Data: Czwartek, 24 września 2009, 13:52

Bateria z papieru


Badacze pracujący nad bateriami przyszłości sięgają po coraz to nowe materiały. Tym razem udało się stworzyć wydajne baterie z celulozy.

Cała tajemnica tkwi w pokryciu jej odpowiednim materiałem. Jest nim obiecujący polimer - polipirol (PPy). Jego właściwości znane są od dawna, jednak dotychczas był on uznawany za zbyt mało wydajny. Jednak Albert Mihranyan i jego koledzy zdali sobie sprawę, że pokrywając PPy duże powierzchnie i odpowiednio dobierając grubość warstwy polimeru, można znacząco zwiększyć jego pojemność oraz parametry ładowania i rozładowywania.

Uczeni odkryli, że możliwe jest wyprodukowanie wydajnej baterii, jeśli pokryjemy włókna celulozy cienką, liczoną w nanometrach nieprzerwana warstwą PPy, a z samych włókien wyprodukujemy papier o wyjątkowo wysokiej porowatości. Do swojej baterii użyli zatem celulozy z pewnego gatunku alg. Celuloza ta jest tak porowata, że jej powierzchnia jest 100-krotnie większa od powierzchni celulozy z drewna. Dzięki temu na niewielkim skrawku papieru z alg otrzymujemy duża powierzchnię PPy, dzięki czemu możliwe jest wyprodukowanie wydajnej baterii.

Nowa bateria ładuje się szybciej niż jej konwencjonalne odpowiedniki i powinna szczególnie dobrze sprawdzać się w elastycznej elektronice, którą będzie można wbudowywać w ubrania czy opakowania.

Mariusz Błoński
| Drukuj | Zamknij |