heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 1 grudnia 2022 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 19 grudnia 2012, 20:24

SpamSoldier zmienia ekonomię spamu

SpamSoldier to, zdaniem Andrew Conwaya z firmy Cloudmark, szkodliwy kod, który całkowicie zmienia zasady gry na rynku SMS-owego spamu.

Kod atakuje system Android i tworzy botnet, wykorzystujący zarażone telefony do rozsyłania spamu.

SpamSoldier rozprzestrzenia się za pomocą SMS-ów, oferując bezpłatnie właścicielom smartfonów popularne gry, takie jak Angry Birds Space czy Need for Speed. Użytkownicy, którzy dadzą się nabrać, pobiorą i zainstalują program, dając mu podczas instalacji wiele zezwoleń na korzystanie z zasobów systemu, zamieniają swój smartfon w część botnetu. Taki smartfon pobiera ze zdalnego serwera 50 numerów telefonicznych, pod które wysyła spamerskie SMS-y. Pomiędzy kolejnymi wysyłkami odczekuje 1,3 sekundy, a co 65 sekund komunikuje się z serwerem w oczekiwaniu na kolejną porcję numerów. Kosztami wysyłania SMS-ów jest oczywiście obciążany właściciel smartfonu.

SpamSoldier po raz pierwszy pojawił się 26 października. Wówczas był reklamowany jako rozwiązanie antywirusowe i można go było pobrać z jednego z serwerów oferującego mieszkańcom Hongkongu darmowe gry. Na początku listopada twórcy szkodliwego kodu zmienili go tak, by udawał darmowe gry. Przez kilka tygodni aktywność SpamSoldiera była niska. Dopiero od około 10 dni można zauważyć gwałtowny wzrost infekcji. Liczba SMS-ów wysyłanych przez szkodliwy kod wzrasta z każdym dniem o 80% i sięga już pół miliona wiadomości dziennie. Liczba zaatakowanych urządzeń wciąż pozostaje niewielka, jednak eksperci zauważyli, że np. w USA zarażeni zostali klienci wszystkich największych sieci komórkowych.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

17.12.2012 r.

Linux kończy wsparcie dla procesorów 386, 9:47

Porażka eksperymentu z „The Daily”, 9:46


Nowsze

21.12.2012 r.

Facebook może stać się jeszcze bardziej irytujący, 16:34

27.12.2012 r.

Naiwny jak wyborca, 15:44


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2022 | Prywatność | Load: 0.79 | SQL: 9 | Uptime: 154 days, 20:57 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl