Data: Czwartek, 4 listopada 2010, 10:03

Polski rynek elektroniki użytkowej wart 6,3 mld USD w 2010 roku


Polski rynek elektroniki użytkowej osiągnie w 2010 roku wartość 6,3 mld USD - prognozują analitycy CompaniesandMarkets.com. W ciągu kolejnych 4 lat, roczny wzrost tego segmentu naszej gospodarki ma wynosić 4,1% (do wartości 7,8 mld USD w 2014 roku). Brytyjscy analitycy zaliczają do elektroniki użytkowej: sprzęt komputerowy, produkty audio-video, gry oraz telefony komórkowe.

Przykładowo, w sierpniu br. Hama zanotowała 30% wzrost sprzedaży słuchawek w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Większą niż rok temu popularnością cieszyły się w tym czasie także torby do notebooków, jak również akcesoria do konsoli i telefonów iPhone. Z kolei we wrześniu uzyskane wzrosty sprzedaży wyniosły między innymi: 161% dla akcesoriów do konsol, 70% (torby do laptopów) i 26% (akcesoria elektroniczne ogółem). Zarząd polskiego oddziału niemieckiego producenta przewiduje, że polski rynek IT w 2010 roku zanotuje nawet 7-procentowy wzrost w porównaniu do danych z 2009 r. Ostatni kwartał tego roku ma być o około 10% lepszy od poprzednika.

Podobnego zdania są analitycy CompaniesandMarkets.com, którzy zakładają, że do 2014 roku wartość polskiego rynku komputerów będzie wzrastała o 7,7%. Znacznie mniej optymistyczni są specjaliści IDC Polska. Według nich polski rynek IT osiągnie w tym roku co najwyżej około 3% wzrostu, przy czym przedstawiciele firmy analitycznej podkreślają, że wiele zależy od IV kwartału br. Ostatnie trzy miesiące roku w dużej mierze zadecydują o ewentualnej korekcie w dół lub - co bardziej prawdopodobne - w górę. W tym kontekście warto podkreślić, że w drugim kwartale 2010 roku Polacy kupili o 30% komputerów więcej niż rok wcześniej. Dostawcy liczą, że trend ten utrzyma się, a nawet wzmocni w kolejnych miesiącach.

Wolniej ma rozwijać się natomiast polski segment audio-video, który - według prognoz CompaniesandMarkets.com - ma rosnąć w tempie 2,6% rocznie (do 2014 roku). Również sprzedaż telefonów komórkowych - ze względu na duże nasycenie - nie powinna zaskakiwać szczególnie wysoką dynamiką popytu. Wzrost tego segmentu rynku elektroniki użytkowej ma oscylować wokół 3,3%.

Sytuacja na polskim rynku elektroniki użytkowej ma być lepsza niż na świecie, gdzie - zdaniem analityków iSupply - ten segment ma wzrosnąć zaledwie o 1,6%. Szczególnym popytem mają cieszyć się telewizory LCD, zaś spadków powinni spodziewać się sprzedawcy telewizorów plazmowych.
| Drukuj | Zamknij |