heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Sobota 27 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

chieftec hpc-360-302 DF a ups APC 350 BACK-UPS - WSPÓŁPRACA


195.116.186.* napisał:
Mój problem dotyczy współpracy UPS-a APC Back-UPS 350 z zasiłką Chieftec 360-302 DF.
Do tej pory mój komp pracował na zasiłce NO NAME 300 Watt . W kompie miałem 2 dyski 80 GB i jeden 40GB, procek Tualatin 1.2GHz, 512 sdramu, kontroler raid na PCI, karta TV, Karta sieciowa, radeon 9000, 2 napędy - DVD LG oraz CDRW LG a wszystko to na płycie ABIT ST6, monitor mam 17 cali Samsunga i cały ten zestaw podtrzynywał UPS przez max 12 minut a bez monitora 30 minut natomiast po odpięciu 2 dysków i monitora sam komp fungował na tym UPS-ie 40 minut. Po wymianie zasiłki NO NAME na Chiefteca 360 okazało sie ze zasilacz wybija bezpiecznik w UPS-ie i komp nie chciał po pierwszej próbie ruszyć. Przy następnej próbie odpalił wiec odłączyłem UPS-a z sieci i zamiast podtrzymywać kompa to wszystko zgasło. Zaraz moja interwencja wyglądała tak ze wziąłem instrukcje z UPS-a gdzie w pomocy objaw ten był określony jako nadmierne obciążenie UPS-a, które powoduje wybijanie bezpiecznika. Próbując dalej odłączyłem od UPS-a monitor i wyjąłem z kompa dwa dyski i DVD. Kolejne podejście- odpalam kompa i rusza , system się odpala, wchodze do programu z UPS-a sprawdzic stan baterii – jest 100% odłączam go z prądu i znowu wszystko zgasło. Nie poddając się pomyślałem ze może się nagle UPS sypnął i cos z nim nie tak. Postanowiłem wyciągnąć Chiefteca i włożyłem starą zasiłkę i odpalam kompa wszystko idzie jak w pysk strzelił włączam Power Chute wszystko OK. stan baterii 100% i czas podtrzymania 40 minut wiec decydujący moment- wyłączam upsa z prądu i działa przełączył się na baterie i sobie pyka, po 5 minutach poziom baterii 90% i dalej se pyka, ups idzie jak żyleta.
Wynika z tego ze stara zasiłka im mniej ma podpiętego badziewia to potrzebuje mniej prądu i ups trzyma dłużej nawet 40 minut bez monitora , 2 dysków i napędu, po podpięciu wszystkiego bez monitora jest około 30 minut pracy kompa natomiast na chieftec-u nawet nic nie chce ruszyć. Czyżby chieftek nawet bez zbytniego obciążenia miał taki pobór mocy czy jest z nim coś nie tak? Chyba nie ciągnie prądu z gniazdka na maxa czy jest pod obciążeniem czy nie… Teraz jadę znowu na starej zasiłce a Chieftec leży sobie w pudełku i czeka na lepsze czasy…

212.160.84.* napisał:
chieftec z aktywnym PCF powinien brac z sieci tyle ile mu trzeba w danej chwili a wiec powinien niby mneihj brac pradu niz zwykla zasilka bez PCF ... dziwne

195.116.186.* napisał:
Leżący Chieftec w pudełku nie dał mi spokoju i postanowiłem wsadzić go do kompa i przetestować jak on sobie radzi z moim rozbudowanym kompem. Do testów zainstalowałem sobie kilka programików do odczytywania napiec i takich tam innych rzeczy. Najpierw testy przy minimum obciążenia procek, ram, hdd, radon 9000, jeden napęd optyczny. Wszystko chodzi ok. żadnych skoków napięcia wszystko na stałym poziomie. Drugie podejście to już zestaw rozbudowany. Procek tualatin 1.2GHz podjarany do 1.6GHz, ram 512 MB, 3 hdd 120GB, 80GB i 40GB, 2napędy DVD i CDRW, RADON 9000, karta sieciowa PCI, karta TV PCI, kontroler raid PCI, karta SB LIVE PCI. Pora na testy – włączam karte TV żeby sobie coś w telewizji zobaczyć, w trakcie oglądania trzeba jeszcze wprawić w ruch wszystkie dyski przekopiowując wzajemnie po kilkanaście filmów z jednego na drugi a na trzeci z napedów po płytce. Jeszcze żeby sobie grafa i reszta popracowała to zapuszczam 3D Marka. Wszystko chodzi jak trzeba nic się nie zawiesza widać radzi sobie z tym nieźle. Temp procka 43˚ C
. Kolejny krok to wkładam starą zasiłkę No name i odpalam kompa . kilka sekund po starcie komp się wiesza a jeszcze nic nie robię (przyczyną może być podkręcony procek niby na napieciu 1.65v tak w biosie było ustawione a czy tyle jest? Restartuje i jest ok. uruchamiam TV i wprawiam w ruch dyski i napędy podobnie jak wczesniej , zmieniam kanał na TV i cos się już dzieje- obraz na jedynce staną w miejscu, znowu się zawiasił przy temperaturze procka 42˚ C . Przyczyną wieszania się kompa w moim przypadku jest qpa zasilacz który nie radził sobie z tymi poborami prądu. Po przeczytaniu masy recenzji o zasilaczach zdecydowałem się na chieftec-a bo to maszynka za 240 zeta kupiona kilka dni temu a ma lepsze osiągi niż inne i droższe a poza tym jest bardzo cichy i ciezki jak cegła.

80.55.38.* napisał:
Hmm ciekawy problem.
UPS daje wykres napiecia semi-sinusoidalny. Jest to prawie sinusoida ale jednak ma splaszczony wierzcholek.
Mozliwe ze korekcja PFC stara sie jakos zaradzic tym roznica i pobiera dosc znaczny prad co powoduje wywalenie bezpiecznia.
Nie mam pojecia dlaczego tak sie dzieje i poraz pierwszy sie z czyms takim spotykam.
Sprobuj zalozyc ten temat na http://www.elektroda.pl/rtvforum/ moze oni ci tam pomoga.

195.116.186.* napisał:

zgadzam sie powinien brac mniej ale jak to jest naprawde? przy starcie kompa mi tu jakby światło troche przygasa na tym chieftecu ale to moze tak działa Active PCF aby prąd rozruchowy był stabilny wiec na starcie zasiłka bierze na maxa zanim sie wszystko odpali.

195.116.186.* napisał:
[quote]UPS daje wykres napiecia semi-sinusoidalny. Jest to prawie sinusoida ale jednak ma splaszczony wierzcholek.
Mozliwe ze korekcja PFC stara sie jakos zaradzic tym roznica i pobiera dosc znaczny prad co powoduje wywalenie bezpiecznia.[/quote]

zastanawiam sie jak mozna to obejść, troche mnie dziwi ze jakos nikt jeszcze nie testował zasiłki z ups-ami. Naczytałem sie o tych zasiłkach wszędzie ze szok, wszędzie testują te zasilacze i porównują je ze sobą który lepszy. ciekaw jeste czy inne zasiłki z active PCF tez sie tak zachowują. Nie moze byc tak ze to ze sobą nie współpracuje. UPS i dobry zasilacz to podstawa bezpieczeństwa sprzętu jak równiesz danych na dyskach. Chyba nie znalazłem wielkiego minusa tych zasilaczy albo tak jak mówiłes to wina korekcji PFC. Maja ją tez inne zasilacze wiec jesli to prawda to tez powinny się tak zachowywac.[/quote]

217.153.167.* napisał:
Z tego co ja wiem - zaznaczam, ze ekspertem nie jestem icon_smile3.gif - to UPS powinien byc o ok. 20% mocniejszy od uzywanego zasilacza, tak przynajmniej twierdzi znajomy elektronik i tak pisza na necie na topicach typu "jaki UPS".
Podejrzewam wiec, ze konieczna bedzie zmiana UPSa. Twoj ma tylko 210W icon_exclaim.gif , wiec nic dziwnego, ze nie chce ciagnac Chiefa 360W...

217.96.34.* napisał:
Ja mam starego APC Back-ups 600 i do tego Chiefteca 360 SF
i chodzi OK. UPS ciągnie zestaw Antek XP2600 (core 1.725), 2x256, 2xbarracuda 40gb, CDRW, CD, GF4ti4200, sieciowka, kontroler RAID, kupa sprzetu na USB, 4 wiatraki 8x8 oraz 19' Fujitu na Trinitronie ok 15min. Takie jajca z wyłaczniem miałem jak kabel pomiarowy z ups'a zle podlaczylem do kompa (zly com)
Dla mnie Chieftec jest tylko za glosny pprzy obrotach wentyla 2k.
Musze to jakos zmodyfikowac.

195.94.200.* napisał:
U mnie takiego efektu nie ma, z wyjątkiem włączania i wyłączania oraz użycia Degauss w monitorze - Panasonic Panasync/Pro P50i. Wtedy UPS sygnalizuje przeciążenie.

Zresztą zakładając, że wydajność Chieftec'a 360W wynosi 75%, czyli max może on ciągnąć 480W.
Nic w tym dziwnego mój APC BackUPS 500 czyli około 300W, ale bezpiecznika nie wybija. Podtrzymuje system przez około 5 min. od wyłączenia prądu.

UPS podłączony pod listwę antyprzepięciową Spark'a

195.116.116.* napisał:
ja mam upsa eta mini 600 i dziala z chiefem ok ale chief jest sf z pasywnym pfc . Bardzo mozliwe ze jest to wina aktywnego pfc bo w instrukcji upsa pisze u mnie ze nie wspolpracuje z listwa antyprzepieciowa ?wiec moze w druga strone jest tak samo
I jeszcze jedno - niektore apc mialy regulacje - wlasnie jak siadal bezpiecznik nprzy zalaczaniu wiec moze i u ciebie jest zobacz w instrukcji - u mnie w pracy bylo tak na 700 apc no i oczywiscie masz podlaczonego kompa w prawidlowe gniazdo ???

217.96.70.* napisał:
ja od siebie dodam że nie zauważyłem wpływu PFC na niepoprawne działanie moich upsów.

195.116.186.* napisał:
a jakie masz upsy i jakie zasilacze? jaki ups powinien pociągnąć 360-tkę?

217.96.70.* napisał:
Jakie zasilacze, widać z podpisu.
Natomiast UPSy to 1/2 są podpięte do everów NET 700, a 3) do evera net 1000

komputer 4) (jest w nim chieftec 420-302df, radeon9100,procek jak widać, 1 dysk, i tuner tv) jest podpięty do ETA mini bodaj 500/520 nie pamiętam, bo mam go na drugim mieszkaniu - i taki UPS (Eta) komputera z primem odpalonego trzyma około 15 minut.

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.93 | SQL: 1 | Uptime: 76 days, 18:52 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl