Data: Wtorek, 23 października 2007, 09:33

Seagate szykuje samoszyfrujące dyski


Seagate ogłasił rozpoczęcie współpracy z innymi podmiotami obecnymi na rynku bezpieczeństwa i magazynowania danych, mającej na celu rozszerzenie technologii FDE (Full Disk Encryption) na wszystkie dyski twarde klasy enterprise.

Zaoferowanie administratorom centrów danych najlepszych zabezpieczeń dla przechowywanych danych jest ważnym krokiem na drodze do pełnego bezpieczeństwa. Trusted Computing Group (TCG) przygotowuje protokoły bezpieczeństwa umożliwiające komunikację z nową generacją samoszyfrujących dysków twardych, natomiast IEEE 1619.3 tworzy standardy zarządzania zapewniające interoperacyjność nowej technologii. Wśród najważniejszych firm zaangażowanych w ten proces współpracują są IBM, LSI oraz Seagate.

Samoszyfrujaca technologia dostarcza nowy standard w zakresie zabezpieczania danych znajdujących się na dyskach. Sam kod szyfrowy nie jest nigdy widoczny, zaś hasła pozwalające na dostęp do danych są oddzielone od klucza szyfrującego. Dysk używający nowej technologii może sam wyłączyć się po określonej przez administratora ilości nieudanych prób zalogowania się. Potencjalny haker nie jest w stanie zmienić fabrycznego oprogramowania dysku, zaś oprogramowania firmware jest zabezpieczone. Seagate nie umieścił, żadnej „tylnej furtki” na dysku. Dysk twardy jest absolutnie niedostępny dla osób nie posiadających pełnej autoryzacji dostępu.

Fakt, że Narodowa Rada Bezpieczeństwa (NSA) Stanów Zjednoczonych jest gorącym orędownikiem działań TCG wokół nowej technologii zabezpieczającej dyski twarde, mówi sam za siebie” – twierdzi Bill Watkins, prezes Seagate - “Słuchalismy bardzo uważnie ich uwag i sugestii. Współpracowaliśmy blisko z innymi firmami zrzeszonymi w TCG i jesteśmy podekscytowani faktem, że będziemy mieli możliwość dostarczania nowej technologii we współpracy z takimi firmami jak IBM czy LSI. To dobre uczucie, odrywać znaczącą rolę w rozwiązywaniu tak realnego problemu, jakim jest bezpieczeństwo.

Seagate planuje dostarczyć dyski klasy enterprise z technologią FDE w roku 2008.

Michał Tomaszkiewicz
| Drukuj | Zamknij |