heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Sobota 21 grudnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Artykuł

Komentarzy: 0 | Autor: eddy@heh.pl | Wyświetleń: 10508 | Data: 8 maja 2012, 11:42

Biznes hostingowy niezmiennie stawia na Linuksa

Na przestrzeni lat Linux stał się najważniejszym systemem operacyjnym dla branży hostingowej. Ponad 90% sprzedawanych w Polsce serwerów wirtualnych działa pod kontrolą Linuksa, 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, dostarczając klientom niezawodne usługi stron internetowych i poczty elektronicznej.

Linux jest systemem, który ma tyle samo zwolenników, co przeciwników, a racje obu stron nieustannie się ścierają. W świecie zdominowanym przez Windows wiele osób zdaje się nie zauważać znaczenia Linuksa, choć są obszary, w których dominacja systemu z pingwinem w logo jest niepodważalna. Takim obszarem jest rynek usług hostingowych. Według różnych szacunków od 65-75% wszystkich serwerów WWW działa pod kontrolą oprogramowania Apache, z których większość uruchamiana jest właśnie pod Linuksem. Gdzie zatem tkwi źródło sukcesu tego systemu?

Linux od zawsze postrzegany był jako system stabilny i niezawodny, który charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Cechuje się wysoką skalowalnością, dzięki czemu może być wdrażany na urządzeniach przenośnych (patrz sukces Androida), jak i klastrach wydajnościowych złożonych z setek komputerów. To wszystko sprawia, że Linux jest chętnie wybierany przez dostawców hostingu jako niezawodna i elastyczna platforma świadczenia usług internetowych wysokiej dostępności (SLA 99,99% i więcej). Linux doskonale wpisuje się w koncepcje wirtualizacji i chmur, co dla operatorów hostingu oznacza możliwość lepszego planowania infrastruktury IT oraz pozwala oferować klientom usługi zgodnie z ich oczekiwaniami.

Wybór platformy webowej zależy od rodzaju aplikacji, które zamierzamy hostować. Linux doskonale nadaje się do udostępniania dynamicznych stron internetowych pisanych w języku PHP i wykorzystujących bazę MySQL. Wybór wydaje się oczywisty, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że większość otwartych aplikacji webowych (takich jak systemy zarządzania treścią, blogi, fora, galerie zdjęć czy sklepy e-commerce) zostało przygotowanych z myślą o środowisku PHP i MySQL. Klienci wymagają hostingu Linux, bowiem to on najlepiej nadaje się do wdrażania ich serwisów i aplikacji internetowych. Języki programowania ASP i ASP.NET oraz baza danych Microsoft SQL Server jest zdecydowanie częściej wybierana dla witryn korporacyjnych i aplikacji dedykowanych dla środowiska Windows Server.

Najwięksi dostawcy hostingu dostosowują otwarte oprogramowanie do własnych potrzeb, implementując w nim rozwiązania wysokiej dostępności i wydajności, mechanizmy automatyzacji, czy dedykowane panele zarządzania, które są później udostępniane klientom.

Na rynku pracy znajdziemy mnóstwo ofert dla administratorów systemu Linux i programistów PHP. To pokazuje, że otwarte oprogramowanie i technologie są w centrum zainteresowania biznesu, a nie tylko środowiska naukowego i entuzjastów darmowych aplikacji” – mówi Michał Trziszka, CEO Cal.pl.

Z przeprowadzonej przez firmę Cal.pl ankiety jednoznacznie wynika, że kluczowymi elementami branymi pod uwagę przy wyborze planu hostingowego są wysoka dostępność usług (tak odpowiedziało blisko 91% respondentów), wsparcie dla PHP i MySQL (83%) oraz możliwość wyboru opcji serwera zgodnie z potrzebami (76%). Co ciekawe, koszt zakupu serwera ankietowane osoby wskazywały dopiero w drugiej kolejności.

Warto jednak pamiętać, że całkowity koszt posiadania systemu Linux (TCO) jest zauważalnie niższy niż koszt wdrażania rozwiązań webowych budowanych na bazie Windows Server. Brak opłat licencyjnych pozwala operatorom dostarczać pakiety hostingowe w lepszych cenach, a do tego pozbawionych różnego rodzaju ograniczeń np. w liczbie obsługiwanych baz danych. Ceny najtańszych planów hostingowych na platformie Linux rozpoczynają się już od kilkudziesięciu złotych rocznie.

Dużym uproszczeniem byłoby jednak zaszufladkowanie Linuksa jako platformy hostingowej dedykowanej dla małych i średnich firm oraz osób prywatnych. Faktem jest, że duża część stron internetowych to proste wizytówki, blogi lub niewielkie portale budowane na bazie ogólnodostępnych CMS-ów. Jednocześnie, Linuksa wykorzystują najwięksi gracze na rynku internetowym – Google i Facebook. Czy potrzebujemy lepszej rekomendacji?

Poleć znajomym: Udostępnij

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.08 | SQL: 4 | Uptime: 142 days, 7:11 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl