Data: Środa, 31 grudnia 2008, 13:07

Niebezpieczny Internet


Niezależni kalifornijscy specjaliści ds. bezpieczeństwa, we współpracy z ekspertami z holenderskiego Centrum Wiskunde & Informatica (CWI), uniwersytetu technicznego w Eindhoven (TU/e) oraz szwajcarskiego EPFL odkryli lukę w powszechnie wykorzystywanych w Internecie cyfrowych certyfikatach.

Dziura umożliwia takie podrobienie certyfikatu, że zostanie on zaakceptowany przez każdą przeglądarkę. Pozwala to atakującemu na przygotowanie witryny lub serwisu pocztowego, który bez najmniejszego problemu podszyje się pod prawdziwą stronę. Przestępca może wówczas niezauważenie dokonać ataku phishingowego.

Eksperci poinformowali o swoim odkryciu podczas odbywającej się właśnie w Berlinie konferencji 25C3. Mają nadzieję, że dzięki ich ostrzeżeniu upowszechnią się bezpieczniejsze algorytmy.
Mowa tutaj o sytuacji, gdy korzystamy z powszechnie stosowanego protokołu https. Przeglądarka informuje nas o tym fakcie wyświetlając zamkniętą kłódkę, co oznacza, że witryna, którą odwiedzamy, została zabezpieczona szyfrowanym certyfikatem. W takich wypadkach stosuje się kilka algorytmów, a jednym z najpowszechniejszych jest MD5. I to w nim właśnie znaleziono lukę.

O pierwszych problemach z MD5 poinformowali Chińczycy w 2005 roku. Byli oni w stanie znaleźć kolizję dla tego algorytmu i przeprowadzić atak polegający na wysłaniu dwóch różnych wiadomości chronionych tym samym podpisem cyfrowym. Chińska metoda była jednak bardzo trudna do wykonania. W maju 2007 roku uczeni z CWI, EPFL i TU/e pokazali, że podczas podobnego ataku można wykorzystać dowolne wiadomości.

Obecnie ci sami eksperci dowiedli, że możliwe jest podrobienie dowolnego certyfikatu tak, że zostanie on zaakceptowany przez wszystkie popularne przeglądarki internetowe. Co więcej, do podrobienia certyfikatu wystarczy moc obliczeniowa ponad 200 współczesnych konsoli do gier.

Specjaliści zwracają uwagę, że połączenie podrobionego certyfikatu ze znanymi słabościami systemu DNS pozwala na przeprowadzenie niewykrywalnego ataku phishingowego.

Firmy produkujące popularne przeglądarki internetowe zostały już powiadomione o tym problemie.

Odkrywcy luki uważają, że instytucje wydające certyfikaty bezpieczeństwa powinny zrezygnować z używania MD5 i korzystać z innych algorytmów, takich jak np. SHA-2.

Mariusz Błoński
| Drukuj | Zamknij |