Data: Piątek, 25 stycznia 2013, 17:17

Nanodrążenie w graficie


Zespół z Karlsruhe Institute of Technology (KIT) i Rice University uzyskał najmniejsze na świecie tunele. Udało się to po przyłożeniu do grafitu nanocząstek niklu.

Całość podgrzano w obecności wodoru. Naukowcy uważają, że to doskonały sposób na szyty na miarę grafit np. do zastosowań medycznych.

Powierzchnia cząstek metalu działa jak katalizator, który przyspiesza usuwanie atomów węgla i tworzenie metanu (węgiel reaguje z wodorem). Dzięki zjawiskom kapilarnym nikiel jest wciągany do powstającego otworu. Później nanocząstki przepychają się przez grafit, drążąc tunel. Podczas eksperymentów uzyskiwano tunele o wymiarach od 1 do 50 nm.

By udowodnić, że kanaliki naprawdę istnieją, amerykańsko-niemiecki zespół skorzystał ze skaningowego mikroskopu elektronowego (SEM) oraz skaningowego mikroskopu tunelowego (STM).

Porowaty grafit jest wykorzystywany np. w elektrodach akumulatorów litowo-jonowych. Stosując pory o właściwych wymiarach, można by skrócić czas ich ładowania. W medycynie porowaty materiał byłyby zaś doskonałym nośnikiem leków o przedłużonym okresie uwalniania.

Mariusz Błoński
| Drukuj | Zamknij |