Data: Niedziela, 29 sierpnia 2004, 12:32

Popyt na serwery nadal wysoki


Jak podała analityczna firma Gartner, ogólnoświatowa sprzedaż serwerów w drugim kwartale 2004r. przekroczyła 1,6 mln sztuk, czyli była o 24,5% wyższa, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jeśli chodzi o sprzedaż systemów operacyjnych nadal króluje produkt rozwijany przez społeczność open source.


Okazuje się, że trwająca od jakiegoś czasu walka pomiędzy firmami HP i Sun o przejęcie udziałów w rynku zaczyna w coraz mniejszym stopniu wpływać na ogólną sytuację w tym segmencie. Wartość sprzedaży serwerów w drugim kwartale tego roku przekroczyła w tym roku 11,5 mld USD, przy czym warto zaznaczyć, że wszystkie liczące się na rynku firmy zanotowały wzrost sprzedaży.

IBM zwiększył w drugim kwartale 2004r swoją obecność na rynku do 30,7%. Utrzymująca się od początku roku dobra sprzedaż produktów Della, który doświadczył najsilniejszego wzrostu wśród sprzedawców najdroższego sprzętu, zapewniła firmie wzrost dochodów w drugim kwartale o ponad 20%.

Dell utrzymuje się na pozycji lidera wśród sprzedawców topowych rozwiązań już blisko dwa lata, tymczasem najsilniejszy wzrost sprzedaży we wszystkich segmentach zanotował Sun Microsystems. Wynik firmy to 38,4%. Dobra sprzedaż produktów Suna jest związana z zapotrzebowaniem sektora telekomunikacyjnego na linię produktów Netra, oraz dobrą sprzedażą high-endowych rozwiązań dla instytucji finansowych.

Największą popularnością cieszyły się serwery z systemem operacyjnym Linux, których sprzedaż wzrosła aż o 61,6%, zaś sprzedaż samego systemu zwiększyła się o 54.6%. Obecnie Linux generuje 9,5% wszystkich dochodów ze sprzedaży systemów operacyjnych dla tych komputerów.

Z kolei produkty Microsoftu są źródłem 34,4% dochodów ze sprzedaży systemów dla serwerów, a udział Uniksa w dochodach z rynku po raz kolejny się zmniejszył - tym razem o 4,3%.

Źródło: www.di.com.pl
| Drukuj | Zamknij |