Data: Wtorek, 25 września 2012, 16:44

Koniec monopolu Poczty Polskiej od 2013 roku


Od 1 stycznia 2013 r. przestaniemy dostawać listy z metalowymi płytkami albo z zeszytem – Poczta Polska nie będzie już bowiem miała wyłączności na przesyłki do 50 g i jej konkurenci nie będą musieli się uciekać do obciążania własnych przesyłek. Zakłada to przyjęty 25 września przez rząd projekt ustawy Prawo Pocztowe, które liberalizuje rynek usług pocztowych zgodnie z dyrektywami unijnymi.

Wszystkie firmy świadczące usługi pocztowe będą miały równy dostęp do rynku usług pocztowych. Wystarczy wpis do rejestru operatorów pocztowych w UKE (to Prezes Urzędu Regulacji Komunikacji Elektronicznej będzie nadzorował funkcjonowanie rynku pocztowego) – nie trzeba już będzie występować o zezwolenie.

Fundusz kompensacyjny nie jest nowatorskim rozwiązaniem w skali UE. Większość z krajów członkowskich, które wdrożyły już przepisy dyrektywy, wykorzystuje taki fundusz. Są też państwa dopłacające do usługi powszechnej z budżetu lub mieszające dofinansowanie z budżetu i funduszu.

Co prawda Najwyższa Izba Kontroli kwestionuje zdolność Poczty Polskiej do konkurowania na wolnym rynku, ale w ostatnim czasie Poczta całkiem nieźle radziła sobie z wprowadzaniem innowacyjnych usług, a ostatnie badania UKE potwierdziły poprawę jej terminowości w obrocie paczkami. Niewątpliwie liberalizacja rynku będzie impulsem do dalszych usprawnień.

Projektem prawa pocztowego zajmie się teraz Sejm.
| Drukuj | Zamknij |