Data: Czwartek, 10 września 2009, 14:53

Niezwykłe zdjęcia Hubble'a


NASA udostępniła pierwsze fotografie wykonane przez udoskonalony teleskop Hubble'a. Ulepszone narzędzie jest bardziej wrażliwe na światło i rejestruje fale od ultrafioletu do bliskiej podczerwieni.

Przez ostatnie miesiące trwały prace nad kalibrowaniem i testowaniem urządzenia. Gotowy Hubble właśnie na nowo podjął swoje obowiązki.

Naukowcy stawiają przed nim ambitne zadania. Teleskop będzie badał obiekty w Pasie Kuiperta, obserwował narodziny planet, ciemną energię i badał atmosferę egzoplanet. Ma również wykonać wyjątkowe zdjęcia w podczerwieni, które cofną nas miliardy lat wstecz. Mamy na nich ujrzeć galaktyki, które istniały gdy wszechświat liczył sobie mniej niż 500 milionów lat.

Galeria


Zdjęcie z teleskopu Hubble

Mgławica planetarna NGC 6302. Przypomina delikatnego motyla, jednak jego gazowe skrzydła rozgrzane są do temperatury prawie 20 000 stopni Celsjusza i rozszerzają się z prędkością niemal miliona kilometrów na godzinę. (NASA)


Zdjęcie z teleskopu Hubble

Narodziny gwiazd w Mgławicy Carina (NASA)


Zdjęcie z teleskopu Hubble

Niezwykłe kolory w liczącym 100 000 obiektów centrum gromady gwiazd Omega Centauri (NASA)


Zdjęcie z teleskopu Hubble

Słynny Kwintet Stephana, grupa powiązanych ze sobą grawitacyjnie galaktyk (NASA)


Zdjęcie z teleskopu Hubble

Soczewkowanie grawitacyjne pozwoliło Hubble'owi wykonać to niezwykłe zdjęcie gromady galaktyk Abell 370, która jest oddalona od nas o niemal 5 miliardów lat świetlnych. Soczewkowanie objawia się zniekształceniami w postaci łuków i smug (NASA)


Zdjęcie z teleskopu Hubble

Galaktyka spiralna NGC 6217 wspomagała kalibrowanie Hubble'a. Znajduje się ona w odległości 6 milionów lat świetlnych w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy (NASA)



Mariusz Błoński
| Drukuj | Zamknij |