Data: Niedziela, 6 listopada 2005, 21:05

Co piąty Polak chce wyjechać


Co piąty Polak deklaruje, że chciałby podjąć pracę w krajach Unii Europejskiej. Co ciekawe, deklarację taką składa tyle samo osób spośród pracujących co bezrobotnych.

W trakcie realizacji badania Diagnoza Społeczna 2005 zapytano pracujących i bezrobotnych Polaków, czy podjęliby pracę w krajach starej Unii. Tych pierwszych pytano, czy zdecydowaliby się na ten krok, gdyby mieli gwarancję, że otrzymają przynajmniej takie same warunki pracy jak mają w Polsce.

22,5% osób posiadających już pracę dopowiedziało ankieterom, że podjęłoby zatrudnienie za granicą.
Jednak zdecydowana większość z nich podkreśla, że zdecydowaliby się na taki krok, gdyby warunki pracy za granicą były znacznie korzystniejsze niż w Polsce. Większą skłonnością do wyjazdu wśród pracujących charakteryzują się mężczyźni.
Co czwarty z nich rozważa taką możliwość. Ponadto z danych Diagnozy wynika, że bardziej skłonne do wyjazdu są osoby lepiej wykształcone, młode (najwięcej w grupie wiekowej 18-24 lata) i mieszkające w dużych miastach.

Wśród bezrobotnych udział osób, które zamierzają szukać pracy za granicą, wynosi 23,8%.
Kształtuje się na podobnym poziomie jak wśród pracujących, mimo że osoby zatrudnione w przypadku wyjazdu ponoszą dodatkowy koszt związany z rezygnacją z dotychczasowej pracy – zauważają autorzy Diagnozy.

Spośród bezrobotnych najwięcej chce wyjechać mężczyzn i mieszkańców miast.
Pewnym zaskoczeniem może być to, że najwyższy udział osób deklarujących zamiar poszukiwania pracy za granicą zanotowano wśród osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym. Z drugiej strony można przypuszczać, że osoby te dobrze oceniają swoje szanse na rodzimym rynku pracy. Wiedzą, że o pracę będzie im trudno i dlatego deklarują chęć wyjazdu.

Zdecydowana większość osób zamierzających szukać pracy za granicą planuje korzystać z pomocy pośredników. To wyzwanie zarówno dla urzędów pracy, jak i agencji pracy, gdyż deklaracje składane ankieterom nie zawsze pokrywają się z tym, jakie działania podejmują respondenci. Gdyby do nich dotrzeć i zaproponować im jakąś formę zatrudnienia, to istniałaby większa szansa, że do pracy pojadą.

Najchętniej Polacy wyjechaliby do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Wybór dwóch ostatnich krajów wynika bez wątpienia z możliwości podejmowania tam legalnej pracy bez konieczności uzyskiwania zezwoleń. Natomiast Niemcy, gdzie pracuje wielu Polaków, są postrzegane jako miejsce częstych wyjazdów sezonowych.
| Drukuj | Zamknij |