heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 2 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

chlodnica przed pompka czy za ?


80.48.70.* napisał:
no wlasnie mam problem ,robie nowa wersje WC ,wczesniej mialem podlaczoną pompkę -chlodnice -CPU ,ale teraz wszystko wkladam do obudowy i bardziej pasuje mi polaczenie chlodnica-pompka-CPU ,czy woda bedzie mocno ogrzewała sie w pompce czy tak ze nie bedzie to zauwazalne ???
jezeli podniesi mi to temperature mocno to bede musiał kombinowac tak aby umiescić pompke przed chlodnicą

62.233.225.* napisał:
Jestem święcie przekonany że przy tym przepływie jaki daje jakakolwiek pompka to woda w niej ogrzeje ci się o jakieś góra 0.5 C. Nie przesadzaj. No chyba że pompka ma ze 100W (ale wątpię icon_smile3.gif ) Montuj jak ci wygodnie, a poza tym to w tej czy innej kolejności ciepło będzie i tak tak samo oddawane w chłodnicy.

81.210.58.* napisał:
Wieści gmine mówią że najlepiej sprawują się takowe układy:
Pompka -> chłodnica cieczy -> blok wodny

A są ku temu takie powody że woda po schłodzeniu jest ładowana do bloku. A jak przepłynie przez węża pompke to się nagżeje choć podejżewam że to jest różnica minimalna więc zmontuj tak jak Ci wygodniej. Tym bardziej że ty raczej nie masz pompy zatapialnej o wydajności 3000 l/h?! To nie powinna gżać za bardzo wody.

83.26.27.* napisał:
niewiem jaką masz pompkę ale u mnie najlepiej sprawowało sie takie połąćzenie.POmpka (zbiornik wyrównawczy) - proc - chłodznica.Schłodzona woda z chłodnicy wędrowała do zbiornika wyrównawczego i potem odrazu na procka

213.76.251.* napisał:
wmontuj tak jak mowisz tylko uwazaj bo akwarium komputerowe to droga impreza :]]]]]]]

80.48.70.* napisał:
hehe ,pompke mam Hydora L30 , uzywam jej jako niezatapialnej wiec mysle ze woda poprzez przeplyniecie przez pompke nie nagrzeje sie zbytnio

195.205.180.* napisał:
szczerze to ja nie widziałem róznicy u siebie, nawet zostawił układ tak na jakiś czas bo nie chciało mi się rozbierać icon_wink3.gif

217.173.162.* napisał:
Sam potestój u jednych lepsza wydajność będzie za chłodnicą a u innych przed.

195.150.76.* napisał:
ja obstawiam za pompka -> Chlodnica -> Cpu .... choc z tego co sam zaobserwowalem jakies wielkiej roznicy nie zauwazylem ....

83.29.0.* napisał:
Zrób tak jak pisze większość tzn. ze zbiornika woda do pompki -> chłodnica -> bloki wodne -> zbiornik.
Powodów takiego układu sa dwa (ja tyle znam, może jest więcej):
1. jeżeli ci pompka podrzeje wode to ja ochładzasz w chłodnicy (może się okazać że to jest berdzo niewielkie podgrzanie ale jest)
2. ten powód jest najważniejszy, mianowicie dla pomp wodnych ważne jest taki parametr jak ciśnienie napływu wody na ssaniu pompy. Dając chłodnice na ssaniu masz więcej oporów na ssaniu pompy, czyli mniejsze ciśnienie. Jeżeli ten opór jest zbyt duży może to mieć ujemny wpływ na wydajność pompy, jej trwałość, głośność pracy itp.

Pozdrawiam

80.48.70.* napisał:
według mnie nie ma roznicy czy pompka jest przed czy za chlodnica jezeli chodzi o cisnienie ssania , chodzi mi oczywiscie o uklad szczelnie zamknięty

81.190.55.* napisał:


IMO ważniejsze jest takie rozmieszczenie wszystkiego, żeby zmniejszyć opory. Jeśli lepiej Ci pasuje chlodnica-pompka-CPU to tak zrób.

62.233.210.* napisał:

Czyżby po przejściu najpierw przez chłodnicę i dojściu wody do bloków nagle magicznie zwiększało się ciśnienie??? Zawsze mi się wydawało, że opór układu jest sumą oporów wszystkich jego elementów.

153.19.220.* napisał:
nazir123

....ale jak na WLOCIE pompki masz mniejszą średnicę, to W TYM miejscu ciśnienie i opory są większe - i pompki tego nie lubią.
(oporów na ssaniu)
Przeca po to właśnie kombinowaliśwa z PH802... icon_biggrin3.gif

83.29.34.* napisał:


Po pierwsze jeżeli wiesz na 100% że twoja pomka ci nie podgrzeje wody lub nie ma to znaczenia to OK. Ale są pewnie maniacy dla których ma znaczenie 0,1 stC.
Po drugie zwiększanie czy zmniejszane sie ciśnienia nie ma nic wspólnego z magią icon_biggrin3.gif. Rozróżnia sie dwa układy: otwarty (ze zbiornikiem - naczyniem wzbiorczym otwartym czyli połączonym z powietrzem atmosferycznym czyli lustro wody pod ciśnieniem atmosferycznym) i układ zamknięty z naczyniem przeponowym które wytwarza w instalacji wymagane nadciśnienie; naczynie jest z membraną nad którą jest powietrze pod żądanym i wymaganym dla instalacji ciśnieniem. Dla obu układów są rózne rozkłady ciśnień w instalacji w zależności gdzie jest zamontowana pompa i gdzie jest włączone naczynie. Generalnie układ pierwszy ma w zasadzie zastosowanie do WC (oczywiście występuje on w dwóch wersjach z naczynie przez które przepływa woda i w wersji w której woda nie przepływa przez naczynie) a właśnie w nim ma znaczenie kolejność podłączenia elementów. Sposób połączenia który zaproponowałem jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia pracy układu, a każdy niech robi jak chce.
Oczywiście opór układu jest sumą wszystkich oporów elementów w niego wchodzączych. Ale pompy to są specyficzne urządzenia i układzie w którym same sobie zasysają wode ze zbiornika otwartego ważne jest ile mają oporów na ssaniu bo ma to znaczący wpływ na ich prace.
Zawsze możesz zrobić eksperyment i zmierzyć wydajność pompy podłączając wszystko na tłoczeniu (swobodne ssanie) i wszystko na ssaniu (swobodny wylot) - wtedy sie przekonasz jakie to ma znaczenie dla pompy.

62.179.33.* napisał:

po 1. jak juz ktos napisał, czy chłodnica będzie za pompką czy przed to i tak powoduje opór w układzie taki sam - niezależnie od umieszczenia jej średnica króćców się nie zmieni, powierzchnia też nie, także woda pokonuje taką samą drogę
po 2. nie wiem skąd wniosek że chłodnica przed pompą daje większy opór na ssaniu pompki ale wnioskuje że chodzi o średnice króćców i finy które mają malutkie szczeliny.
Hmm jesli weźmiesz wąż 1/2" ogrodowy i puścisz wode z kranu sprawdź sobie ciśnienie i potem sprawdź jakie będzie jak załozysz jakąś zwężkę na wylocie - jakby nie było ciśnienie wzrasta. Przy pompce będziesz miał to samo (wykluczam że pompka ma 3W, ale przy mocniejszej jakiejś) zgodze sie że wydajność pompki spadnie przy cieńszych wężach ale ciśnienie wzrośnie swoją drogą.
Przykład: test chłodnic rodziny Black Ice bodajże na watercooling.com.pl - zobacz jakie cisnienie było przy chłodnicy Micro (króćce fi 9,5 zew./ok.7,5 wew.) a wersją Pro (króćce fi 12 zew/ok.9 wew.) wiem że dochodzi tam jeszcze większa powierzchnia chłodnicy ale jakby nie było przykład wyżej z wężem może to bardziej zobrazować.
Moje zdanie jest takie, że trzeba przetestować na własnej "skórze"

83.29.1.* napisał:
Odpowiadam koledze VRx

Zgadzam sie - czysta fizyka zamieniasz energię ciśnienia na pokonanie oporów przepywu (jak jej nie stracisz na opory przepływu to masz duże ciśnienie do dyspozycji).
Tyle komentarza.
Powtórze sie po raz ostatni, bo już mi sie nie chce prowadzić wykładów na temat mechaniki płynów.
Opory w układzie są zawsze takie same - oczywiście dla danego przepływu.
A pompki to takie urządzenia że wolą wode tłoczyć niż ją zasysać (wolą miec opory do pokonania na stronie tłocznej niz ssącej)
PS.
Nie chce się chwalić ale skończyłem dwa kierunki studiów w kierunku właśnie branż instalacyjnych więc wiem o czym mówię i wszelkie zarzuty mi że piszę bzdury po prostu mnie irytuje. Wypowiedzi niektórych osób podważają teorie już dawno sformułowane i zapisane przez fachowców więc nie ma co dyskutować.
Jak są niedowiarki to niech testują miejsce instalowania pomki na własnej skórze.

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.00 | SQL: 1 | Uptime: 42 days, 2:35 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl