heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 19 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 20 września 2012, 13:55

Prezes Nokii w dużych tarapatach

Zarówno analitycy jak i inwestorzy dają Stevenowi Elopowi jeszcze tylko kilka miesięcy na udowodnienie, że potrafi wyciągnąć Nokię z kłopotów. Jeśli mu się to nie uda, może stracić posadę jeszcze w pierwszej połowie przyszłego roku.

Co prawda Nokia wciąż sprzedaje około miliona telefonów dziennie, jednak analitycy coraz bardziej wątpią, czy w czasie nadchodzących świąt Lumia 920 będzie w stanie przyciągnąć więcej klientów niż iPhone 5.

Elopa może uratować dobra sprzedaż w czasie świąt, ale wielu wątpi, czy Lumia 920 przyciągnie wystarczająco dużo klientów.

Kłopoty Nokii rozpoczęły się na długo zanim we wrześniu 2010 roku Elop został prezesem firmy. Rynkowe udziały fińskiego przedsiębiorstwa spadły w ciągu poprzednich dwóch lat z 39 do 33 procent. Mówiono, że konieczna jest zdecydowana zmiana. Miał jej dokonać pierwszy prezes, który nie był Finem. Steven Elop przeszedł do Nokii z Microsoftu, podjął kilka radykalnych decyzji, w tym o rezygnacji z systemu Symbian oraz przejściu na platformę Windows Phone.

Elop nie był w stanie zatrzymać spadku rynkowych udziałów Nokii, w ciągu 18 miesięcy firma zanotowała 3 miliardy euro straty operacyjnej, zamknęła wiele fabryk, w tym zakład w Salo, który w latach 90. ubiegłego wieku zapewnił jej sukces, zwolniła tysiące pracowników i dokonała zmian w zarządzie. Od czasu podpisania porozumienia o wykorzystywanie platformy Windows Phone akcje Nokii staniały o 70%.

Część inwestorów wierzy w odrodzenie Nokii i nadal trzymają jej akcje, by zarobić na nich w przyszłości.

Prognozy nie są jednak optymistyczne. Analitycy przewidują kolejne straty, zmniejszanie się zasobów gotówki, a agencje ratingowe już uznały długi Nokii za śmieciowe.

Niektórzy analitycy uważają, że Nokię może uratować przejście na Androida i produkcja tanich smartfonów na rynki wschodzące. Tak radykalna zmiana strategii wiązałaby się najpewniej z odejściem Elopa.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

20.09.2012 r.

Buffalo MiniStation Thunderbolt - przenośny dysk twardy, 13:53

19.09.2012 r.

NASA pracuje nad napędem WARP, 19:36


Nowsze

21.09.2012 r.

Silnik behawioralny podwaja CTR, 14:05

Motorola przegrała z Microsoftem, 14:07


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.65 | SQL: 18 | Uptime: 527 days, 20:02 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl