Data: Czwartek, 29 stycznia 2015, 09:30

Apple podbija Chiny


Apple po raz pierwszy stało się największym sprzedawcą smartfonów na chińskim rynku. W czwartym kwartale ubiegłego roku dzięki popularności urządzeń iPhone 6 oraz iPhone 6 Plus koncern z Cupertino sprzedał w Państwie Środka więcej smartfonów niż jakakolwiek inna firma.

Osiągnięcie to jest tym bardziej imponujące, że ceny urządzeń Apple'a są niemal dwukrotnie wyższe od najbliższej konkurencji. Największymi sprzedawcami na rynku chińskim byli w IV kwartale 2014 roku Apple, Xiaomi, Samsung i Huawei.

Chińscy producenci smartfonów coraz śmielej wchodzą na rynki zagraniczne. Tymczasem Apple zyskuje coraz silniejszą pozycję w ich kraju. Nie tylko zresztą tam. W listopadzie należało doń aż 33% rynku w Korei Południowej.

Cały ostatni kwartał ubiegłego roku był bardzo pomyślny dla Apple'a. Przychody firmy zwiększyły się o 29,5%, głównie dzięki świetnej sprzedaży iPhone'ów. Klienci na całym świecie nabyli aż 74,5 miliona tych urządzeń. Obroty przedsiębiorstwa rok do roku zwiększyły się z 57,6 do 74,6 miliarda dolarów, a zysk netto skoczył o 38%, do 18 miliardów dolarów.

Mariusz Błoński
| Drukuj | Zamknij |