Data: Wtorek, 23 sierpnia 2016, 10:36

Wybory w Stanach Zjednoczonych oraz Donald Trump - spam w II kw. 2016 r.


W II kwartale 2016 r. średni poziom spamu w łącznym ruchu wiadomości e-mail wynosił 57,3% — tak wynika z raportu kwartalnego Kaspersky Lab dotyczącego ewolucji spamu i phishingu. Jest to wzrost o 4% w porównaniu z II kwartałem 2015 r. i o 1% w stosunku do poprzedniego kwartału. Nowy gorący temat spamu w badanym kwartale stanowiły wybory w Stanach Zjednoczonych, a zwłaszcza wiadomości na temat jednego z kandydatów — Donalda Trumpa.

W minionym kwartale spamerzy byli zainteresowani głównie tematami politycznymi. Nadchodzące wybory w Stanach Zjednoczonych oraz kandydaci w wyścigu o fotel prezydencki dały oszustom doskonałą okazję do atakowania użytkowników. Donald Trump stanowił jeden z głównych tematów większości wiadomości spamowych związanych z polityką. W tego rodzaju e-mailach spamerzy informowali odbiorców o unikatowych metodach zarabiania pieniędzy stosowanych przez Trumpa i zachęcali ich do naśladowania go we własnej działalności. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, użytkownicy musieli kliknąć zawarty w wiadomości odsyłacz, który prowadził do fałszywego portalu informacyjnego zawierającego artykuł o tym, jak Trump zarobił swoje pieniądze. Aby zacząć samemu zarabiać pieniądze, użytkownik musiał podać informacje osobowe w formularzu online. W rzeczywistości użytkownik nie zarabiał żadnych pieniędzy, za to cyberprzestępcy zdobywali poufne dane. Wśród innych gorących tematów w badanym kwartale znalazły się Igrzyska Olimpijskie w Brazylii, podczas których zarówno spamerzy, jak i oszuści zarobili pieniądze na fanach sportu.

W minionym kwartale odnotowano ataki na konta na Facebooku polegające na umieszczeniu intymnego filmu z wielu zhakowanych kont na Facebooku. Podczas próby odtworzenia filmu użytkowników zachęcano do zainstalowania wtyczki do przeglądarki o nazwie „Profesjonalny Asystent”. Komunikat na ekranie informował, że bez zainstalowania tej wtyczki użytkownicy nie będą mogli obejrzeć filmu. Jednak po instalacji szkodliwa wtyczka uzyskiwała prawo odczytu wszystkich danych w przeglądarce, łącznie z zapisanymi hasłami, loginami, szczegółami dot. kart płatniczych oraz innymi poufnymi informacjami.


Aby zachować bezpieczeństwo i nie wpaść w pułapkę zastawioną przez oszustów, ważne jest, aby nie zapomnieć o zdrowym rozsądku, będąc online. Nie należy klikać odsyłaczy ani zezwalać na instalację jakichkolwiek wtyczek z podejrzanych zasobów online. Ponadto nie należy wyłączać komponentów ochrony przed phishingiem ani ochrony przed spamem w rozwiązaniach bezpieczeństwa.
| Drukuj | Zamknij |