heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 30 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Obudowy Chieftec Z "bezśrubkowymi" Sankami Do Dysków


212.75.100.* napisał:
Witam
Posiadam obudowę Chieftec (BH-01-B ) z bardzo wygodnym mocowaniem dysków w plastykowych sankach, bez użycia śrubek. Wszystko fajnie, ale dwa dyski WD po prostu w niej buczą(charakterystyczne powoli modulowane buczenie:). Dyski są dość nowe, chodzi raczej o ich mocowanie, które jest dość sztywne w firmowym wydaniu Chiefteca. Dodam, że dwa nowe Samsungi SATA zamontowane również w tej obudowie są bezgłośne. Tyle wstępu. (http://www.chieftec.de/images/highlights/H-Serie/H-side-offen_big.jpg)

Wiadomo o co chodzi - trzeba zamocować buczące dyski WD "na miękko", ale znane mi rozwiązania dotyczą wnęk 5 1/4", a nie 3,5". Poza tym patent Chiefteca skutecznie ogranicza pole manewru. Producent nie oferuje na stronie żadnych miękkich zamienników tych sanek - a szkoda, bo to załatwiłoby sprawę.

Moje pytanie skierowane jest do tych, którzy znają te obudowy i próbowali rozwiązać ten problem. Czy macie jakieś patenty na miekkie zamocowanie dysku w takiej budzie? A może ktoś z dobrym skutkiem wykorzystał inne mocowania, ew. przerobił jakoś fabryczne sanki?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam, Kuba

62.121.106.* napisał:
http://www.silenthardware.de/forum/index.php?showtopic=6168

212.75.100.* napisał:
Dzięki Benek!

O takiej przeróbce też myślałem. Trochę nie mam zaufania do użycia samych tylko kołków gumowych. Pomyślałbym nad włożeniem do nich do środka jakiegoś metalowego "rdzenia"(jubilerstwo trochę icon_smile3.gif ), ale pomysł fajny.
Grzebiąc w sieci wpadłem też na trochę inny pomysł dot. tych obudów. Jeśli się uda, to go opublikuję tutaj.

pozdrawiam

212.76.33.* napisał:
Mam taką obudowe i tez mam dwa dyski tylko ze od Sigejta = nie mam takich problemów z buczenie , dyski działaja ciszej niz w budzie Enlight na srubach. icon_lol.gif

212.76.33.* napisał:
mam podobny problem jak miałem jeden dysk na sankach to był cichutki jakiś czas temu dołozyłem drugi i niestety wpada w wibracje (charakterystyczne powoli modulowane buczenie) próbowałem usztywnic bardziej sanki jednak to na wiele sie nie zdało musze jeszcze pokombinować w ostateczności wypne ten dysk z szyn i położe na gabce

212.75.100.* napisał:
Heh, póki co przełożyłem buczącego Caviara o "piętro wyżej" i już tak nie dokucza. Zmieniły się "zależności rezonanasowe":)) i drgania nie przenoszą się już tak bardzo na obudowę. Proste jest piękne..

pozdr

85.222.9.* napisał:
ja tez mam dyski daleko od siebie żeby sie nawzajem nie podniecały i nagrzewały icon_lol.gif

83.15.144.* napisał:
Witam, też czeka mnie zmiana obudowy, w związku z tym ma kilka pytań :]

1. jakie macie temperatury na HDD i czy mocujecie je na sankach, czy jakoś inaczej? W obudowie, którą teraz mam, trzymam obydwa HDD w zatoce 5,25, ponieważ mają radiatory i do 3,5 nie zmieściłyby się. W tej chwili temp. na HDD mam ok 33-34C w idle, skaczą trochę wyżej gdy dyski pracują. Obudowa BH-01B-B-B oferuje miejsce 3X5,25. Czy jeśli umieszczę dyski w zatoce 5,25 z radiatorami, to czy będzie możliwość jeszcze dodatkowego ich schłodzenia jakimś wentylem 92 lub 120mm wiejącym z przodu do środka?

2. Kable zasilające w moim fortronie jakoś tak dziwnie za krótkie mi się wydają - nie jestem pewien, czy sięgną przez całą długośc budy?

3. W obecnej budzie mam wywierconą dremelem okrągłą dziurę w boku obudowy pełniącą rolę tunelu powietrznego (tuba od basu ze zmarłej kolumny) - czy da się podobne rozwiązanie w chiefie przeprowadzić (bez wywalania tej kratki, chodzi mi tylko o doprowadzenie zimnego powietrza z zewnątrz) czy też samo istnienie tej kratki wystarczająco poprawia chłodzenie procka?

4. Kolejna dziura jest u mnie na górze obudowy - umieściłem w niej wiatrak 120mm wyciągający powietrze - bardzo skuteczne rozwiązanie, bardziej skuteczne w moim przypadku niż wentyl wyciągający z tyłu obudowy - jest on zbędny u mnie, poniważ tunel powietrzny chłodzi wystarczająco. W chiefe niestety chyba musiałbym z tego pomysłu zrezygnować?...

212.76.37.* napisał:
Ad.1 Dyski na sankach 2 seagety baracudy 4 i 7 , temp 32-35 , bez radiatorow , wentylow i innych wynalazkow.

Ad.2 nie siegną

Ad.3 w chiefie mozna zainstalowac 5 wentylow wiec nic nie trzeba przerabiac czyli rezygnujemy.

Ad.4 czytaj wyzej.

83.15.144.* napisał:
Chief już stoi w pokoju, ale niestety, problem ten sam co powyżej - buczenie dysku (Caviar 80GB/7200), kiedy go odłączyłem - cisza, jutro będę próbował zrobić to co w linku. Amade, pisałeś o jakimś innym sposobie, co miałeś na myśli?

No i pozbyłem się sanek, bo nawet po zastosowaniu patentu z linka buczało. Teraz dysk stoi na gąbkach, a z boku wieje na niego fander 92mm. Dysk się uciszył, ale problem jest obecnie inny: prawa ściana wpada w rezonans, buczy strasznie, problem częściowo rozwiązuje zdjęcie lewego panelu, o co tu chodzi?

kolejny edit: musialem przelozyc dysk do zatoki 5,25 i postawic go na gabkach, teraz juz prawa sciana nie buczy tak bardzo, ale caly czas jednak wpada w rezonans. Na procku mam SI-97 z fanderem, zasilacz wywalony chwilowo za obudowe, zeby wyeliminowac to, ze to jego wina. Zaluje, ze nie wzialem dragona z tradycyjnym mocowaniem dyskow, teraz wystarczy, ze będę chciał dokupić jakikolwiek napęd i zastanawiam się gdzie on się zmieści... eh, spece z chiefteca. A najśmieszniejsze jest to że ciszej było kiedy miałem jakiegoś "papierowego" no-name'a

83.14.175.* napisał:
Ja mam LBX i dysk samsunga ata 200gb i w sankach żadnego buczenia nie mam.Ścianki też w rezonans nie wpadają może caviary mocniej dragją od innych dysków.

83.10.243.* napisał:
również mam problem z obudową Chiefteca, dyski w poprzek i powodują rezonans obudowy... te wibracje się nasilają podczas bardziej intensywnej pracy dysku, jednak czasami bywa to nie do zniesienia.

konfiguracje mam w sygnaturce icon_smile3.gif i zamierzam dwa Seagate'y przeniesc do zatok 5,25 (bo mam akurat jeszcze w swojej budzie dwa wolne slociki tego typu) i sie zastanawiam jak je tam umiejscowic?

myslalem o czyms stad:
http://mcs.pc.pl/sklep.php?kat=Wyciszanie-PC&kat2=wyciszanie%20i%20t%B3umienie%20HDD
lub stąd:
http://www.angela.pl/index.php?action=SzukanieWynik&IDKategorii=129&cat=6

praktycznie ten sam towar w obu, pomijam cene, ale chce efekt icon_razz.gif

ktoś może korzysta z któregoś z takich Silencerów i może coś powiedzieć ? szczególnie jeśli posiada także obudowę Chieftec'a icon_smile3.gif
a może jakiś inny, skuteczny sposób ?

212.51.207.* napisał:
wpierw obmacaj obudowe, moze jak gdzies naciskasz to buczenie zniknie? bardzo mozliwe ze polozenie ma znaczenie jak u mnie, powodowal to oczywiscie dysk ale to nie sanki brzeczaly

83.10.213.* napisał:
wibracje są wyczuwalne na całej obudowie (no za wyjątkiem nóżek) icon_smile3.gif czuć je pod ręką. jednak czasami wibracje mają ochotę mi zepsuć humor i się odzywają :/ jak podociskam obudowę (szczególnie panel frontowy) to niby jest ciszej w danym momencie, ale dźwięk wibracji jest wybitnie metaliczny a nie plastikowy icon_neutral3.gif

zastanawiam się czy wypoziomowanie podłoża na którym stoi obudowa może mieć duże znaczenie (mieszkam w blokach, dawno budowane) icon_smile3.gif

83.15.144.* napisał:
U mnie to samo co u M4cka, gluche wibracje znikajace po docisnieciu obudowy reka. Ale tu tez zalezy gdzie stoi dysk, jesli na samym dole obudowy, to docisniecie nic nie daje, tylko jesli stoi w zatoce 5,25 - umieszczenie w sankach to totalna porazka jak pisalem wyzej.

U mnie tez nie sanki brzeczaly, ale wibracje przenoszone przez nie na caly kosz 3,5 oraz 5,25 trzesly calym kompem. Paranoja jest to, ze problem ten nie wystepowal kiedy mialem stara obudowe, ktora wazyla ze 3 razy mniej!! Dlatego moim zdaniem jest to blad ze strony chiefteca i dzisiaj sprobuje wymienic obudowe w sklepie na jakas inna, ale watpie zeby sie udalo (wylamane zaslepki). Powinni pisac dla tej obudowy: seagate only.

Czy ktoś wie jak sprawa wygląda z dragonem, tez wpada w wibracje? Być może w sklepie zaproponują mi wymianę, dlatego proszę o szybką odpowiedź jeśli ktoś ma doświadczenia w tym temacie.

edit: probowałem też wypoziomowania oraz odkręcenia nóżek - nic to nie daje. Będę najprawdopodobniej pozbywał się tej obudowy, bo nowych dysków przecież nie będę kupował. Jeśli ktoś jest zainteresowany, proszę na PW. Jeśli masz ciche dyski seagate'a, na pewno będzie dobrze

83.10.216.* napisał:
moja konfiguracja w szynach do tej pory wygladala tak:

Seagate 160GB EIDE - 43C
przerwa
Samsung 250GB SATA - 33C | chłodzone wszystkie 3
Samsung 200GB SATA - 33C | jednym wiatrakiem 92mm,
Samsung 200GB SATA - 36C | puszczony na 6V
przerwa
Seagate 120GB EIDE - 40C

wyeliminowałem rezonans... faktycznie powodowany dyskami Seagate'a, czyli Samsungi raczej niewinne icon_smile3.gif

Co zrobilem? jeden z dyskow wyjalem z sanek i polozylem nadal na samym spodzie, na gabkach. Z racji ze mial wczesniej przyklejone z boku uszczelki (takie jak do okien, ksztalt litery D) - mialem pewnosc ze nigdzie nie dotyka metalowych czesci obudowy (bokami). Temperatura wzrosla o 1-2C.

Drugi dysk (Seagate 160) polecial na kolejne gabki, pomiedzy szeroko rozstawiona nagrywarke i dvd. Jego temperatura wzrosla o jakies 3-4C (do 47).

Do tego, od razu, dla pozostawionych nadal przy sobie 3 Samsungach zastosowalem nowe mocowanie w sankach, dokladnie sposob z linka podanego przez benka w tym temacie.
Dodam ze wszystkie 3 dodatkowo od jakiegos juz czasu mialy rowniez przyklejone te uszczelki do uszczelniania okien (maly profil). Po prostu wczesniej walczylem z tymi wibracjami starajac sie jak najbardziej zamortyzowac przestrzen pomiedzy dyskiem a sankami. Pomoglo, ale w zbyt malym stopniu, teraz ich nie zdejmowalem, bo po co.

Do tego jeszcze zamienilem srubki na ta gotowa zapinke przy mocowaniu kart rozszerzen.

I tyle.

83.15.144.* napisał:
U mnie niestety wszystkie sposoby zawiodły w przypadku WD, ale skoro mówisz, że przy dyskach Seagate'a było to samo, dochodze do wniosku, że albo mój wd dogorywa i te wibracje są tego oznaką, albo chieftec wymyślił sanki nie podłączając dysków do prądu. Tak jak pisałem, szukam kupca na moją obudowę, zapraszam na pw.

212.76.37.* napisał:

U mnie niestety wszystkie sposoby zawiodły w przypadku WD, ale skoro mówisz, że przy dyskach Seagate'a było to samo, dochodze do wniosku, że albo mój wd dogorywa i te wibracje są tego oznaką, albo chieftec wymyślił sanki nie podłączając dysków do prądu. Tak jak pisałem, szukam kupca na moją obudowę, zapraszam na pw.


ja mam dwa seagaty w budzie szefa bh01 i nie było zadnych głosnych dzwiekow były natomiast dyskretne wibracje ktore wyeliminowałem gumą do uszczelniania okien.




83.10.211.* napisał:

ja mam dwa seagaty w budzie szefa bh01 i nie było zadnych głosnych dzwiekow były natomiast dyskretne wibracje ktore wyeliminowałem gumą do uszczelniania okien.

mógłbyś coś więcej opisać? oklejałeś sanki ? czy dysk ? co ?

212.76.37.* napisał:

mógłbyś coś więcej opisać? oklejałeś sanki ? czy dysk ? co ?


ja nie przyklejałem bo nie wiem co sie tym klejem pozniej stanie (duza temp.) , poprostu wlozylem odpowiednie odcinki miedzy sanki i dysk i sru do budy. laugh.gif


Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.42 | SQL: 1 | Uptime: 22 days, 4:09 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl