.55 | SQL: 9 | Uptime: 21 days, 3:10 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl