Data: Wtorek, 4 lipca 2006, 11:21

F-Secure: 185 tys. wirusów komputerowych w czerwcu


185 tys. wirusów komputerowych zarejestrowano na świecie. Ich liczba stale rośnie - wynika z raportu bezpieczeństwa firmy F-Secure, dotyczącego zagrożeń w Internecie, w okresie styczeń-czerwiec 2006.

Jak twierdzą analitycy F-Secure, większość przypadków tworzenia nowych niszczycielskich kodów ma podłoże finansowe, a ich celem jest przekształcenie zarażonego komputera w narzędzie do rozsyłania spamów, bądź wykradania informacji prywatnych i danych finansowych. Zdecydowana większość ataków dotyczyła najpopularniejszej platformy systemowej - Microsoft Windows wszystkich wersji.

Według raportu na początku tego roku, jednym z najczęstszych celów ataku był brytyjski parlament. Na adresy e-mailowe posłów przychodziły wiadomości mające zawierać "istotną mapę". Taki plik był w rzeczywistości złośliwym kodem otwierającym hackerowi drogę do przejęcia materiałów przechowywanych w komputerze.

W styczniu 2006 wykryto agresywnie rozprzestrzeniającego się przez sieć robaka - Nyxem.E (inne jego nazwy to: MyWife, Blackworm i Blackmal). Robak ten, jako pierwszy wykorzystywał licznik odwiedzin w celu ustalenia liczby zainfekowanych komputerów. Posiada też rzadko spotykaną procedurę destrukcyjną - określonego dnia, co miesiąc niszczy dokumenty Word i arkusze Excela.

W marcu 2006 r. wykryto warianty wirusów Bagle i Mydoom. Wirusy ukrywały swoje działania oraz wpisy do rejestru systemowego. Według autorów raportu, wirusy te pokazują groźny trend - ewolucję wirusów i współpracę ich autorów.

Dwa lata temu Bagle był prostym wirusem; plikiem wykonywalnym z rozszerzeniem *.exe, rozsyłającym się przez pocztę e-mail. Obecnie autorzy Bagle nadzorują złożoną sieć robaków i złośliwego kodu. Opracowali także programy, które współpracując ze sobą, mogą zainfekować komputery.

Według analityków wirusom nie oparły się także komputery firmy Apple. W lutym 2006 r. wykryto po raz pierwszy wirusa przeznaczonego dla systemu MacOS X o nazwie Leap A. Pierwotnie został on wysłany na forum dyskusyjne MacRumors. W ciągu dwóch miesięcy pojawiły się kolejne wirusy, atakujące tę platformę.

Według analityków F-Secure, w roku 2006 liczba złośliwych programów, atakujących telefony komórkowe przekroczyła 200.

"W porównaniu z sytuacją na rynku komputerowym, w telefonii komórkowej nie można jeszcze mówić o stanie zagrożenia, ale z pewnością ten trend się rozwija. W miarę upodabniania się telefonów komórkowych do komputerów i pojawiania się możliwości realizowania przez nie transakcji finansowych, należy się spodziewać nowych ataków" - przewidują w opisie autorzy raportu.

Według analityków, marcu 2006 roku wykryto pierwszy w telefonie komórkowym szpiegowski program (spyware) - Flexispy. Działa on jak aplikacja komercyjna. Klient loguje się do portalu komórkowego, a oprogramowanie po zainstalowaniu na komórce monitoruje wszystkie połączenia, wysyłane wiadomości SMS i MMS, i przekazuje te informacje na portal. Wszystkie te operacje odbywają się bez wiedzy właściciela telefonu.

Zagrożenia wirusami komputerowymi według ataków w okresie styczeń-czerwiec 2006 (w proc. ataków)


1. Email-Worm.Win32.Nyxem.e 17,3 proc.
2. Net-Worm.Win32.Mytob.x

11,2 proc.
3. Email-Worm.Win32.NetSky.q 11,2 proc.
4. Net-Worm.Win32.Mytob.az

11 proc.
5. Email-Worm.Win32.Sober.y 5,7 proc.
6. Email-Worm.Win32.Bagle.fj 4,3 proc.
7. Email-Worm.Win32.Mydoom.m 3,3 proc.
8. Email-Worm.Win32.Doombot.g 2,4 proc.
9. Net-Worm.Win32.Mytob.c

2,2 proc.
10. Net-Worm.Win32.Mytob.bi

2,2 proc.
| Drukuj | Zamknij |