Data: Wtorek, 3 czerwca 2008, 14:15

Nanowłókna oczyszczają wodę


Nowe cienkie błony wykonane z nanowłókien mogą zrewolucjonizować technologie oczyszczania wód gruntowych oraz usuwania wycieków ropy naftowej. Akademicy z MIT-u pracujący pod kierunkiem profesora Francesco Stellacciego, opracowali cienki, podobny do papieru materiał, który jest w stanie wchłonąć 20 razy więcej ropy naftowej, niż sam waży. Co istotne, materiał pozwala następnie na odzyskanie ropy i może być wielokrotnie używany.

Obecnie używane techniki oczyszczania działają podobnie. Używa się naturalnych materiałów, takich jak np. celuloza, które wchłaniają 3 do 15 razy więcej niż same ważą. Bardzo wydajne są nowoczesne polimery. Te wchłaniają nawet 70-krotność swojej wagi. Materiały te mają jednak poważną wadę - absorbują również wodę. Tymczasem struktura nowego nanomateriału jest silnie hydrofobowa, nie wnika więc w nią woda. Profesor Stellaci mówi, że materiał można zanurzyć na miesiąc w wodzie, a po wyjęciu będzie suchy. Jednocześnie jednak, jeśli w tej wodzie znajdą się jakieś hydrofobowe zanieczyszczenia, zostaną one wchłonięte przez materiał.

Profesor Stellaciego wykonał nanowłókna z materiału odpornego na działanie wysokiej temperatury, więc po zebraniu ropy, wystarczy go podgrzać, a ropę odparować i skroplić. Po takim zabiegu zarówno ropa jak i materiał do jej zbierania nadają się do ponownego użycia.
Taka metoda jest prosta i tania.

Mariusz Błoński
| Drukuj | Zamknij |