Data: Piątek, 24 lutego 2017, 00:18

Ataki DDoS za pośrednictwem platformy WordPress


Ataki WordPress Pingback są przeprowadzane od 2014 roku. Należą do klasy ataków polegających na sztucznym potęgowaniu ruchu, gdy zasób ofiary jest atakowany za pośrednictwem serwerów osób trzecich poprzez wykorzystanie luk w ich zabezpieczeniach.

W przypadku WordPress Pingback funkcję podatnego na ataki serwera pełnią strony stworzone przy użyciu systemu WordPress (zwykle blogi) z włączoną funkcją Pingback. Celem tej funkcji jest automatyczne wysyłanie powiadomień do autorów odnośnie wszelkiej aktywności związanej z treściami, które publikują.
Cyberprzestępcy wysyłają do takich stron specjalnie utworzone żądanie HTTP z fałszywym adresem zwrotnym — adresem ofiary, która w efekcie otrzymuje wszystkie komunikaty sieciowe.

To oznacza, że można zorganizować potężny atak bez użycia sieci zainfekowanych komputerów (tzw. botnetu) — stosunkowo łatwo i niedrogo. Jednak żądanie HTTP wysyłane w ramach zwiększenia ruchu posiada specyficzny nagłówek, który może zostać łatwo wykryty, a sam atak — szybko powstrzymany.

Atak zaobserwowany niedawno przez ekspertów z Kaspersky Lab, chociaż wykorzystywał tę samą metodę, różnił się od „klasycznego" ataku WordPress Pingback tym, że został przeprowadzony przy pomocy protokołu HTTPS zamiast HTTP. Umożliwia to przesyłanie spreparowanych żądań w postaci zaszyfrowanej, co znacznie utrudnia identyfikację ataku.
| Drukuj | Zamknij |