heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Sobota 4 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Fakty i mity o zbyt słabych pompkach


217.97.36.* napisał:
mam aquaela 650 i 2000XP+ na palomino co normalnie ma 1,75 Vcore a jak mu dam 2,0 Vcora to z crystalem i malym kadetem nie wejdzie temp wiecej niz 40C !!!

A 1 czy 2 C nie ma najmniejszego znaczenia !!! to tak do *** [cahe] bo przy metodach pomiaru takich jak MBM etc to chyba nawet nie mozna mowic o pomiarach bo one maja sie nijak do rzeczywistosci

81.219.100.* napisał:
Tzn na moj gust 1 - 2 stopnie maja znaczenie ... a wskazniki komputerowe sa po prostu slabo wyregulowane (czyt. 20 st w pokoju to nie to samo co 20 st na procu - nalezalo by pewnie dodawac iles stopni bo czujni zaniza), ale jak tyen sam czujnik pokazuje roznice 2 stopni to ta ronica jest i pewnie ma wlasnie 2 stopnie ... w koncu to jest elektronika a ona nie mysli icon_smile3.gif

145.237.1.* napisał:
Sprawa jest prosta jak termodynamika; mały przekrój i słaby przepływ przybliża osiągi chłodzenia do systemów "większy przekrój i szybszy przepływ".
Trzeba zauważyć, że:
-Procesor wydziela cieplo.
-Jezeli cieplo nie jest odbierane,to rosnie temperatura.
-Cieplo jest oddawane samo, przez plyte glówna, powietrze, obudowe - ale ta wymiana jest wolna (zbyt wolna dla wspólczesnych procesorów)
-Szybkosc wymiany ciepla pomiedzy dwoma cialami zalezy od:
1 - róznicy temperatur pomiedzy nimi
2 - przewodnosci cieplnej kazdego z cial
3 - powierzchni kontaktu - styku (nawet w ujeciu mikroskopowym)

Jeżeli woda płynie wolno (mniejsze przekroje albo słabsze pompki) na poczatku ma temperature pokojowa - powiedzmy 20 stopni.
W okresie "rozruchu" sytuacja jest taka, ze woda wplywajaca do procesora jest DUŻO chlodniejsza, więc wymiana ciepła nastepuje bardzo szybko - poprzez zimna wode dużo ciepła jest odbierane z procesora. Woda wyplywajaca z bloku wodnego jest (załóżmy) o 4 stopnie cieplejsza. Jezeli woda plynie sobie POWOLI, to zdazy odebrac WIĘCEJ CIEPŁA - ma wiecej czasu, aby przebywajac w bloku odebrac cieplo i podniesc SWOJĄ temperaturę. Dalej nieco cieplejsza woda przeplywa przez chlodnice, ale - tutaj niespodzianka - niewiele sie dzieje.
Na razie jest tylko o 4 stopnie cieplejsza, wiec poniewaz róznica
temperatur miedzy chlodnica a otoczeniem jest mala, chlodnica odda NIEWIELE ciepla i schlodzi wode tylko nieznacznie, do (powiedzmy) 23 stopni. Tak więc do zbiornika wyrównawczego wpadnie i tak troche CIEPLEJSZA.
Cala woda w ukladzie bedzie sie wiec stopniowo grzala, przy czym chlodnica zacznie oddawac coraz wiecej, a blok pobierac coraz mniej - temperatura procesora rosnie nieznacznie razem z temperatura calej wody - aż dojdzie do stabilnej sytuacji, w której chlodnica oddaje tyle ciepla ile blok wodny bierze - i to musi się stabilnie utrzymywac.
Jezeli woda plynie wolno (bo jest mala wydajnosc pompki i niewielki przekrój przewodów), to róznica temperatur miedzy przewodem ciepłym (od bloku do chlodnicy, niech ma np. 40 stopni) i zimnym (od chlodnicy do bloku, niech ma 38 stopni) bedzie wynosic (w tym przykladzie) 2 stopnie. Chlodnica pracuje znacznie lepiej niz na poczatku (bo obniza temperature, już o 2 stopnie a nie o 1), ale blok wodny pracuje gorzej - zabiera tylko tyle ciepla, ze podgrzewa wode juz tylko o 2 stopnie, a nie o 4, bo róznica temperatur miedzy prockiem a woda jest nieco mniejsza.

