Data: Sobota, 20 stycznia 2007, 13:21

Biblioteka Narodowa w Bibliotece Europejskiej


Dnia 26 stycznia 2007 r. z okazji przystąpienia Biblioteki Narodowej do Biblioteki Europejskiej, odbędzie się konferencja prasowa, w której wezmą udział dr Jill Cousins, dyrektor Biblioteki Europejskiej oraz Tomasz Merta, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Europejska Biblioteka Cyfrowa ma już za trzy lata udostępnić przez internet ponad 6 milionów dokumentów cyfrowych. Obecnie, by je zobaczyć, trzeba odwiedzić setki bibliotek, archiwów i muzeów europejskich. Otwiera to przed Polską nadzwyczajną możliwość wirtualnego połączenia rozproszonych w różnych europejskich kolekcjach zbiorów polskich. Na jednej platformie użytkownik, poszukując np. psałterzy średniowiecznych, znajdzie zarówno te pochodzące z Francji i Anglii jak i Psałterz Floriański królowej Jadwigi i Psałterz Potockich znajdujące się w Bibliotece Narodowej w Polsce. Wielojęzyczność pozwoli dotrzeć do informacji o nich w różnych językach - polskim, angielskim i innych.

Konferencja będzie okazją do zadania pytań Jill Cousins - światowej sławy specjalistce w dziedzinie publikacji internetowych, znanej w środowisku akademickim ze swojej wiedzy z zakresu publikacji w biznesie oraz zarządzania firmami. Jej sukcesy sprawiły, że została osobą odpowiedzialną za stworzenie Europejskiej Biblioteki Cyfrowej w ramach programu Unii Europejskiej. Po konferencji prasowej o godzinie 13.00 w Audytorium im. S. Dembego, Jill Cousins wygłosi wykład poświęcony budowaniu Europejskiej Biblioteki Cyfrowej oraz wszelkim związanym z tym aspektom m.in. ochronie własności intelektualnej i praw autorskich.

Zarówno sam temat, jak i charyzmatyczna osobowość Jill Cousins będą aktualnym argumentem w dyskusji o szansach i zagrożeniach, które niesie ze sobą internet.


Biblioteka Europejska (The European Library) poprzez portal http://www.theeuropeanlibrary.org daje możliwość przeszukiwania katalogów i udostępnia w cyfrowej postaci zbiory 45 bibliotek narodowych. Biblioteka ta powstała pod auspicjami Konferencji Dyrektorów Bibliotek Narodowych (CENL), w wyniku współpracy bibliotek narodowych: Finlandii, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Portugalii, Słowenii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii, finansowej przez 5. Program Ramowy Komisji Europejskiej.

Serwis ten, poszerzony o zbiory bibliotek narodowych Austrii, Chorwacji i Serbii, został uruchomiony w 2005 r. Wtedy też rozpoczęły się prace nad projektem TEL-ME-MOR (The European Library: Modular Extensions for Mediating Online Resources), którego celem było włączenie do Biblioteki Europejskiej zbiorów bibliotek narodowych 10 nowych krajów członkowskich UE, w tym Polski. Zbiory Biblioteki Narodowej są dostępne przez witrynę Biblioteki Europejskiej od stycznia 2007 r.

Celem Biblioteki Europejskiej jest prezentacja bogactwa europejskiego dziedzictwa kulturowego. Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej z 2006 r., Biblioteka Europejska będzie fundamentem wielkiej Europejskiej Biblioteki Cyfrowej (European Digital Library - EDL), która umożliwi dostęp do cyfrowych zbiorów nie tylko bibliotek, lecz również archiwów i muzeów Europy. W 2010 r. przez portal EDL ma być dostępne przynajmniej 6 mln dokumentów cyfrowych. Prace nad utworzeniem EDL są finansowane w ramach programu eContentPlus Komisji Europejskiej, a ich zakończenie jest przewidziane na połowę 2008 r.

Dostęp do portalu Biblioteki Europejskiej jest:
• Wielojęzyczny - wyszukiwania można prowadzić w językach narodowych
• Zintegrowany - za pomocą jednej wyszukiwarki można przeglądać katalogi dowolnej ilości bibliotek
• Wielopoziomowy – przeszukiwać można katalogi, kolekcje zbiorów zdigitalizowanych lub ich dowolne, definiowane przez użytkownika kombinacje. Możliwe jest również prowadzenie wyszukiwań w jednej, wybranej kolekcji
• Powszechny – dostęp do katalogów nie podlega żadnym ograniczeniom, natomiast dostęp do niektórych obiektów zdigitalizowanych jest płatny.

Jill Cousins - dyrektor Biblioteki Europejskiej (The European Library), która stworzyła system operacyjny Biblioteki Europejskiej. Serwis ten cieszył się na tyle dużym powodzeniem, że Unia Europejska udzieliła mu strategicznego poparcia, w celu stworzenia Europejskiej Biblioteki Cyfrowej. Jill Cousins zanim zaczęła karierę w branży wydawniczej, wiele lat pracowała przy publikacjach internetowych, początkowo jako researcher w swojej firmie First Contact (obecnie jej właścicielem jest Thomson). Następnie była Dyrektorem ds. Marketingu w Online Information. Pracowała również dla VNU jako Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu Europejskiego. Swoje doświadczenie uzyskane przy publikacjach komercyjnych wykorzystała w środowisku akademickim, pracując m.in. dla wydawnictwa Blackwell Publishing. Jill Cousins posiada tytuł doktora geografii i specjalizuje się 16-wiecznych tureckich i arabskich mapach morskich.
| Drukuj | Zamknij |