heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 3 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

UV PROBLEM - POMOCY !! :D


62.111.181.* napisał:
Witam!!

Mam do was pytanie: kupoilem pare dni temu UV dye Niebieeski Cooltek'a, w przepisie pisze ze starczy na 2 l wody - tyle mam w ukladzie. Wlalem calosc - ale to g... nie swieci!! Katodki UV mam 2 sztuki Sunbeama. Zeby nie bylo - weze mam przezroczyste wink.gif

Prosba do was - opiszcie swoje przejscia z UV barwnikami. Moze zarzuccie jakies fotki - zwlaszcza ci ktorzy maja niebieski baarwnik i im swieci sad.gif


Zdjecie mojego (NIE swiecacego ukladu):


[img]http://www.republika.pl/qba_dx/swieci-nie.jpg[/img]

Jak widac - kable swiecą - weze ni ch..oinka ;D

POMOZCIE!!

148.81.117.* napisał:
sproboj wlac moze troche plyny do sloika i zobacz jak sie zachowuje, moze weze zrobily Ci filtr UV? smile.gif

62.111.181.* napisał:
Ale ze jak ze do sloika? Przeciez szklo zatrzymuje 90 kilka % fal w zakresie UV

148.81.117.* napisał:
Szczerze mowiac nie wiem nic o tym zeby szklo zatrzymywało UV, ale u mnie świecił UV-Dye zielony wiec raczej nie sprawdza sie to smile.gif

195.150.76.* napisał:
w tym problem ze szklo NIE zatrzymuje UV

217.96.7.* napisał:
Mylicie się chłopaki. Tylko szkło kwarcowe przepuszcza UV, zwykłe nie. Proponuję encyklopedię zanim się wypowiecie. To nie Gadu Gadu ani Onet.
Poza szkłem jeszcze kilka rodzaii soli krystalicznych i kilka typów plastików które pzrzepuszczają UV, ale zasadniczo takich materiałów nie ma za dużo.
Jak masz wątpliwości to wlej swój płyn do słoika i naświetl katodką od góry - powinien świecić. Chyba będziesz musiał się rozejrzeć za innymi przewodami.
Jeszcze jedna sprawa - to co emitują katodki, czy też świetlówki "dyskotekówki" i część diód UV to nie jest UV biggrin.gif. To jest jeszcze światło widzialne. UV jest niewidoczny, i po jakimś czasie patrzenia na prawdziwą lampę UV (szpitalne, albo rozwalone uliczne rtęciówki) Każda barwa stanie się dla Ciebie niewidoczna (oślepniesz - wyjaśnienie dla mało kumatych).

62.111.181.* napisał:
Ha! A nie mowilem?! biggrin.gif

Faktycznie - oswietlenie od gory rozwiaze ten problem

Wiadomo ze to nie jest promieniowanie w "czystym" pasmie UV - widac przeciez kolor fioletowy --> czyli ze w pasmie widzialnym fioletowym

83.27.128.* napisał:
Ja też proponuję się doinformować przed pisaniem. Katody emitują zarówno fioletowe światło na granicy widzialności jak i UV-A (to akurat jest nieszkodliwe). Zresztą chyba każdy kto usiłował robić fotki katod UV przekonał się, że na zdjęciach zamiast sympatycznego fioletu widać ostre prawie białe światło z lekko fioletowym odcieniem - to właśnie dlatego, że klisza/matryca "widzi" więcej niż my i rejestruje również promieniowanie UV.

217.96.7.* napisał:
Jeeeezu!!! Uchowaj Boże!!!
Masz poczytaj sobie domorosły fizyku:
http://prace.sciaga.pl/16346.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ultrafiolet
Nóż się w kieszeni otwiera. :evil:

62.111.181.* napisał:
tak - wiem

mialem na mysli ze oprocz swiatla UV emituje tez fioletowe biggrin.gif

W kazdym razie sproowalem w szklance oswietlonej od gory - i nic

dupa sad.gif

Podeslijcie jakies swoje zdjecia swiecacych barwnikow, jesli mozecie

83.27.128.* napisał:
Excray, spokojnie! Zanim mnie pochlastasz tym nożem to może spokojnie wyjaśnisz o co Ci chodziło. Linki owszem przeczytałem, no ale nie mówimy tu o takim natężeniu UV-A, które mogło by spowodować "oparzenia słoneczne".

212.182.115.* napisał:
Chodzi mi o to, że światło widzialne mieści się w zakresie od 750 do 420nm, tymczasem ultrafiolet (nawet ten bliski) zaczyna się od 380nm do 10nm. Jak widać pomiędzy nimi jest znaczny odstęp. Jest to promieniowanie które nie podchodzi ani pod światło - nie jest widoczne, ani pod UV - nie jonizuje materii. Katodki i inne które wymieniłem emitują właśnie światło w zakresie od 430 (fiolet) do 400nm. Tego już nie widać, ale filmy fotograficzne i matryce są na tą długość fali jeszcze czułe stąd ta biała plama na zdjęciu katodki, zresztą sam to wiesz.
UV nie tylko powoduje opalanie. Powoduje również zaćmę (po to się nosi okulary słoneczne), uszkadza DNA prowadząc do mutacji tkanki (rak). Tyle dobrego, że bliski UV też jeszcze nie jest tak bardzo szkodliwy, ale jest. Im krótsza długość fali tym większa zdolność do jonizacji materii a co za tym idzie większa szkodliwość. Jednocześnie im krótsza długość fali tym bardziej jest pochłaniane w różnego rodzaju materiałach.
Nie mówimy o natężeniach tutaj. Mówimy o tym, że UV jest pochłaniane przez większość materiałów. I o to poszło na początku.

Dobra, wyskoczyłem trochę ostro, bo Cię pomyliłem z kimś innym z kim już się kiedyś pokłóciłem o jakieś durnoty które on wypisywał.
Jeśli nikt nie ma więcej do dodania coś konkretnego to skończmy tą dyskusję bo się robi Off-Topic.

PS> To Ci jakiś trefny preparat sprzedali.

83.25.1.* napisał:
Ogolnie UV-Dey blue jest znany z tego z eswieci kiepsko i trzeba go bardzo mocno oswietlic (katodami diodami zeby zaczol swiecic jakos fajnie)
W sumie wiem ze dopiero szklo kwarcowe przepuszcza UV (chodźby glupie powiedzenie ze: przez szybe sie nie opalisz) ale jak widac na fotce troche tego UV przechodzi, jak sie kupuje weze w laboratoryjnych sklepikach to jest kilkanaście parametroof miedzyinnymi przepuszczalność UV co do tego twojego blue moze to poprostu jakas sciema :cry: mam zarowno blue jaki green i na obu bylo ze wystarczy wlac kilka kropel i fakt po 5 kroplach jest ok ale jak leje sie wiecej efekt słabnie moze wlales za duzo sproboj rozcieczyc z woda i podswietlac słoik/szklanke z gory i zobaczyc czy cos sie dzieje )

długie naświetlanie.
[img]http://www.hoppek.pl/dzidzia/uv/uv1.jpg[/img]
najbardziej zlbiżone do orginału ;-)
[img]http://www.hoppek.pl/dzidzia/uv/uv2.jpg[/img]
lampa.
[img]http://www.hoppek.pl/dzidzia/uv/uv3.jpg[/img]

83.27.138.* napisał:
Ok Excray, zgadzam się na kompromis, że to coś pośrodku, choć kilkukrotnie spotkałem się z info o owym UV-A emitowanym przez katody (możliwe że to domorosłe opinie). smile.gif

A co do aparatów to nie uważam ich bynajmniej za trefne: Nikon F50 + klisze Fuji oraz Canon A 75.

62.111.181.* napisał:
jest tu ktos moze kto mial UV-Dye niebieski Cooltek'a?

Ile tego powinienem byl wlac? Na stronie angela.pl pisze ze 50 ml/2 l wody

moze powinno byc mniej?

83.25.28.* napisał:


czy to takie trudne poeksperymentowac sloiczek np. 100ml wody , dolewasz dolewasz az swieci dobrze. Gorzej jak juz wszystko wlales :cry: pozostaje wziasc "probke" z uk. ktorego urzywasz i rozcieczac do uzyskania jakiegokolwiek efektu jezeli taki nie wystapi to albo masz trefne swiecidelka albo specyfik.
PS: UV-Green reaguje z niebieskimi katodami a np. blue nie

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.94 | SQL: 1 | Uptime: 521 days, 13:00 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl