Data: Poniedziałek, 20 marca 2017, 01:10

Intel kupi Mobileye


Intel wyda 15,3 miliarda dolarów na zakup izraelskiej firmy Mobileye, która specjalizuje się w produkcji systemów do pojazdów autonomicznych.

Obie firmy współpracują z BMW nad projektem, w ramach którego jeszcze w bieżącym roku na drogi trafi 40 autonomicznych samochodów. Od dziesięciu lat głównym dostawcą układów scalonych dla Mobileye jest STMicroelectronics. Chipy tego producenta trafiły do systemów 3. generacji, które Mobileye sprzedaje producentom samochodów. Jednak praca dla IBM-a zbliżyła Intela i Mobileye. Oba przedsiębiorstwa współpracują nad układami scalonymi, które mają trafić do systemów 5. generacji. Systemy takie będą sprzedawane około 2021 roku.

Mobileye powstała w 1999 roku i zaczęła pracować nad systemami zmniejszającymi liczbę wypadków samochodowych. W 2007 roku Goldman Sachs zainwestował w firmę 130 milionów USD, a w 2014 roku stała się ona spółką giełdową.

Na decyzję o przejęciu Mobileye przez Intela niewątpliwie miał wpływ zakup przez Qualcomma firmy NXP, największego wytwórcy układów scalonych dla samochodów.

Mobileye zatrudnia około 600 osób, a jej ubiegłoroczny dochód netto wyniósł 173,3 miliona dolarów.


Mariusz Błoński
| Drukuj | Zamknij |