Data: Piątek, 23 stycznia 2015, 09:04

Samsung i Apple - liderzy zakupów


Już czwarty rok z rzędu Samsung i Apple są największymi na świecie odbiorcami układów scalonych. W ubiegłym roku obie firmy kupiły chipy i łącznej wartości 57,9 miliarda USD. Wydały zatem o 3,1 miliarda USD więcej niż rok wcześniej.

Wartość zakupów układów scalonych dokonana przez Samsunga wzrosła o 5.1%, a wartość zakupów Apple'a zwiększyła się o 9,8%. Do obu firm należy, odpowiednio, 9,4% i 7,6% rynku zakupów układów scalonych. Na kolejnych miejscach znajdziemy HP, Lenovo, Della, Sony, Huawei, Cisco, LG Electronics i Toshibę. Tych 10 firm kupiły 37% wszystkich układów scalonych sprzedanych w 2014 roku.

Samsung Electronics i Apple już po raz czwarty z rzędu znajdują się na szczycie tabeli zakupów półprzewodników, a podejmowane przez te firmy decyzje mają znaczny wpływ na technologię i ceny w całym przemyśle półprzewodnikowym” - mówi Masatsune Yamaji z firmy analitycznej Gartner. „Samsung pozostaje największym klientem przemysłu półprzewodnikowego, jednak tempo wzrostu jego zakupów było mniejsze niż tempo wzrostu światowego przemysłu półprzewodników. Stało się tak częściowo dlatego, że firma musi mierzyć się z coraz silniejszą konkurencją na rynku smartfonów, a częściowo dlatego, że wycofała się z niektórych części rynku PC” - dodaje analityk.

Mariusz Błoński
| Drukuj | Zamknij |