heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 20 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Artykuł

Komentarzy: 0 | Autor: marcin@x4pro.pl | Wyświetleń: 3292 | Data: 3 lipca 2002, 19:12

Pompka pompce nie równa...

    Pompka jest absolutnie niezbędnym elementem systemu chłodzenia wodnego. Bez niej praca układu jest praktycznie niemożliwa, a jej awaria jest przeważnie równoznaczna z koniecznością kupienia nowego procesora:/ Wydajność pompki ma bardzo duży wpływ na ogólną wydajność układu, a dla wielu z nas ważny jest także poziom decybeli przez nią wydzielanych. Chciałbym dzisiaj dokładnie przyjrzeć się dwóm pompkom wyższej klasy, przeznaczonym do wysokowydajnych i rozbudowanych Water Coolerów...

Zawodnicy
...czyli kilka fotek, dane techniczne producenta oraz pierwsze wrażenia po włączeniu pompek:
Hagen AquaClear PowerHead 802
Na początku musiałem się nieźle nagłowić zanim doszedłem, do czego służą 2 wajchy na pompce:) Jedna służy do regulacji wydajności a druga, przyznam szczerze- dalej nie wiem:P
PowerHead to zatapialna głowica pompująca, żeby przystosować ją do pracy w układzie chłodzenia wodnego trzeba ją umieścić w pojemniku, lub uszczelnić i używać jako niezatapialną. PowerHead już na wstępie mile zaskakuje dużą wydajnością i niemal bezgłośną pracą. Z jakością wykonania też jest całkiem nieźle, więc można śmiało powiedzieć, że mamy godnego konkurenta dla Eheima...
  • Wydajność: 1514 l/h, 25 l/min
  • Maksymalna wys. Podnoszenia wody: 1.7m
  • Rurka odpływowa: 17mm, dopływowa 30mm z przejściówką na 17mm
  • Pobór mocy: 20,5W
  • Gwarancja: 12 miesięcy


  • Eheim 1250
    Eheim... to doświadczona niemiecka firma produkująca najwyższej klasy sprzęt akwariowy. Także ten model nie odbiega od wyśrubowanych standardów jakości tej firmy. Na pierwszy rzut oka widać, jak dobrze zaprojektowana i precyzyjnie wykonana została pompka. Położenie każdego elementu jest znakomicie przemyślane, tak, aby maksymalnie ułatwić obsługę, uczynić pompkę jak najwszechstronniejszą i niezawodną. Świadczy o tym chociażby fakt, że można ją używać jako zatapialną, lub po prostym zabiegu przykręcenia wlotu wody- jako niezatapialną! Te jak i inne atuty sprawiają, że używanie tej pompki sprawia samą przyjemność, a podłączenie i uruchomienie jej jest banalnie proste i nie powinno sprawiać kłopotu nawet osobom "mniej obeznanym" w temacie chłodzenia wodą.
  • Wydajność: 1200l/h
  • Maks. Wysokość podnoszenia wody: 2m
  • Moc: 28W
  • Gwarancja na 2 lata
  • Rurka dopływowa 17mm, odpływowa 13mm
  • Wymiary 180x95x120mm (dł. x szer. x wys.)


  • Testy
    Na początek jednak kilka słów o procedurze testowej...
    Sprowadzała się ona do dwóch pomiarów. Pierwszy z nich to czas, jaki potrzebowała pompka na napełnienie 20-litrowego wiadra. W drugim teście sprawdzałem ile wody pompka jest w stanie przepompować w ciągu minuty. We wszystkich testach używałem węży 12/16mm, którymi woda była pompowana z wanny do wiadra. Dna wanny i wiadra znajdowały mniej więcej na tym samym poziomie. PowerHead'a zainstalowałem w pojemniku do przypraw a Eheima po prostu ustawiłem na tryb zatapialny:)
    Zaczynamy oczywiście od testów wydajnościowych - wydajność to przeważnie najważniejsze kryterium wyboru pompek. Na początek mojego pomysłu test sprawdzającego wydajność przy minimalnym obciążeniu. Jest to dość nietypowy test mojego pomysłu, polega on na podłączeniu wylotu wody Eheima do wlotu zbiorniczka PowerHeada. Taka konstrukcja ma zapewnić jak najmniejsze opory przy pompowaniu. Myśląc logicznie można zauważyć, że po podniesieniu zbiorniczka PowerHead'a woda zacznie się z niego wylewać lub będzie jej ubywać.. W tym pierwszym przypadku wydajniejszy okaże się Eheim, a jeżeli wody zacznie ubywać - zwycięzcą okaże się PowerHead. Oczywiście jest to czysto teoretyczny i "syntetyczny" test, ponieważ bardzo rzadko zdarza się, że w układzie WC występują tak małe opory hydrodynamiczne.
    W tym teście zwyciężył... PowerHead. Wody w zbiorniczku widocznie ubywało. Tym razem potwierdza się teoretyczna, większa wydajność PowerHead'a (1514l/h). Ciekawe czy uda mu się utrzymać prowadzenie w testach przy większym obciążeniu... Ma on naprawdę trudnego rywala- przecież Eheim słynie z pompek miażdżących realną wydajnością modele o nominalnie lepszych parametrach...
    Następny w kolejce czeka już test ze średnim obciążeniem:) Jest to rutynowy, prosty test polegający na przepompowywaniu wody przez półtorametrowy wąż 12/16mm. Symuluje on warunki dobrze zbudowanego układu WC w którym średnice nie schodzą poniżej 12mm.
    Ilość wody przepompownaych w ciągu 1min [l]Czas przepompowania 20l wody [min]
    Eheim 1250161:14
    PowerHead 802151:18


    Tutaj całkowicie sprawdzają się przypuszczenia- teoretycznie wydajniejszy PowerHead przegrywa ze "słabszym" Eheimem! Słabość ta jest jednak pozorna ponieważ pompka Eheima ma 28W zaś PowerHead - 20,5W.
    Kolejny test ma na celu sprawdzenie wydajności w układach o węższych rurkach, gdzie średnice wewnętrzne schodzą poniżej 10mm. Jest to prawdziwa chwila prawdy dla obu zawodników, pokazując najbardziej realną wydajność. Duże opory hydrodynamiczne w układzie sprawiają że realne wydajności pompek spadają znacznie. Jako obciążenie posłużył blok wodny CPU SEv1.
    Ilość wody przepompownaych w ciągu 1min [l]Czas przepompowania 20l wody [min]
    Eheim 1250121:35
    PowerHead 802102:05


    I tym razem potwierdza się moja teza, że im większe będzie obciążenie, tym większą przewagę będzie miał Eheim.
    Na koniec zostawiłem drugi test mojego pomysłu. Jest on najbardziej ekstremalny i bezwzględny ze wszystkich Tak jak ten pierwszy, można go także potraktować nieco z przymrużeniem oka, ponieważ niema bezpośredniego przełożenia na prace układu chłodzenia wodnego. W tym teście połączyłem ze sobą wyloty obu pompek, co spowodowało wzajemne "przepychanie się" pompek. Podnosząc kolejno obie do góry można sprawdzić w którą stronę woda będzie się poruszać.
    Zgodnie z przypuszczeniami zwycięzcą zostaje Eheim.

    Podsumowanie
    Pozostają jeszcze porównania nie związane bezpośrednio z samym chłodzeniem.

    Cisza !!!!
    Pod względem hałasu obie pompki są równoważne, obie są bardzo ciche i powodują że można spokojnie wykorzystywać je ultra cichych układach chłodzenia.

    Montaż:
    Eheim pod tym względem bije PowerHeada na głowę. Szybkozłączki umieszczone na wlocie i wylocie pompki umożliwiają bezpieczne i szybkie włączenie pompki w obieg. PowerHead jest pompą z założenia zatapialną. Wymaga zbiorniczka w którym można ją umieścić lub nieco pracy aby dokładnie uszczelnić obudowę.

    Cena:
    Pod względem ceny niezaprzeczalnym zwycięzcą jest PowerHead. Jest 2,5 razy tańszy o Eheima. Należy jednak zastanowić się czy tak duża różnica w cenie nie przekłada się na jakość wykonania, a to w tak odpowiedzialnych układach jest rzeczą podstawową. Świadczyć o tym może również okres gwarancji PowerHead - 1 rok, Eheim - 2 lata.

    Co można wywnioskować z tych krótkich testów. Eheim jest pompą dużo droższą, jednak cena ta przekłada się na lepsze wykonanie, dłuższą gwarancję, większą rzeczywistą wydajność i dużo prostsze mocowanie (szybkozłączki). PowerHead jest pompką tańszą, ale parametrami nie odbiegającymi od przeciwnika, wymaga pojemnika lub wykonania uszczelnienia aby można ją było przystosować do pracy w systemie. Mimo nominalne większej wydajności, przegrywa ze słabszym Eheimem. Należy jednak oprócz wydajności obu pomp spojrzeć na drugi parametr - moc obu pompek: Eheim - 28W, PowerHead - 20,5W. Większa moc Eheima rekompensuje jego mniejszą wydajność. Jednak obie pompki są godne polecenia, a nasz wybór może jedynie zależeć od zasobności portfela.
    Już niedługo część druga artykułu: test pompek o mniejszej wydajności. Eheim 1048 kontra MaxiJet 1000.

    Poleć znajomym: Udostępnij

    Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


    Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



    Autor:  










    Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.75 | SQL: 4 | Uptime: 528 days, 6:56 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl