Data: Piątek, 7 kwietnia 2006, 10:26

Prawie połowa Polaków ma w domu komputer, 31 proc. korzysta z Internetu


Blisko połowa Polaków (46 proc.) ma w domu komputer osobisty. Dostęp do Internetu ma ponad połowa badanych, którzy posiadają w domu komputery, a korzystanie z internetu deklaruje 31 proc. Polaków - wynika z sondażu CBOS.

Według CBOS w ciągu ostatniego roku o 5 punktów procentowych zwiększył się odsetek gospodarstw domowych wyposażonych w komputer osobisty. W takim samym stopniu wzrosła też liczba osób mających w domu dostęp do internetu.

27 proc. osób ankietowanych przez ośrodek na pytanie czy w ciągu następnego roku będą korzystać z internetu co najmniej raz w miesiącu odpowiedziało "na pewno tak", a 12 proc. odpowiedziało "chyba tak". Z badania wynika więc, że grupa użytkowników może się zwiększyć do 39 proc. ogółu badanych. Z badań prowadzonych wcześniej wynika, jednak że osoby odpowiadające "chyba tak", nie zawsze przekładają swoje deklaracje na czyny, więc rzeczywisty wzrost może okazać się niższy.

Z badania CBOS wynika, że około 17 proc. ankietowanych ma w domu komputer bez dostępu do internetu.

Wszyscy korzystający z sieci przeglądali strony www w ciągu ostatniego miesiąca, codziennie lub prawie codziennie robiło to 17 proc. badanych. Co czwarty dorosły Polak (25 proc.) używa e-maila.

Ponad jedna czwarta badanych (27 proc.) używa komputera w pracy lub w szkole (na studiach itp.). Większość z nich robi to codziennie. Co szósty (16 proc) korzysta z komputera gdzie indziej (np. w bibliotece, kawiarni internetowej).

W ciągu miesiąca poprzedzającego badanie blisko co czwarty internauta (7 proc. ogółu respondentów) kupił coś przez internet. Jest to prawie dwa razy więcej niż przed rokiem.

Z internetowych usług bankowych skorzystało 10 proc. ogółu badanych. Z treści dostępnych w sieci za opłatą, takich jak np. archiwa gazet, zdjęcia, filmy, w miesiącu poprzedzającym badanie korzystało 3 proc. respondentów. W ciągu ostatniego roku wielkość tej grupy prawie się nie zmieniła.

Blisko dwie trzecie internautów (19 proc. ogółu dorosłych) korzystało w ciągu ostatniego miesiąca z komunikatorów np. serwisów takich jak gadu-gadu.

Więcej niż jedna czwarta internautów (8 proc. ogółu respondentów) w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie prowadziła przez internet rozmowy telefoniczne korzystając z usługi VoIP za pomocą komunikatorów, takich jak np. Skype.

16 proc. ogółu badanych czyta internetowe wersje gazet codziennych, 8 proc. Polaków słucha przez internet radia, a 4 proc. ogląda przez internet telewizję.

Osoby mające w domu dostęp do internetu najczęściej łączą się z nim przez stałe łącze obsługiwane przez firmę oferującą usługi telekomunikacyjne (11 proc. ogółu dorosłych).

W ciągu ostatniego roku zwiększyła się grupa osób korzystających ze stałego łącza oferowanego przez operatora telekomunikacyjnego. Przez modem łączy się 5 proc. ogółu respondentów, czyli prawie co piąty mający dostęp do sieci internetowej w domu.

Mniejsze grupy badanych łączą się z internetem za pomocą stałego łącza obsługiwanego przez firmę oferującą telewizję kablową bądź przez sieć lokalną (po około 4 proc. ogółu) albo korzystają z innych sposobów (np. przez łącze radiowe, satelitarne - 3 proc. dorosłych).

Obecnie ponad połowa Polaków (54 proc.) ma telefon komórkowy do osobistego użytku. W ciągu roku odsetek użytkowników zwiększył się o 7 punktów procentowych. W najmłodszej grupie badanych osób telefon komórkowy ma blisko 90 proc. respondentów, w najstarszej - mniej więcej 10 proc..

Ponad połowa użytkowników komórek (30 proc. ogółu ankietowanych) ma telefon wyposażony w funkcję pozwalającą na połączenie z internetem. Korzysta z niej około jednej trzeciej badanych mających taką możliwość (9 proc. ogółu).

Prawie trzy czwarte respondentów (72 proc.) ma w domu telefon stacjonarny, a połowa (50 proc.) - telewizję kablową lub satelitarną.
| Drukuj | Zamknij |