Data: Wtorek, 24 kwietnia 2012, 15:25

Facebook spowalnia


Wyniki finansowe Facebooka nieco pogorszyły się w ostatnim kwartale - ujawnił społecznościowy gigant na początku tygodnia. Zdaniem analityków może to być próba zwiększenia stabilizacji witryny przed zbliżającym się debiutem giełdowym.

Witryna stworzona w 2004 roku przez Marka Zuckerberga odwiedzana jest już przez ponad 900 milionów użytkowników miesięcznie, natomiast łączna liczba pracowników Facebooka przekracza 3,5 tysiąca. Tylko w ciągu ostatniego roku społecznościowy gigant zatrudnił około tysiąca osób.

Finansowe spadki


Facebook przed amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ujawnił w poniedziałek, że w pierwszym kwartale przychody firmy sięgnęły 1,06 miliarda dolarów, co jest spadkiem o 6% w stosunku do trzech ostatnich miesięcy ubiegłego roku. Jak zauważa agencja Reuters, był to pierwszy spadek kwartalny korporacji od przynajmniej 2010 roku.

Jeszcze bardziej, bo aż o 12% spadły zyski, które na początku roku wynosiły 205 milionów dolarów (233 miliony dolarów przed rokiem). Jednocześnie gwałtownie wzrosły wydatki, które w ciągu 12 miesięcy niemal się podwoiły, znacznie przekraczając zyski koncernu.

Przygotowanie do IPO?


Zdaniem analityków niekorzystne dane finansowe w tak szybko rozwijającej się firmie mogą być efektem przygotowania do debiutu giełdowego. Skala spadków nieco jednak zaskoczyła. To było największe spowolnienie, jakiego mogliśmy się spodziewać - powiedział analityk Brian Wieser z Pivotal Research Group.

- Nieważne, jak całość zostanie podzielona, jednak gdy firma rosnąca tak szybko traci tak dużo w jakimkolwiek obszarze, będzie to co najmniej niepokojące dla inwestorów - powiedział Wieser. Jego zdaniem Facebookowi nie pomoże również gigantyczna wycena, która może przekraczać nawet 100 miliardów dolarów.

Choć w ostatnim czasie Facebook starał się prawdopodobnie unikać wprowadzania rewolucyjnych zmian, przekładające się na to wyniki finansowe mogą mocno utrudnić mu wejście na amerykański parkiet. - Największym problemem jest uświadomienie sobie, że Facebook nie będzie miał łatwego okresu, gdy będzie musiał się spotkać z wysokimi oczekiwaniami publicznego rynku - uważa Jeff Sica szefujący funduszowi SICA Wealth Management.

Adrian Nowak
| Drukuj | Zamknij |