Data: Czwartek, 4 października 2007, 14:48

32 procent Polaków chce głosować online


Blisko 1/3 (32%) Polaków oddałaby swój głos w najbliższych wyborach parlamentarnych za pośrednictwem Internetu, gdyby była taka techniczna
i prawna możliwość – wynika z badań D-Link Technology Trend (DTT), przeprowadzonych na zlecenie firmy D-Link przez Millward Brown SMG/KRC.

Wśród osób deklarujących udział w wyborach online i zdecydowanych oddać głos na konkretną partię, wygrałaby Platforma Obywatelska uzyskując 39% głosów, niemal dwa razy więcej niż Prawo i Sprawiedliwość (21%). Na kolejnych miejscach w głosowaniu Internautów znaleźliby się: blok Lewicy i Demokratów (8%) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe (6%). Pozostałe partie nie przekroczyłyby progu wyborczego.

Wśród osób, które 21 października nie zamierzają wybrać się do urn, 15% zdecydowałoby się wziąć udział w wyborach, jeśli miałoby możliwość głosowania przez Internet. Podobnie jak co czwarta osoba, która jeszcze nie wie, czy pójdzie na wybory. Zgodnie z wynikami badań umożliwienie oddawania głosów w wyborach przez internet mogłoby zwiększyć frekwencję wyborczą o ponad 8 procent.

Struktura społeczna osób chcących wziąć udział w wyborach za pośrednictwem Internetu nie różni się zasadniczo od struktury całego społeczeństwa. Wbrew obiegowym opiniom, osoby takie nie rekrutują się z grup znacząco lepiej wykształconych, uposażonych lub z większych miast.

Równocześnie Polacy, którzy mają dostęp do internetu, nie zauważają obecności polityków w Sieci. Jedynie 8% z nich deklaruje, że odwiedza strony internetowe ugrupowań politycznych. Jeszcze mniej, bo jedynie 4% Internautów, zagląda na blogi polityków.

***
O badaniu D-Link Technology Trend
D-Link Technology Trend (DTT) to cykliczne, kwartalne badanie nastawienia Polaków do nowych technologii. Realizowane jest na zlecenie firmy D-Link przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC. Badanie przeprowadzane było w oparciu o bezpośrednie wywiady ankieterskie wspomagane komputerowo, prowadzone w domach respondentów na ogólnopolskiej próbie ok. 1000 osób, reprezentatywnej dla populacji Polaków w wieku 18+, mogących brać udział w głosowaniu.
| Drukuj | Zamknij |