Data: Poniedziałek, 26 stycznia 2009, 15:35

SDJ 02/2009 - Programowanie urządzeń mobilnych


Lutowy Software Developer's Journal już w sprzedaży, a w nim...

SDJ 02/2009 - Programowanie urządzeń mobilnych
OpenCV: komputerowa wizja w praktyce
Rafał Kocisz
Czy komputer może widzieć podobnie jak człowiek? Czy komputerowa wizja to mit czy rzeczywistość? Na te, oraz inne pytania można znaleźć odpowiedz, czytając poniższy artykułu traktujący o wyjątkowej bibliotece wywodzącej się z laboratoriów firmy Intel.

Oracle CEP – złożone przetwarzanie zdarzeń
Waldemar Kot
Complex Event Processing (CEP) to jedna z technik przetwarzania zdarzeń w aplikacjach zdarzeniowych, posługujących się paradygmatem nasłuchuj-i-odpowiedz (ang. listen-and-respond), czyli takich, w których logika biznesowa jest uruchamiana w wyniku pojawienia się określonego zdarzenia.

jQuery i ASP.NET – wprowadzenie do biblioteki z przykładami w ASP.NET AJAX
Łukasz Szewczak
Otwarta biblioteka JavaScript jQuery sprawia, że pisanie kodu po stronie klienta staje się przyjemniejsze, a dzięki połączeniu jQuery z technologią ASP .NET AJAX otrzymujemy potężny, efektywny szkielet aplikacyjny do pisania aplikacji ajaksowych. Łukasz Szewczak wprowadza nas do biblioteki z przykładami ASP.NET AJAX.

Aplikacje desktopowe – Ext GWT (GXT) jako środowisko do tworzenia bogatych interfejsów użytkownika w przeglądarce WWW
Rafał Pietrasik
Do niedawna w interfejsach opierających się na przeglądarce uzyskanie pełnej funkcjonalności, którą oferowały aplikacje oparte na grubym kliencie, było bardzo trudne, jeśli wręcz nie niemożliwe. Środowisko GWT w połączeniu z biblioteką Ext GWT zmieniają diametralnie ten stan rzeczy. W artykule autor pokazuje jak łatwo jest stworzyć taką aplikację.

Wykładnicze mapy cieni – charakterystyka i implementacja algorytmu miękkich cieni w grafice komputerowej czasu rzeczywistego
Paweł Rohleder
Mapy cieni są najczęściej wykorzystywaną techniką cieniowania w grach komputerowych. W niniejszym artykule postaram się przybli-żyć technikę map cieni oraz zaimplementować algorytm miękkich cieni przy wykorzystaniu HLSL i biblioteki DirectX 9.0.

40 PKI na urządzeniach mobilnych – autoryzacja i uwierzytelnianie użytkowników
Leszek Siwik Krzysztof Lewandowski , Adam Woś
W artykule autorzy przyglądają się implementacji PKI na urządze-niach mobilnych, na przykładzie wdrożenia w jednej z polskich służb mundurowych. Tłumaczą, co to LAP i LASS, dlaczego łatwo jest uży-wać CSP oraz jakie niespodzianki czekają na piszących oprogramo-wanie na karty SIM

Mobilny magazyn – łamigłówki architektoniczne
Rafał Deja
Autor przedstawia dylematy związane z doborem właściwej archi-tektury systemu komputerowego do obsługi magazynu. Zadaniem jest przeniesienie wybranych procesów logistycznych na urządzenia mobilne przy równoczesnej integracji z tradycyjnym systemem za-rządzania magazynem a szerzej z systemem klasy ERP.

Jak to się robi w Krakowie
Kamil Kowalski, Artur Chruściel
Dla każdego, kto nigdy nie miał do czynienia z programowaniem urządzeń mobilnych, specyfika tego zajęcia sprowadza się do kilku szeroko znanych haseł, takich jak ograniczona ilość pamięci, real-ti-me, środowisko embedded itp. Wszystko to oczywiście prawda, jed-nak czasy się zmieniają i wiele z tych haseł straciło swoją ważność, in-ne zyskały na znaczeniu, a w dodatku pojawiły się całkiem nowe. No-we – nie znaczy nieznane w świecie informatyki, lecz nigdy niebrane pod uwagę w kontekście systemów embedded.

Wąż w komórce
Marian Witkowski
Telefony komórkowe obecnie to nie tylko proste urządzenia do wy-konywania połączeń głosowych czy korzystania z wiadomości tek-stowych i multimedialnych. To zaawansowane mikrokomputery, pełniące często rolę elektronicznych terminarzy (PDA), wyposażo-ne nierzadko we własny system operacyjny. Ewolucja, jaką przeszły umożliwiła rozszerzanie funkcjonalności aparatów poprzez instala-cję aplikacji wykonanych nie przez ich producentów.


GPS z .NET Compact Framework
Daniel Stoiński
Chip GPS coraz częściej znajduje się w niedrogich telefonach oraz urządzeniach PDA z zainstalowanym systemem Windows CE lub Mobile. Z dobrą baterią można takie urządzenie zabrać nawet na ca-łodzienną wędrówkę i późniejsze pytania gdzie byłeś? skwitować go-towym zapisem trasy.

Android vs. Java ME
Albert Wachowicz
Platforma Sun dla urządzeń mobilnych istnieje już od dłuższego cza-su. Podbiła rynek dzięki implementacji na wielu urządzeniach róż-nych producentów (obecnie istnieje około 2000 różnych typów mo-deli z Java ME). Główną ideą Sun było zapewnienie uniwersalności i jednolitości aplikacji wytworzonych na platformę Java ME.

Czy nowoczesna firma może funkcjonować bez najnowszej technologii?
Adam Tyla

Materiały na CD:
CD1:
Python dla S60
Anddroid SDK 1.0
Eclipse Ganymede SR1
EclipseME
Netbeans 6.5
inne
| Drukuj | Zamknij |