Data: Wtorek, 19 września 2017, 15:10

Ewolucja szkodliwych programów w II kwartale 2017 r.: w Polsce dominują infekcje lokalne


Pakiety exploitów, czyli szkodliwych narzędzi wykorzystujących luki w atakowanych systemach, zmieniły krajobraz cyberzagrożeń w II kwartale 2017 r. W ciągu zaledwie 3 miesięcy technologie Kaspersky Lab zablokowały ponad 5 milionów ataków wykorzystujących exploity, które wcześniej wyciekły do internetu. Największy wzrost liczby ataków miał miejsce pod koniec kwartału, wskazując na niesłabnącą skalę tego cyberzagrożenia. W Polsce w badanym okresie odnotowano 2 mln prób infekcji online i ponad 17 mln prób zarażania urządzeń lokalnie (np. przy użyciu nośników USB). Szczegóły dotyczące tych i wielu innych statystyk zawiera najnowszy raport Kaspersky Lab poświęcony ewolucji szkodliwego oprogramowania.

Exploit to rodzaj szkodliwego oprogramowania, które wykorzystuje błędy w oprogramowaniu w celu zainfekowania urządzeń dodatkowym szkodliwym kodem, np. trojanami bankowymi, oprogramowaniem ransomware czy narzędziami cyberszpiegowskimi. Ataki przeprowadzane z pomocą exploitów należą do najskuteczniejszych, ponieważ zwykle nie wymagają żadnej interakcji ze strony użytkownika i mogą dostarczyć swój szkodliwy kod, nie wzbudzając podejrzeń. Z tego powodu narzędzia te są powszechnie wykorzystywane, zarówno przez cyberprzestępców próbujących ukraść pieniądze prywatnych użytkowników i firm, jak i w wyrafinowanych atakach ukierunkowanych w celu przechwycenia poufnych informacji.
W drugim kwartale 2017 r. obserwowano ogromną falę takich luk wykorzystywanych na wolności ze względu na dużą liczbę explolitów, które wyciekły do internetu. Spowodowało to znaczące zmiany w krajobrazie cyberzagrożeń. Fala ta została zapoczątkowana opublikowaniem przez grupę ShadowBrokers archiwum „Lost In Translation”, które zawierało dużą liczbę exploitów dla rożnych wersji systemu Windows.

Chociaż większość z tych luk nie była lukami dnia zerowego i została załatana wraz z aktualizacją bezpieczeństwa firmy Microsoft miesiąc przed wyciekiem, konsekwencje publikacji okazały się katastrofalne. Nieustannie wzrasta średnia liczba ataków dziennie: w ciągu ostatnich 30 dni kwartału wykryto 82% łącznej liczby ataków.

Szkody wyrządzone przez szkodliwe oprogramowanie wykorzystujące exploity ze wspomnianego archiwum, jak również liczba zainfekowanych użytkowników jest nie do oszacowania – najbardziej znamiennymi przykładami są epidemie ExPetr (NotPetya/Petya) oraz WannaCry. Innym przykładem jest luka CVE-2017-0199 w pakiecie Microsoft Office, wykryta na początku kwietnia. Chociaż została załatana w tym samym miesiącu, liczba zaatakowanych użytkowników osiągnęła rekordową wielkość 1,5 miliona. Łącznie, luka CVE-2017-0199 została wykorzystana w 71% ataków na tych użytkowników.
| Drukuj | Zamknij |