Data: Sobota, 11 maja 2019, 14:04

Cyberoszuści stosujący phishing polują na fanów filmu z serii Avengers


Wejście do kin finału dwuczęściowego filmu Avengers przyciągnęło uwagę całego świata i zaowocowało rekordową sprzedażą biletów w wielu krajach. Niestety, tak popularne wydarzenie nie mogło umknąć cyberprzestępcom. Eksperci z Kaspersky Lab wykryli szereg ataków phishingowych, których autorzy polują na fanów Iron Mana, Kapitana Ameryki i pozostałych Avengersów.

Oszuści przygotowali kilkanaście fałszywych stron WWW oferujących fanom rzekomą możliwość obejrzenia finału filmu Avengers za darmo w internecie, nawet przed oficjalną premierą kinową. Gdy użytkownik kliknie ikonę odtwarzacza wideo, na ekranie pojawia się krótka scena z filmu, wycięta z oficjalnego zwiastuna. Po kilku sekundach odtwarzanie zatrzymuje się, a ofiara ataku jest przekierowywana na stronę rejestracyjną, na której należy podać dane karty płatniczej, łącznie z kodem CVV2. Strona zapewnia użytkownika, że podanie tych danych służy jedynie weryfikacji. Dane podane przez ofiarę ataku trafiają w ręce cyberprzestępców i mogą zostać wykorzystane do kradzieży pieniędzy.

Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali kilka porad, które pozwolą użytkownikom zabezpieczyć się przed atakami phishingowymi, nie tylko tymi związanymi z filmem Avengers:
  • Nie klikaj odnośników w e-mailach, SMS-ach i wiadomościach z komunikatorów oraz na portalach społecznościowych, szczególnie gdy pochodzą od osób lub firm, których nie znasz.
  • Jeśli nie masz pewności, że dana strona jest autentyczna i bezpieczna, nigdy nie podawaj na niej swoich danych uwierzytelniających ani finansowych. Jeśli podejrzewasz, że mogłeś podać swój login i hasło na fałszywej stronie, natychmiast zmień swoje hasło i zadzwoń do banku lub innego dostawcy usług płatniczych, jeśli myślisz, że mogło zostać naruszone bezpieczeństwo danych dotyczących kart płatniczych.
  • Oszuści żerują na emocjach. Jeżeli treść wiadomości zawiera groźby (np. dotyczące kary finansowej), żądanie podjęcia natychmiastowego działania (np. „kliknij teraz, link jest ważny tylko przez 2 minuty”), prośbę o podanie danych osobowych lub uwierzytelniających w usługach online lub po prostu jest zbyt piękna, by była prawdziwa, z ogromnym prawdopodobieństwem masz do czynienia z atakiem.
  • | Drukuj | Zamknij |