A jeżeli woda płynie szybciej?
Pompka przepycha ją SZYBKO przez procesor, zeby caly czas dostawał tzw. "zimną". Ale procesor zdazy przekazac MNIEJ CIEPŁA jednej "porcji" wody i nagrzeje ją do mniejszej temperatury, od 38 nie do 40 tylko do np. 39,5. Chłodnica natomiast ma mniej czasu na odebranie ciepla od wody, wiec MNIEJ ją SCHŁADZA - przyjmimy ze do temperatury powiedzmy 38,5. Róznica miedzy wodą "cieplą" i "zimną" zmniejszyla się do 1 stopnia, a procesor dostaje wode o pól stopnia CIEPLEJSZĄ icon_cool3.gif choc OCZYWIŚCIE przeplywa ona przez niego SZYBCIEJ i odbiera średnio więcej ciepła.

Prędkosc ma większe znaczenie, przy chłodzeniu aktywnym np. modułem Peltiera - wtedy róznica pomiędzy wodą "ciepłą" i "zimną" może być większa, bo temperatura calego ukladu byłaby DUŻO niższa (np. na poziomie 22 i 15 stopni).

UFF! :gitara:
Mam nadzieję, że komuś się to przyda. Dalsze informacje w książce do fizyki albo u "Diabła" z podziemi budynków "B" na AGH w Krakowie icon_wink3.gif

83.25.21.* napisał:
Dlatego ja jedną pompkę mam na chłodnicy (300l/h) a drugą na procku 2x600l/h Aquael

83.25.31.* napisał:
Witam

I ja dorzuce swoją teorie. Więcej układów i mniejsze węże oznaczają większe opory dla pompki. A ta włączona po kilkanaście godzin na dobe może w pewnym momencie odmówić posłuszeństwa. Dobra pompka to cicha pompka icon_wink.gif) Więc niekoniecznie trzeba to usłyszeć. A w tym momencie różnica w cenie między dobrą a zła będzie napewno mniejsza niż cena sprzętu który niekoniecznie przyjmą na gwarancji.

Reasumując: Duże węże i mocna pompka (czytaj taka dla której nasz układ nie stanowi zbyt dużego obciążenia na dłuższą mete) to podstawa dobrego zestawu.

Dodam, że sam używam EHEIMA 1250.

83.25.32.* napisał:
a ja to poprę przykładem:
na moim Atmanie AT-305 temp. na Athlonie 25002510MHz 1,9V w idlu trzyma się w granicach 35 st.C
blok: Orbital O2 NK
chłodnica: ze szrota (nawet nie wiem z jakiego modelu icon_smile3.gif)

145.237.1.* napisał:
Misyo--> Tu nie ma mowy o przeciążeniu, bo słabsza pompka nadaje się do mniejszych przekrojów tak samo dobrze, jak mocna do większych - a na odwrót to z jednej strony przerost formy nad treścią a z drugiej - niewydolność układu krążenia icon_lol.gif

62.233.225.* napisał:
Dołącze się do duskusji - moje WC jak w podpisie podłączenie GPU i NB równoległe. Ponieważ mam wolną pompkę Hydora L20 to przy okzaji przebudowy WC podlączyłem ją do obiegu zamiast Hydora L30. Przepływ wody spadł tak o 1/3 (mam przeplywomierz z Innovateka więc sobie sprawdziłem) co do temperatur procka to nie zauważyłem różnicy pomiędzy Hydorem L20 a L30. Co ciekawe L20 mniej sie grzeje i w obudowie jest nawet chłodniej. Wnioski - przy takim jak mój układach, całych zamkniętych w budzie (krótkie węże) chyba raczej wydajność chłodnicy jest ważniejsza niż moc pompki - innymi słowy Black Ice Pro nie jest w stanie oddać większej ilości ciepła nawet przy większym przepływie - mówie o swoim układzie.

