Data: Piątek, 1 grudnia 2006, 11:13

Awarie prądu zwiększają potrzebę ochrony sprzętu elektronicznego


Niedawna przerwa w dostawie prądu w Warszawie uświadomiła użytkownikom sprzętu informatycznego i elektronicznego, że dostawcy energii elektrycznej nie zawsze są w stanie uchronić nas przed negatywnymi skutkami nagłego zaniku napięcia. Obok skrajnych warunków pogodowych, przestarzała sieć elektroenergetyczna i błąd ludzki stanowią najczęstsze powody niestabilności zasilania, których nie da się przewidzieć i którym nie sposób zapobiec. Każdy użytkownik urządzeń zasilanych elektrycznie jest w nieunikniony sposób narażony na ryzyko uszkodzenia sprzętu, utraty danych i przestojów związanych z ponownym rozruchem w wypadku np. systemów informatycznych.

Obok odcięcia prądu, przepięcia stanowią drugi najczęstszy powód utraty stabilności zasilania. Przepięcia, wbrew obiegowej opinii, nie zdarzają się tylko w czasie burz z powodu uderzenia pioruna. Niekontrolowany skok napięcia może nastąpić także w chwili przywrócenia zasilania po okresie „zaciemnienia” lub z powodu niesprawności sprzętu, pobierającego duże ilości energii, takiego jak np. grzejniki lub inne urządzenia AGD.

Niedawna awaria prądu, która na godzinę unieruchomiła centrum stolicy ilustruje fakt, że nieoczekiwanych przerw w dostawie energii elektrycznej nie da się uniknąć,” powiedział Tomasz Starzec, dyrektor firmy APC w Polsce. „Mogą one nastąpić w każdej chwili, także wtedy, gdy jest to niebezpieczne dla naszego komputera lub innych urządzeń elektronicznych. Wiele firm i osób prywatnych używa już listew przeciwprzepięciowych oraz zasilaczy awaryjnych UPS, ale niektórzy nadal lekceważą ryzyko związane z utratą zasilania. APC zaleca ochronę komputerów osobistych i sprzętu peryferyjnego takiego jak drukarki, modemy, łącza sieciowe i telefoniczne, a także innych wrażliwych urządzeń elektronicznych takich jak odtwarzacze DVD czy zestawy do obioru telewizji satelitarnej.

Kompleksowa ochrona zasilania powinna obejmować zarówno skutki skoków napięcia, jak i jego utraty. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o sprzęt, który skutecznie chronią listwy przeciwprzepięciowe. Im niższa granica bezpieczeństwa przepuszczanego napięcia, tym skuteczniej listwa będzie chronić podłączone do niej urządzenia. Producent powinien również dołączyć gwarancję, która w razie awarii, pokryje koszty uszkodzenia nie tylko samej listwy, ale także i sprzętu, który ma zabezpieczać. Dopełnieniem listwy przeciwprzepięciowej, zapewniającym pełną ochronę zasilania powinien być UPS. Działa on na zasadzie baterii zapasowej i pozwala chronić dane dzięki zapewnieniu ciągłości działania komputera w razie awarii prądu lub skoków napięcia. Zasilacz awaryjny UPS pozwala użytkownikowi zakończyć bieżącą pracę, zachować ważne edytowane dokumenty i wyłączyć komputer zgodnie z zaleceniami. Dostępne dziś na rynku listwy przepięciowe i UPS-y są w stanie ochronić nie tylko komputer, ale także telefon/fax, modem, linię telefoniczną, telewizor oraz kable sieciowe.
| Drukuj | Zamknij |