heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl

Online: 126

Piątek 20 lipca 2018 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Artykuł

Komentarzy: 0 | Autor: eddy@heh.pl | Wyświetleń: 11040 | Data: 8 października 2011, 10:49

Prawdziwy początek internetu w Polsce

W powszechnym obiegu krąży informacja, że początkiem internetu w Polsce
było połączenie wykonane z Uniwersytetu Warszawskiego do Kopenhagi w
sierpniu 1991 roku. Jednak „polski” internet jest starszy o prawie rok: jego faktyczny początek miał miejsce w listopadzie 1990 roku jest i związany z Instytutem Fizyki Jądrowej (IFJ) PAN w Krakowie oraz osobą dr Grzegorza Poloka.

Instytut Fizyki Jądrowej już wtedy ściśle współpracował z CERN ( Międzynarodowy Ośrodek Badań Jądrowych ) w Genewie i ta współpraca leżała u podstaw całego przedsięwzięcia.

Starania rozpoczęto na wiosnę 1990 roku.
IFJ zakupił od dostawcy w RFN zestaw komputerowy firmy DEC składający się z: komputera microVax II, stacji Vaxstation 2000 i drukarki laserowej. Komputer został nazwany „Chopin” i został umieszczony w budynku Zakładu V IFJ w Krakowie, przy ul. Kawiory 26A.

Mniej więcej w tym samym czasie, 16 kwietnia 1990 r. CERN zwrócił się do szwajcarskiego zarządu telekomunikacji o wykonanie łącza dzierżawionego (czyli "sztywnego") pomiędzy CERN a IFJ .

29 maja 1990, po uzyskaniu zgody CERN, IFJ wystąpił do Ministerstwa Łączności i Telekomunikacji o wykonanie takiego samego łącza ze strony polskiej. Odpowiedzialnym za cały projekt za strony IFJ był dr Grzegorz Polok.

Łącze zostało uruchomione 26 września 1990 r.
Miało ono następujące parametry techniczne: łącze analogowe, 9600 bit/sek ., dwutorowe( duplex), jakość połączenia : M.1020 (Szybkość transmisji 9600 b/sek była w tamtym czasie standardem w Europie). Miesięczna opłata za to łącze wynosiła 13.452.400 złotych (starych).

Od 2 listopada 1990 r. krakowski komputer microVax II (nazwany Chopin) był osiągalny z CERN decnetową komendą SET HOST. Oznacza to, że można było łączyć się z komputerem w Krakowie jako elementem sieci decnetowej CERN.

Aby zostać członkiem światowej sieci komputerowej trzeba było nadto uzyskać numer IP ( Internet Protocol number ). Wieczorem 19 listopada 1990 roku Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie otrzymał pierwszy w Polsce numer IP (192.86.14.0). Numer IP został nadany przez Ministerstwo Obrony USA (takie były czasy!), był to numer Klasy C, pozwalający na podłączenie do światowej sieci maksymalnie 255 komputerów.

Następnie, w dniu 20 listopada 1990 r. około południa (pomiędzy 10.57 a 13.25) został wysłany pierwszy email do Polski. Jego autorami (nadawcami) w CERN byli wspólnie dr Grzegorz Polok i mgr Paweł Jałocha a został on odebrany w Krakowie przez mgr inż. Andrzeja Sobalę. Adres, na który został wysłany ten historyczny email to: user%chopin.decnet@uxplgw.cern.ch (serwer uxplgw był komputerem pośredniczącym, z lokalizacją w CERN, był elementem filtracji dostępu) Tak więc symbolicznie możemy przyjąć datę 20 listopada 1990 r. jako początek ery internetu w Polsce.

Co więcej, był to jednocześnie „początek Internetu” w całej Europie Wschodniej, gdyż Polska była pierwszym krajem byłego bloku wschodniego, który uzyskał połączenie z siecią internetową.

Myślę, że należy ten – mało znany - fakt pionierskiej roli Polski możliwie najszerzej rozpowszechnić i upublicznić!

W uzupełnieniu powyższych okoliczności warto zwrócić uwagę, że do Chopina - jako serwera - były w grudniu 1990 i styczniu 1991 podłączane komputery w Wydziale Fizyki i Techniki Jądrowej AGH, Instytucie Fizyki UJ, IFJ w Krakowie-Bronowicach oraz w Warszawie: na Wydziale Fizyki UW i Instytucie Problemów Jądrowych.

W związku z powyższym Można powiedzieć, że Instytut Fizyki Jądrowej był pierwszym providerem sieci w Polsce. Potem, w 1991, funkcję tę przejął w Polsce NASK (Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa) w w Krakowie CYFRONET.

Łącze z CERN do obiektu IFJ na ul. Kawiory 26A w Krakowie istniało do roku 1994

Zeskanowane dokumenty potwierdzające ten artykuł do obejrzenia: PDF 1 (1 MB) i PDF 2 (1.39 MB)

Jerzy Pinkalski

Poleć znajomym: Udostępnij

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  
Polecamy IQ.pl


Copyright © 2002-2018 | Prywatność | Online: 126 | Load: 1.01 | SQL: 4 | Uptime: 17 days, 12:23 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl