heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 14 października 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 11 grudnia 2012, 14:09

Parlament Europejski uchwalił jednolity patent

Parlament Europejski przyjął we wtorek pakiet przepisów, który umożliwi wdrożenie jednolitego patentu w 25 państwach UE, w tym w Polsce. By patent wszedł życie w tych krajach, musi zostać jeszcze ratyfikowana umowa ws. utworzenia sądu patentowego.

Zadowolenie z pozytywnego głosowania po 40 latach starań o unijny patent wyraził komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier.

Negatywne opinie wyrazili m.in. polscy europosłowie z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów oraz frakcji Europa Wolności i Demokracji.

Zdaniem Konrada Szymańskiego (PiS), wprowadzenie jednolitego patentu oznacza, że "większość obywateli i firm będzie zmuszona do hurtowego przyjmowania patentów wytworzonych poza ich własną jurysdykcją w językach, które nie są językami urzędowymi na ich terytorium". Europoseł dodał, że także orzekanie "przesunie się do sądów zagranicznych" oraz że wzrosną koszty tłumaczeń i obsługi prawnej. Jego zdaniem jednolity patent utrudni wejście mniejszym graczom na innowacyjny rynek.

Także europoseł z Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro przesłał oświadczenie z negatywnym stanowiskiem wobec patentu. "Solidarna Polska jest przeciw wprowadzeniu jednolitego systemu patentowego. Jego wprowadzenie utrudni działalność małych i średnich polskich przedsiębiorstw. Według firmy Deloitte (koszt) będzie dla Polski o 30 mld wyższy niż gdybyśmy wstrzymali się z jego implementacją. Wzywam premiera i PO, by nie nakładali polskiej gospodarce tej kuli na nogę" - czytamy.

W poniedziałek ministrowie odpowiedzialni za konkurencyjność przyjęli dwa rozporządzenia ws. jednolitego patentu i umowę międzyrządową 25 państw w sprawie powołania sądu patentowego. Umowa ta będzie wymagała ratyfikacji w krajach członkowskich, czyli m.in. głosowania w parlamentach i - jak zastrzegł wiceminister gospodarki Andrzej Dycha - "ostateczna decyzja o tym, czy w Polsce będzie obowiązywał jednolity patent, zapadnie w parlamencie".

Ekspertyza Deloitte na zlecenie Ministerstwa Gospodarki wykazała, że jeśli Polska wdrożyłaby ten system, to koszty spraw sądowych, zakupu licencji, sprawdzania tzw. czystości patentowej oraz koszty dostosowawcze byłyby wyższe w okresie 20 lat o 53 mld zł, niż gdyby Polska tego systemu nie przyjęła. Przez kolejną dekadę koszty te wzrosłyby w sumie do 79,4 mld zł.

PAP

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

10.12.2012 r.

Google przestaje udostępniać bezpłatne Google Apps dla biznesu, 14:31

06.12.2012 r.

McAfee aresztowany w Gwatemali, 17:52


Nowsze

11.12.2012 r.

Douszne słuchawki S100 Scuderia Collection, 14:47

HTC prezentuje One SV, 14:55


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.96 | SQL: 18 | Uptime: 62 days, 4:18 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl