Data: Czwartek, 7 maja 2009, 16:58

Polska: 10 Mbps dla każdego


Polski rząd intensywnie pracuje nad przyspieszeniem Internetu nawet do 10 Mb/s oraz znacznym powiększeniem zasięgu szerokopasmowego dostępu do Sieci w Polsce.

Ustawa o wspieraniu rozwoju sieci szerokopasmowych przechodzi kolejne etapy legislacji. W ramach realizacji celów wynikających z "Programu Polska Cyfrowa", czyli programu upowszechnienia usług szerokopasmowych w Polsce do 2012 roku, został opracowany projekt ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci szerokopasmowych w telekomunikacji.

Projekt zawiera rozwiązania sprzyjające rozwojowi społeczeństwa informacyjnego, realizowane poprzez zniesienie barier dla inwestycji w infrastrukturę teleinformatyczną (rozwój sieci regionalnych oraz budowa telekomunikacyjnej infrastruktury przez samorządy), co w konsekwencji ma skutkować likwidacją wykluczenia cyfrowego geograficznego i socjalnego.

Istotnym elementem przyjętego przez rząd planu jest zwiększenie popytu inwestycyjnego w sektorze telekomunikacji, w szczególności poprzez działania mające na celu przyspieszenie inwestycji współfinansowanych ze środków UE oraz zniesienie barier dla inwestycji w infrastrukturę teleinformatyczna, by zapewnić ogólnopolski dostęp do Internetu szerokopasmowego, w szczególności przyspieszenie budowy sieci nowej generacji (NGN/NGA) zapewniającej użytkownikom końcowym dostęp do Internetu przy dużo wyższej niż dotychczasowej przepustowości łączy (około 10 Mb/s).

Koncepcja ustawy o rozwoju dostępu do sieci telekomunikacyjnych przewiduje realizację kilku grup priorytetów: otwarty dostęp do gruntów i budynków; sprawny proces inwestycyjny (usuniecie barier prawnych, dostosowanie procedur do potrzeb rozwoju telekomunikacji); otwarty dostęp do infrastruktury i konkurencja infrastrukturalna operatorów; aktywny samorząd (ustanowienie przejrzystych podstaw prawnych dla jednostek samorządu terytorialnego do wykonywania żądań z zakresu telekomunikacji).

Projekt ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci szerokopasmowych w telekomunikacji we wtorek (5 maja 2009 roku) został skierowany do uzgodnień wewnątrz- i międzyresortowych oraz do konsultacji społecznych.

Grzegorz Pietrzak
| Drukuj | Zamknij |