83.31.255.* napisał:
Zamiast wywodow i prawidel ludowych lepiej chyba posluzyc sie fizyka.

1. WC to sprawa indywidualna! Macie rozne bloki (to przede wszystkim), rozne opory, rozne pompki, rozne chlodnice, wiec nie mozecie generalizowac wlasnych wnioskow. Zaloze sie, ze 99% z Was nie posiada tez ani cisnieniomierza, ani przeplywomierza, ani nawet porzadnego, wiec tak naprawde to nie wiecie nic! ale oczywiscie kazdy jest najmadrzejszy.

2.
Co do srednicy rurek to policzcie sobie stosunek pol przekroju - jedyna obiektywna miara. To czy zauwazycie roznice czy nie zalezy od calego Waszego ukladu.

3.
Z przeplywem jest juz ciezej. GENERALNIE jest tak, ze im wiekszy przeplyw tym wieksza wydajnosc bloku i chlodnicy! Oczywiscie rozne konstrukcje roznie reaguja na przelyw, czasami zdazaja sie tez anomalie, ale zaleznosc pozostaje.
Inna kwestia to to, ze wiekszy przeplyw to mocniejsza pompka, a to z kolei przeklada sie na wieksza ilosc ciepla, ktora przedostanie sie do wody.

Cala sprawa to znalezieniego opytamalnego ustawienia, ale jak sie latwo domyslacie jest to sprawa indywidualna i moze dlatego ta kwestia sprawa tak wiele problemow.

83.16.127.* napisał:
jakos nie widze w twoim wywodzie zbyt wiele fizyki... (szczerze mowiac to wcale jej tam nie widze) stwierdziles tylko, ze jestesmy debilami, bo nie mamy tego tego tego i tamtego siamtego owamtego, w ogole o niczym nie mamy pojecia i jestesmy lamy bo wierzymy w ludowe mity (zwane doswiadczeniami wlasnymi)... jea... whatever...

:]

AVE!!

212.76.60.* napisał:
cos czuje ze zaraz wybuchnie niezla draka...

195.205.248.* napisał:
a ja mysle ze to potrzebny watek... sam mam durona jak w opisie na AC i delikatnie mowiac denerwoje mnie teraz box`owy wentyl bo kreci sie z predkoscia 5100 rpm i halasuje jak startujacy odrzutowiec wiec co raz czesciej i powazniej zastanawiam sie nad WC, a ten watek po niekad pozwoli mi w pewnych granicach odpowiedziec sobie na pytanie czy moge np. kupic tansza pompke, ktora jest cichsza ale ma tez mniejszawydajnosc, i zostawic wiecej $$ na blok... tak wiec, klutnie nie prowadza do niczego, a wasza wiedza i doswiadczenie z dziedziny watercoolingu moze sie przydac takim newbies jak ja

83.31.217.* napisał:

1. Sorry, ze dopiero teraz odpowiadam, ale nie przegladalem tego topicu od mojej poprzedniej wypowiedzi.
2. Fizyke przedstawilem w najbardziej zrozumialej postaci. Sam nie jestem na tyle merytorycznie przygotowany, zeby sypac tu wzorami. Po prostu czasami warto poczytac troche na zagranicznych forwach.
3. "stwierdziles tylko, ze jestesmy debilami" - prosze zacytuj, gdzie to napisalem. Jesli tego nie znajdziesz to na drugi raz nie dopowiadaj sobie roznych rzeczy.
4. Wiele z tych ludowych mitow to po prostu bzdura! To, ze ktos zmienil pompke na mocniejsza, a temperatura nie spadla nie oznacza od razu, ze cala zasada to niewypal. Staram sie przez to powiedziec, ze jest tak wiele czynnikow, ktorych nie jestesMY w stanie zmierzyc, ze nie da sie generalizowac tego, co uzyskamy u siebie. Ja tez nie mam cisnieniomierza, ani przeplywomierza (koszt ~80 euro), ale staram sie poslugiwac nie mitami, ale tym co pokazywaly wiarygodne testy.

83.16.127.* napisał:


no... prawie definicja debilizmu... nic nie wiemy i do tego udajemy ze jestesmy najmadrzejsi... Czemu my nie mozemy sobie generalizowac o przeplywie skoro ty generalizujesz o poziomie inteligencji wszystkich na forum...??????????????????

Tu nie chodzi o doswiadczenia typu ktos zmienil na mocniejsza i nic sie nie stalo. Tu chodzi o doswiadczenie, ze ktos zmienil na slabsza i tez nic sie nie zmienilo... [a to jest zasadnicza roznica]

EOT

AVE!!

81.219.100.* napisał:
Dobra .... wiekszy przeplyw w bloku = wieksza wydajnosc (generalizujac)

ale w chlodnicy ... przeciez jesli woda w chlodnicy bedzie plynac 2 razy wolniej to 2 razy dluzej bedzie sie chlodzic ... czyli na pewno bedzie jakis zysk (no co prawda nie 2 krotny, bo zalezy to od roznicy temperatur, ale zawsze zysk)

a mocniejsz pompka bardzije grzeje wode ... (niezatapialna niewatpliwie mniej...)

wywody czysto teoretyczne, oparte na tym co wlasnie chlodzi mojego kompa, a to cos jest zrobione w calosci przezemnie (pomijajac pompke icon_smile3.gif )

62.121.68.* napisał:
Średnice węzy oraz pompke dobiera sie do bloku wodnego. Wszystko zalezy od konstrukcji wb. Węze wyznacza sie mniej więcej do przekroju kanałów w bloku wodnym. Jeśli przez blok wodny przepłynie wody tyle ile przez wąż o fi 3 mm to po co dawac wąż fi 16. Przy doborze pompki sugerowanie się przepływem miją sie z celem. Najważniejszy jest słup podnoszenia wody. O wydajności układu nie świadczy ilość przepływającej wody a jej szybkość. Reasumująć liczy się ciśnienie a tym samym prędkość wody, a nie wielkość przepływu.

Voltar napiał:



Wydaje mi się, że duże węże tworzą wieksze obciążenie dla pompki ponieważ woda musi przepompować więcej cieczy. Tak samo jak chcemy unieść 2 kg i 5 kg. Woda w złaczkach 1/4 i 1/8 cala płynie znacznie szybciej i słup podnoszenia wody wzrasta niż w złaczkach 3/8 cala co nie oznacza wiekszego przepływu ale przecież i tak duży przepływ nie jest potrzebny a szybki!

83.25.211.* napisał:
liquidboy
nie moge sie z toba zgodzic co do zbawiennej roli predkosci przeplywu i lekcewazeniu objetosci przeplywu
powod jest prosty
szybkosc przeplywu dotyczy przekroju - jest to szybkosc elementarnej czastki
a taka czastka nie posiada masy
z wzoru : W = m*c*dT jasno wynika ze dT jest odwrotnie proporcjonalne do masy dT = W/m*c
dla przeplywu objetosci Q = m/t otrzymujemy
dT = P*t/Q*t*c = P/Q*c
wyraznie roznica temp jest odwrotnie proporcjonalna do przeplywu objetosci
moje wczorajsze pomiary wydajnosci pompki wykazaly ze predkosc przeplywu delikatnie wzrosla na wezu fi10 wzgledem fi5
wydajnosc 130-140l/h wzgledem 20-30l/h dla tych samych warunkow
ciekawe ze te 10l/h roznicy to dla dwoch roznych wysokosci slupa wody w zbiorniku - roznic % miazdzaca
jak widac dla dwoch skarajnych predkosci max predkosc przeplywu jest zblizona ,a wydajnosc rozni sie cztery razy

podsumowujac:
woda przez blok powinna przeplywac w jak nawiekszej ilosci dla przekroju ,a w chlodnicy na odwrot
wyjasnienie tego jest proste , blok ma dazyc do temp wody ,a woda ma dazyc do temp chlodnicy

zastosowanie slabszej pompki w miejsce mocniejszej moze nie zmienic wydajnosci poniewaz warunki przeplywu w bloku i chlodnicy zmieniaja sie jednoczesnie i jestesmy w takiej sytuacji ze z bloku wychodzi cieplejsza woda ale wplywa zimniejsza (bo w chlodnicy dluzej plynela) - ta roznica moze doprowadzic do identycznej temp na bloku ,ale innej na chlodnicy - do tego dochodzi logarytmiczna zaleznosc oddawania ciepla do roznicy temp i wieksze cieplo mocniejszej pomki
i mamy taki rodzynek ze pomki 600l/h i 1200l/h w naszym WC sprawuja sie tak samo dobrze - a skoro nie widac roznicy to po co przeplacac

62.21.2.* napisał:


wiesz co pierodly gadasz i tyle icon_smile3.gif
ostatnio troszke o tym myslalem ( co mialem innego robic jak mi wysiadl zasilacz icon_smile3.gif hehe)
moze procesor tej samej porcji wody przekaze mniej ciepla tylko ze w tym samym czasie tych porcji wody bedzie wiecej, poza tym zimniejszej wodzie odda ciepla wiecej bo bedzie wieksza roznica temperatur, a woda bedzie zimniejsza bo przeceiz procesor nie zdazy jej nagrzac i tak dalej i tak dalej... greets

62.87.131.* napisał:
No to ja wtrące swoje uwagi, ale prosze sie nie śmiać
Mam/miałem CPC. TO zestaw CPU,GPU, HDD.
Mam pompke z CPC. Nadal. I raczej jej nie zmienie, chyba ze się rozwali

O ile na tych ich węzykach woda nie tyle przepływała, co się sączyła powolutku, w dodatku na rozruch trza było zassać! icon_eek2.gif , zwłaszcza jak dowaliłem chłodniczke z nagrzewnicy od nysy(qrestwo ma 40cm długości), to po zmianie:
1. Bloczek CPU - Homemade, frezy, kroćce średnica wew 8mm
2. Węże do chłodnicy/cpu/z układu średnica wewn 9mm
Plus oczywiście trojnik itp do połączenia w całość badziewia


Woda sie leje. Przepływa przynajmniej 3-4 razy szybciej niż wcześniej(miarka w oku-jak sie zbiornik szybko opróżniał przy spuszczaniu wody)
Temperatury:

1. Ehh -CPC do 48-50, idle 40( na starcie, w biosie 37), woda w zbiorniku praktycznie zawsze około temp ludzkiego ciała, czy to lato czy zima

2. Self made blok - temp do 43-44 st, idle 36-37(po uruchomieniu systemu, w biosie 29-32). Temperatura w zbiorniku nigdy nie osiągneła temp ludzkiego ciała, max 33 stopnie-z palca miernik, kolano(bo dotyka w czasie grania)
Tak więc wywody na temat większej skuteczności przy słabym przepływie wody można sobie wsadzić
W moim przypadku nie mają zastosowania, co więcej działa to odwrotnie!
Temperatura cieczy w całym układzie wyrażnie spadła, więc wnioski pana Voltar'a są błędne
No offens
Pozdro 4 all

Update-przy okazji quadysz duzo dala ci zmiana na firegl?robileś biosem?jak w np q3(czy tylko do 3dsm używasz?) no i jak d3d icon_smile3.gif

217.173.162.* napisał:
zasada działanie wc jest podobna do zwyczajnych coolerów, im szybciej tym lepiej, a co do średnicy to spróbuj przepchać wode w wężach 4mm i w wężach 10mm, ciekawe w którym będzie łatwiej

83.25.211.* napisał:
o co wam chodzi
Voltar ma racje - dla uczulonych ,on nie poleca malych srednic ,ani ich nie wychwala
poprostu opisuje zjawisko i robi to prawidlowo
dodatkowo wyjasnia dlaczego zastosowanie slabszych pompek nie obniza wydajnosci - calosc wypowiedzi dotyczy danego zestawu i roznych pompek
wniosek jest taki ze rownowaga sama sie ustala i zalezy od wlasciwosci bloku i chlodnicy
NIE MOZNA PRZEWIDZIEC czy mocniejsza pompka da lepszy efekt czy gorszy dla danego ,zmontowanego WC
wniskiem NIE JEST : montujcie slomki to bedzie chlodniej - najlepszy zestaw to cpc z dodatkowa zwezka w postaci dyszy Venturiego na kroccu icon_wink2.gif

83.27.142.* napisał:
Calkiem fajnie sobie tu dyskutujecie tak ze sklonilo mnie to do kilku refleksji.
W przypadku cieczy nie ma znaczenia masa podnoszonej wody - nazywa sie to paradoksem hydrostatycznym (bo dla niektorych jest to nielogiczne). Zgodnie z prawem Pascala cisnienie nie zalezy od masy wody tylko od wysokosci slupa, a pompka wytwarza wlasnie cisnienie, ktore powoduje przeplyw cieczy w ukladzie. Bardziej znaczace jest natomiast tarcie wody o scianki rurki zwane lepkoscia. Jesli wezmiemy przeplyw podluzny rury, to woda plynie wolniej blizej scianek, a szybciej posrodku. Rozklad predkosci (jesli tak to mozna nazwac) ma mniej wiecej wyglad paraboli, ktora moze byc bardziej "stroma" w przypadku dzialania wiekszego cisnienia. Wazniejsze jest chyba jednak to jaki opor stawia blok, gdyz jesli bedzie on mial mniesze pole przekroju, to bedzie zmuszal wode do szybszego plyniecia niz w rurce.
Zgodnie z tym co juz tu ustaliliscie i ze zdrowym rozsadkiem im szybciej woda poplynie w bloku tym wieksza bedzie jego sprawnosc. Natomiast odwrotnie jest w przypadku chlodnicy (czyli dwie rownolegle polaczone nagrzewnice beda lepsze niz polaczone rownolegle)
Czyli lepsze beda pompki o duzym przeplywie (bo maja one wieksza moc przez co sa w stanie wytworzyc wieksze cisnienie i pokonac wieksze opory lub zmusic wode do szybszego plyniecia przez ciasne miejsca).
Tak by to wygladalo wziete na chlopski rozum biggrin.gif
Tylko ze sprawa w praktyce wyglada zupelnie inaczej poniewaz wiekszosc obserwacji wykonujemy na oko co zazwyczaj nie sad.gif
Jak juz zdam wszystkie poprawki to moze przypomne sobie wiecej z tych informacji, ktore potrzebne mi byly aby zaliczyc komis z fizyki laugh.gif

83.30.64.* napisał:
bonczeq
rownolegle czy rownolegle wink.gif
dla mnie wieksza pompka=wieksza wydajnosc=wieksza moc=wieksze oddawanie ciepla do wody=wieksza temp wody wink.gif tez chlopski rozumek ;] prawad jest pewnie tak ze ponizej pewnego przeplywu dla danego ukladu temp zacznie rosna moze tez byc tak ze zwiekszanie przeplywu nie przyniesie zadnych zysków... trzeba znalez zloty srodek ;]
ps moze ktos sie wypowie na temat szybkosci przewodnosci cieplne cieczy bo to chyba tutaj ma kluczowe znaczenie wink.gif

80.53.195.* napisał:
[quote]
dla mnie wieksza pompka=wieksza wydajnosc=wieksza moc=[/quote]
=wiecej W oddawanych do wody przez pompke...

wedlug mnie nie ma zasady. Niektore bloki potrzebuja duzego waterflow... a niektorym styknie np pompka 600l/h

a zloty srodek... nie bede oryginalny i napisze : bedzie zalezny od bloku... srednicy kroccow i wezy... nagrzewnicy itp...

83.25.216.* napisał:
przewodnosc cieplna cieczy ma marginalne znaczenie - dobrze ze jaas tam jest ,przyjmijmy ja za wystarczajaca dla wody - jej poprawa nie da lepszych efektow
dlaczego uznalem przewodnosc cieplna wody za wystarczajaca?
kumpel ma chlodnice na obudowie i bardzo czesto zapomina wlaczyc pompke - szczesciarz z niego bo ma specyficzny uklad elementow i weze zbrojone - na procku 2000MHz w idle przez kilka godzin nawet procek sie nie przygrzal - obieg grawitacyjny wystarczy
nie zachecam jednak do takich eksperymentow :evil:

przewodnosc sie prawie nie liczy ,natomiast kluczowe znaczenie ma pojemnosc cieplna - od tego zalezy jak szybko nagrzeje sie dana porcja cieczy
przeplyw zapewniamy pompka ,wiec wszystko sprowadza sie do jak najszybszego dostarczania zimnych porcji cieczy

83.30.148.* napisał:
To może ja również się wtrące.
Miałem okazję testować zestaw Speeze CF200NEB AtlanticWave, posiada on tylko jeden blok na CPU i chłodnice o wymiarach 150x85x45 mm.
Ten cały zestaw był napędzany za ppomocą pompki o przepływie 260 l/h.

[img]http://lu.ks.w.interia.pl/pump.JPG[/img]

195.205.188.* napisał:
Test który powinien wyjaśnić różnie w używaniu słabej i mocnej pompki: http://www.google.pl/search?q=cache:iPjNmZC6NJAJ:www.1a-cooling.de/produkte/produktvergleich/leistungsvergleich-wb.htm+&hl=pl

Na a-1 cooling ta strona czasami chodzi czasami nie sad.gif więc dałem link z googla.

Przykład:
Różnica deltT na pompkach eheim 1048 a 1250 na bloku 1A-HV3 wynosi 0,2 kelwina. Nie ma szansy aby jakikolwiek czujnik z płyty głównej zobaczył taką różnicę.

deltaT = temp jądra 105 W - temp wody

Wszystko zalezy od konstrukcji WB. Generalnie większy słup podnoszenia wody tym lepiej. Przepływ na poziomie 1200 l/h wystarczy w zupełności do każdego zestawu. Najlepsze pompy do wc jak na dziś produkuje Iwaki oraz Swiftech. Przepływ ok. 1200 l/h słup podnoszenia wody sporo powyzej 2 m (iwaki nawet ok. 4 m).

83.25.228.* napisał:
oooo - ciekawe info biggrin.gif

a ja podaje link do strony z pompkami WEIPRO (nie słyszałem)
tanie a jaki przepływ.....ciekawe jak z słupem, ale tez napewno dobrze, a jak z głosnoscia?

http://www.morskieakwarium.com.pl/weipro/pompy.html

62.121.68.* napisał:
Szukając pompki osobiscie sugerował bym się słupem podnoszenia wody bo to on jest głównym czynnikiem od którego zalezy prędkość wody w bloku. Pompka musi wytwarzać jak największe ciśnienie, przy standardowym wylocie zbliżonym do średnicy węzy w bloku, przec co dużego przepływu się nie uzyska, tak mniej więcej 1200 l/h przy wylocie średnicy 12 mm.

83.25.248.* napisał:

o mamo
to musi byc bardzo mocna pompka :twisted:

62.121.68.* napisał:
SWIFTECH MCP650 EXTREME DUTY 12VDC WATER PUMP 1/2" ID

24 Wat
słup podnoszenia wody 3.1 metra
1200 l/h
zasilanie 12V

cena ok. 245 zł

62.21.2.* napisał:


A gdzie taka mozna dostac? smile.gif ja bym chcial smile.gif

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.04 | SQL: 1 | Uptime: 33 days, 7:09 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl