heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 27 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 26 października 2012, 10:46

Premiera Windows 8

Wiele osób przyznaje, że premiera Windowsa 8 była widowiskiem... hmmm... nie była żadnym widowiskiem. Właściwie to była nudna i trudno było pogodzić się ze stratą czasu. Powodem było chyba to, że nie była ona prawdziwie Microsoftowa, a naśladowanie firmy Apple też się nie udało.

Trudno powiedzieć, czy impreza z okazji premiery Windowsa 8 będzie miała jakiś wpływ na sprzedaż tego systemu lub nastawienie klientów do niego. Niezależnie od tego można odnotować, że była to impreza inna niż poprzednie imprezy z okazji premier Windowsa. Była dziwnie... nudna, właściwie nijaka.

Steve Ballmer na krótko przed premierą Windowsa 8 porównywał to wydarzenie do premiery Windowsa 95. Różnice były jednak kolosalne. Impreza z okazji premiery Windowsa 95 była przygotowywana przez 20 dni. Najbardziej rozpoznawalny budynek Nowego Jorku, Empire State Building, został wówczas podświetlony na kolory Windowsa w ramach kampanii reklamowej za 300 mln dolarów. Zorganizowano nawet tak dziwne wydarzenia, jak trzymanie dziennikarzy w łodzi podwodnej, aby doświadczyli oni świata bez Windowsa. Dziwne, ale jednak robiło to atmosferę "wielkiego WOW".

Nawet jeśli inne premiery Windowsa były skromniejsze, dbano o "efekt WOW". Panowała ogólna atmosfera radości, Gates i Ballmer pokazywali się w grzecznych sweterkach i starali się żartować... było w jakiś sposób świątecznie.

Premiera Windowsa 8 była inna. Było bardziej ponuro i bardziej czarno. Brawa były, ale jakby bardziej głuche. Steve Ballmer starał się przekonywać wszystkich o ekscytacji, ale te emocje nie były zaraźliwe. Być może nie tylko mi rzucał się w oczy kontrast pomiędzy temperamentem Ballmera a próbą naśladowania mistycyzmu Jobsa.

Dlaczego tak wyszło? Microsoft niepotrzebnie starał się naśladować Apple'a. Ballmer i jego koledzy niepotrzebnie naśladowali Cooka i Jobsa.

Magia wymaga niespodzianki


Firma Apple potrafi i potrafiła zrobić atmosferę niesamowitości naprawdę małym kosztem. Wystarczył Jobs, przyciemnione światła i tworzyła się atmosfera magii. Ta magia była jednak wspomagana bardzo istotną rzeczą - atmosferą oczekiwania na niespodzianki. Imprezy Apple'a zawsze miały swoją niespodziankę. Były jak kolacja wigilijna - niby wiesz, co Cię czeka, ale po całej gamie smakołyków jest jeszcze prezent do rozpakowania.

Microsoft chciał chyba zrobić coś podobnego. Steve Ballmer ubrał się na czarno i starał się być magiczny tak bardzo, jak to w jego przypadku możliwe. Atmosfery niespodzianki jednak nie było. Wszyscy już wiedzieli, że Windows 8 to nowy interfejs, wsparcie dla technologii dotykowych i sklep z aplikacjami. Surface? Niby ciekawy, ale przecież recenzje w prasie pojawiły się wcześniej!

Microsofcie, bądź sobą...


Ma to wszystko wymiar symboliczny. Microsoft musi podążać za rynkowymi trendami, co oznacza naśladowanie Apple'a. Mimo wszystko chyba wielu z nas chciałoby, aby w pewnych obszarach Microsoft pozostał sobą. Ja chętnie zobaczyłbym wczoraj jakąś gwiazdę popu albo łódź podwodną. Byłoby zabawniej.

Na koniec proponuję porównanie wideo. Poniżej dwa filmy, pierwszy z imprezy premiery Windowsa 95, drugi z imprezy wczorajszej. Wnioski nasuwają się same.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

26.10.2012 r.

Mio wprowadza do Polski tablet dla lekarzy, 10:42

23.10.2012 r.

Gaz łupkowy sprawcą zamknięcia elektrowni atomowej, 12:16


Nowsze

26.10.2012 r.

Amazon szuka 50 000 pracowników, 10:48

29.10.2012 r.

Dyski SSD w 20 nanometrowej technologii, 17:42


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.22 | SQL: 18 | Uptime: 74 days, 16:56 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl