heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 29 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Co zrobić by po wczytaniu 2 systemów było jak na poczatku


195.116.186.* napisał:
Z moim problemem zmagam się już chyba od dwóch lat icon_sad2.gif, chodzi o to że mam zrobione partycje i na dysku C instaluję Windowsa 98 a na partycji następnej (nie ma znaczenie której) Windowsa XP Professional ale na kompresji partycji NTFS (a odwrotnie się nie da ponieważ win98 nie mógłby zapisać informacji botowalnej na NTFS, ale nie w tym problem) więc od jakiegoś czasu mam dwa systemy i robię ich kopie zapasowe czyli lustra, dotychczas robiłem to Norton Ghost'em, więc najpierw lustro z dysku C czyli win98 a potem winXP. Po wczytaniu pierwszego i drugiego na te same dyski po restarcie nie ma już wyboru systemów i odrazu ładuje się tylko win98, ponieważ jest on na pierwszym dysku C czyli tym rozruchowym. Później instalowałem różnego typu programy botójące do wyborów systemu, ale nawet gdy one wykryją że jest winXP to przy jego wybraniu pisze "Brak pliku NTLDR" icon_evil.gif , więc pozostaje mi tylko wczytywać win98 a winXP za każdym razem instalować a on tam gdzieś na dysk C umieści te informacje o tym rozruchu i wtedy dopiero jest wybór tych dwóch. Ale nie rozumiem dlaczego jak są zrobione lustra obydwu systemów to i tak to nie działa.
Myślałem że ten Drive Image 5.0 który był zamieszczony w Ekspercie już załatwi sprawę, ale nici z tego, te same rezultaty.
Jest na to jakiś sposób? Za udzielenie trików z góry dzięki. icon_smile3.gif
Żaden jeszcze mi tego nie wytłumaczył jak to zrobić a ja myślę że jest na to na pewno jakieś knif. icon_rolleyes.gif

212.182.122.* napisał:
Obraz dysku C był robiony przed, czy po instalacji XP?

195.116.186.* napisał:
No obrazy systemów były oczywiście robione jak już był ten wybór, zaś taki ciemny nie jestem. Specjalnie to robiłem jak miałem te dwa systemy już zainstalowane by po wczytaniu było wszystko o'key. Nawet jeszcze na dyskietkę zgrałem ten plik "boot.ini" bo myślałem że lustro sobie z tym nie radzi (bo np. jak się zrobi lustro systemu z zainstalowanym AutoCad'em 2004 to po wczytaniu program się sypnie i nie działa) a co do wyboru winów to myślę że gdzieś indziej są ładowane te informacje.

212.182.122.* napisał:
Sprawdz jeszcze tak. Po przywróceniu obrazów skopiuj z płyty instalacyjnej XP z folderu i386 na dysk c pliki ntdetect.com, ntldr, bootfont.bin. Odpal kompa z płyty instalacyjnej XP i z konsoli odzyskiwania wykonaj polecenie FIXBOOT

195.116.186.* napisał:
hmm... tych plików co napisałeś to nie przekopiowywałem ale już uruchamiałem odzyskiwanie za pomocą instalacji XP (naprawa systemu czy nawet przywracanie systemu czy jakoś tak), a pod dosem tak jak mówisz za pomocą polecenia FIXBOOT to właśnie mi wykrył tego winXP i były pokazane oba systemy, więc aktywowałem go i przy starcie był już ten wybór ale tylko wchodził mi do win98 bo przy XP pojawiała się też ta komenda "Brak pliku NTLDR", więc teoretycznie wszystko ładnie wygląda ale z praktyką jest inaczej.
Czy jest ktoś kto zrobił dwa systemy i po wczytaniu mu to działa? icon_confused2.gif
aha, i co to jest za plik NTLDR ??? gdzie ten dziad wogóle siedzi?
jeszcze dodam że tak samo robiłem na innym sprzęcie i rezultaty są dokładnie te same icon_mad3.gif

212.182.122.* napisał:

Przecież wyżej napisałem skąd dokąd masz go skopiować więc chyba powinieneś sie domyslić gdzie powinien on być. Plik ten jest ukryty.

83.28.10.* napisał:
Plik NTLDR to cos jak Command.Com w 98 - podstawa systemu - bez tego nie ruszysz. Powinien on sie znajdowac na patycji bootowlanej WinXP - w Twoim przypadku na tej z Win98. Powinny tam byc zarowno startowe do 98 (autoexec.bat, command.com, config.sys, msdos.sys, io.sys) jak i WinXP (boot.ini, bootfont.bin, ntdetect.com i NTLDR). Wiekszosc z nich jest ukryta. Dziwi mnie jednak to, iz wywala Ci ten blad, poniewaz przy tworzeniu obrazu te pliki na pewno zostaja na swoim miejscu, a GHOST (przynajmniej ten, co ja mam - z plyty Epoxa) przy standardowych ustawieniach nie ingeruje w MBR wiec po wywaleniu dowolnego systemu i przywroceniu go, wszystko powinno dzialac jak wczesniej...

Jesli chcesz, aby to dzialalo normalnie, to zrob FDISKiem 2 partycje podstawowe DOS i najpierw ustaw 1 aktywna i zainstaluj 1 system, potem przestaw na 2 i wrzuc drogi system a na koniec Boot Magic z Partition Magic lub Symon do wybierania systemow. Problem pojawia sie, gdy masz dysko powyzej 40GB - FDISK ich nie widzi... Wtedy musisz zastosowac metode, ze najpierw 98, potem XP i menu z WinXP czyli tak jak masz teraz...
Partition Magic ma mozliwosci tworzenia takich o ile pamietam..
ale wiem tez ze formatownie partycji w PM7 na NTFS nic nie daje - system zaisntalowany na takiej partycji posypal sie jak domek z kart.. dopiero porzadny format z instalatora zalatwil sprawe..

212.182.122.* napisał:
ULLISSES, po pierwsze fdisk potrafi zrobić tylko jedną partycję podstawową. Po drugie fdisk nie ma problemu z widzeniem partycji powyżej 40GB. Nowy fdisk(win me) widzi wszystko normalnie, a starszy fdisk(ten z win98) na dyskach powyzej 60GB podaje wielkośc jako wielkosc dysku minus 60 GB, natomiast przy podawaniu wielkosci partycji w procentach działa poprawnie. Po trzecie MBR nie ma tu żadnego znaczenia(plik ntldr jest wywoływany przez program zapisany w pierwszym sektorze partycji podstawowej a nie mbr)

212.182.122.* napisał:


Hmm czegoś chyba niewiem jak fdiskiem robi sie 2 partycje podstawowe ??

83.28.10.* napisał:


To jesli nie tym, to czym ja to robilem?? Wiem, ze mialem na pewno 2 podstawowe, bo na rozszerzonych nie mozna ustawiac flagi bootowania... A zeby bylo smieszniej na poczatku flage bootowania przestawialem wlasnie FDISKiem... To pamietam na 100%

212.182.122.* napisał:

A ty nadal swoje. Program zapisany w MBR ma tylko jedno zadanie. Odszukać aktywną partycję podstawową i uruchomić program zawarty w jej pierwszym sektorze. I to ma sens. Gdy by było tak jak ty twierdzisz to po instalacji jakiegokolwiek bootmanagera windows by się nie uruchamiał. Twój przykład z lilo też jest błedny, bo jeżeli umieścisz lilo na partycji(podstawowej) to jest wykonywana dokładnie taka sama procedura jak z windows. Program zapisany w mbr uruchomi lilo, a ten dopiero uruchomi system. W przypadku umieszczenia lilo na dysku logicznym linuxa nie uruchomisz wogole bez instalacji dodatkowego boot managera w mbr.

83.28.10.* napisał:
sgj, dzieki za wytlumaczenie...
widocznie ktos mi to zle wytlumaczyl...
po szybkiej analizie Twoja teoria jest bardziej wiarygodna icon_wink.gif

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.50 | SQL: 1 | Uptime: 4 days, 12:23 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl