heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Sobota 27 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Taki sobie nowy projekcik...


83.24.114.* napisał:
Witam.
Mam Bartona 2550, chciałbym go sobie podkręcić na 3200 w końcu, niestety chłodzenie nie wyrabia na Spire Whisperrock IV (doszedłem do tego na innym forum).

Przeczytałem to forum w dość dużej ilości i wszędzie przewija się temat pompy, zbiornika itp, więc jako w pewien sposób megaloman, wpadłem na to, aby zastosować 'nieco' większy rezerwuar wody - jestem neico niechętny stosowaniu nagrzewnicy od jakiegoś samochodu.

Mój tok rozumowania.
Chłodnica jest stosowana po to, aby ostudzić wodę. Na ogół dos tudzenia wody, stosuje się... Powietrze, jednak w ten sposób wracamy poniekąd do źródła: jakim jest właśnie chęć pozbycia się chłdozenia procesora poprzez... powietrze. Zgadza się?

Co ja bym chiał. Oczywiście studzić wodą... wodę. O, właśnei wpadłem na kolejny pomysł. Ale zanim go przestawię, najpierw pomysł pierwotny.
Zamiast malego zbiornika wody (czy innego chłodziwa - mniejsza), zastosować duży zbiornik. O dużej rozpiętości, dużej powierzchni lustra wody, dużej objętości. Z tego co widziałem... Musiałby on mieć około >10 cm szerokości, co najmniej 30-40 długości... No i minimum 20 wysokości. W środku oczywiście pompka, ale...
1. Pompka daleko od wtrysku wody z bloków
2. wtrysk wody z bloków nad lustrem wody (ciepła)
3. Pobór wody do pompy tłoczącej wodę do bloków - tuż nad powierzchnią dna zbiornika.
Teoretycznie ciepła woda powinna gromadzić się tuż przy powirzchni, przy lustrze wody, a zimna tuż przy dnie. Poprzez wpuszczanie wody z bloków z góry, oprócz chlustu dostajemy również lepsze wymieszanie się wody z tą w zbiorniku.
Zakładając, że ilość wody w obiegu wynosi 1/10 tego co będzie w zbiorniku, można by rozpocząć obliczenia:
temperatura w obiegu ~30^C - ilość 1/10
-||- w zbiorniku ~20^C - ilość 9/10
Czyli po wymieszaniu się wody, dostalibyśmy około 22 ^C. Przy następnym obiegu mamy:
30/22, potem 32/25, 34/27, i?
No właśnie, co dalej i przy jakiej temperaturze nastąpiłaby granica rośnięcia temperatury w zbiorniku?

Potrzebujemy więc zastosować określonej metody chłodzenia wody w tym zbiorniku. Jak i czym?
W chwili kiedy zaczynałem pisać tego posta nie wiedziałem co, ale zacząłem kojarzyć z wodą... Woda... Powierzchnia wody... Głebokość... termoklina... Okręt podwodny. Atomowy okręt podwodny. reaktor atomowy?

Właśnie.
Opisywać reaktora nie będę, ale w drugim obiegu, znajduje się olbrzymi kocioł, w którym znajduje się nagrzewnica, połączona jeszcze z trzecim, najchłodniejszym obiegiem.
Być może, zaczynam w tej chwili opsiywać coś, co znacie pod inną nazwą (kaskada?)

-----------| _______
CPU---| ==========|=== |
GPU---|--------PP| | _P |
-----------| |_______|

Czyli chłodzenie jednego obiegu (pierwszego) przez drugi, dodatkowy. Oczywiście, wymusza to zastosowanie drugiej pompy wodnej, drugiego dużego zbiornika z wodą. W drugim zbiorniku pobór wody oczywiście byłby zamontowany tuż nad dnem, powracająca woda z pierwszego zbiornika byłaby zrzucana tuż nad lustrem.

Jeżeli nie odkryłem Ameryki to super, może ktoś mi napisze, czy to ma sens, czy warto iść w tę stronę, czy nie.
Co o tym sądzicie?

83.16.228.* napisał:
A nie lepiej byloby zrobic zbiornik ale o jeszcze wiekszej wysokosci ?? Teoretycznie woda by sie szybciej ochladzala bo ... wieksza glebokosc = JESZCZE BARDZIEJ ZIMNIEJSZA woda przy dnie zbiornika ... :idea:

83.24.114.* napisał:
Taaak, to miałoby sens. Pytanie brzmi - jaka wysokośc jest potrzebna do stworzenia kilku warstw wody o różnych temperaturach?
Ja wywodząc się z założenia że dość duża (przynajmniej kilkadziesiąt centymetrów), przekierowałem plan do drugiego obiegu...
Ale tak czy inaczej.... W przypadku chłodzenia samą wodą bez nagrzewnicy musielibyśmy mieć dwa (przynajmniej jeden) spory zbiornik z dużą ilością wody. Nie liczylem tego, ale pewnei koło (ponad?) 10 litrów wody.

Obliczenia... 2 metry rury po 12mm średnicy wewnątrz = 200cmx1.2cm= 220 cm3 wody wewnątrz obiegu. Doliczmy do tego jakieś 5-10 cm wewnątrz bloków i wychodzi około 230 cm3. Czyli 1/4 litra wody w obiegu.
Zakłądajac, że mamy zbiornik wody 10 lirów t by było około 40 pełnych "wymian" wody w systemie.

Kolejne pytanie - jak szybko chlodzi się woda przy takim rozłożeniu - 1:40 ?

217.172.249.* napisał:
[quote]A nie lepiej byloby zrobic zbiornik ale o jeszcze wiekszej wysokosci ?? Teoretycznie woda by sie szybciej ochladzala bo ... wieksza glebokosc = JESZCZE BARDZIEJ ZIMNIEJSZA woda przy dnie zbiornika ... :idea:[/quote]

Powiem jedno - bez chłodnicy temp wody będzie dosyć szybko rosnąć i będzie znacząco wyższa od temperatury powietrza.

83.16.228.* napisał:
[quote][quote]A nie lepiej byloby zrobic zbiornik ale o jeszcze wiekszej wysokosci ?? Teoretycznie woda by sie szybciej ochladzala bo ... wieksza glebokosc = JESZCZE BARDZIEJ ZIMNIEJSZA woda przy dnie zbiornika ... :idea:[/quote]

Powiem jedno - bez chłodnicy temp wody będzie dosyć szybko rosnąć i będzie znacząco wyższa od temperatury powietrza.[/quote]

Niekoniecznie ... :twisted:
Wystarczy dobrac odpowiedniej wielkosci zbiornik by w obiegu byla woda za kazdym razem z "innej czesci" zbiornika innaczej mowiac by bylo tyle wody ze ona nie nadazy sie ogrzac :idea:

A czy ma to sens? To juz inna sprawa ja raczej wolalbym mala chlodnice typu BIE/BIP poniewaz zalezy mi na upchnieciu wszystkiego do budy ...

83.29.94.* napisał:
Na kadecie pasywnie uzyskasz prawdopodobnie lepsze temperatury. Twój tok rozumowania zmierza w złym kierunku po prostu. Tutaj nie chodzi o nie odbieranie ciepła przez powietrze, bo wcześniej czy później to nastąpi - jak nie z nagrzewnicy to ze zbiornika - tylko o szybsze odbieranie tego ciepła z procesora, a do tego lepsza jest woda bo ma większą pojemność cieplną. Z nagrzewnicą możesz sobie zrobić bezpieczny i mobilny obieg zamknięty. Z otwartym zbiornikiem wody co najwyżej akwarium.

213.199.238.* napisał:
a czasem w wc nie chodzi to ze chldozi sie procka 2kg kawalkiem miedzi? ktorego nijak by sie nie dalo zastosowac bez przenoszenia ciepla woda?

moze to brzemiec ironicznie czy przesmiewczo albo smiesznie ale ja sie naprawde pytam:]

217.172.249.* napisał:


Bzdura :evil:
Po 1 żaden blok nie waży 2kg ...
Po 2 szybko miedź by się nagrzała i po chłodzeniu ...

W chłodzeniu proców chodzi oto, żeb szybko odebrać ciepło z procka i równie szybko oddać je do otoczenia ...
Ciekaw jestem czy wyobrażasz sobie jak długo stygnie rozgrzana sztabka miedzi 2kg ??

83.24.114.* napisał:
Nie wiem, czy mnie tutaj wszyscy zrozumieli, więc narysowałem prosty schemacik układu i umieściłem na swojej stronce.
user posted image
jak widać na załaczonym obrazku, mamy dwie chłodnice. Pierwsza, jest bezpośrednio podłaczona pompką do układu chłodzenia w komputerze, oznaczonego jako CPU (w chwili obecnej myślę jedynie o jego chłodzeniu). Wewnątrz pierwszej chłodnicy, znajduje się również element chłodzący - spirala wewnątrz której znajdowała by się przeplywająca woda z chłodnicy 2. Oczywiście, spirala ta musiałaby zostać wykonana z miedzi (widzialem coś takiego na Allegro, ale mniejsza). Oczywiście w drugiej chłodnicy, znajdowałaby się druga pompka jak to jest zaznaczone na rysunku.
Piszę zbiorniki - chłodnice - co mam na myśli? Ktoś tu zarzucił mi, że to będzie akwarium - owszem. Choć zamknięte, będą to dwa duże pojemniki na wodę, oba o podobnej wielkości, około 5-10 litrów.
Pierwszy obieg, będzie obiegiem zamkniętym. Woda z drugiego obiegu nie będzie miała do niego dostępu, tak samo jak i woda czy inne chłodziwo nie będzie mogła się przedostać do drugiego. W ten sposób, drugi zbiornik wody, można całkowicie odkryć i zwiększyć... straty energii.

Część obliczeniowa. Wydajność teoretyczna pompki której potzrebuję do chłodzenia CPU wynosi około 1000 litrów na godzinę? 1000/3600 sekund w godzinie to jest: 277 ml. Z moich wcześniejszych obliczeń, wynikało, że pojemność układu z 2 metrowym połączeniem wynosi też około 230-250ml. 10 litrowy zbiornik starcza więc na 40 krotne napełnienie układu wodą o temperaturze początkowej (pokojowej).

Spróbujcie sobie wyobrazić, co będzie, jeżeli do wiadra o pojemności 10 litrów dolejemy kubek ciepłej wody o temperaturze 30 stopni? O ile wzrośnie temperatura wody w wiadrze? A co ze stratami energi po drodze - długość rurek prowadzących wodę z powrotem do zbiornika z procesora? Co z układem chłodzącym w chłodnicy 1, idącym do chłodnicy 2?

Tak czy inaczej.... Nie sądzę, aby 70-80 Watt było w stanie zagrzać wodę w ilości 10 litrów do temperatury wyższej niż 30 ^C. Straty energi są zbyt wielkie...
A jeśli mi ktoś nie wierzy? Proszę spróbować samemu. Pożyczyć lutownicę od kogoś, włożyć do czajnika z wodą i spróbować zagrzać sobie nią wodę na herbatę. Życzę powodzenia i dużoooo cierpliwości biggrin.gif wink.gif

62.111.246.* napisał:
skoro juz zaczales i nie jest to watek w stylu "kupie to, to i to - powiedzcie co myslicie" to moge tu wrzucic moj pomysl - moze Ci sie spodoba. Czeka na dobre czasy gdy juz kupie wszystko do roweru i powroce do srubowania mojego wc smile.gif

Otoz ja myslalem nad troszke innym ukladem, mianowicie:
1. Zbiornik do obiegu nr1 ktory chlodzi kompa zrobic miedziany, a przynajmniej jedna scianke z miedzi.
2. Przymocowac do tej scianki modul Peltiera razem z jakims wierconym blokiem wodnym. Ten blok podlaczony jest do prostego drugiego obiegu pompka-->chlodnica-->blok-->pompka <-- wszystko inline, przy minimalnej dlugosci wezy, wiec pompka moglaby byc maksymalnie slaba (=maksymalnie cicha)
Dzieki temu nie mialbym chlodnicy w obiegu nr 1 wiec stopien komplikacji ukladu bylby niewielki.

W mojej glowie pojawiaja sie nastepujace pytania:
1. Jakiej mocy powinien byc modul -> powinienem to rozwiazac gdy odkopie moje zeszyty do fizyki smile.gif
2. Czy w ogole bedzie to efektywnie schladzac wode w obiegu nr 1...
3. Jesli 2. = tak, to czy woda zacznie mi sie skraplac na blokach...

Sorry Kenneth za wcisniecie sie do Twojego watku, ale wyznaje zasade ze lepiej 2 rzeczy w jednym watku niz jedna w dwoch...

83.25.207.* napisał:
[quote] Logan"]a czasem w wc nie chodzi to ze chldozi sie procka 2kg kawalkiem miedzi? ktorego nijak by sie nie dalo zastosowac bez przenoszenia ciepla woda?

moze to brzemiec ironicznie czy przesmiewczo albo smiesznie ale ja sie naprawde pytam:][/quote]
oczywiscie masz racje ,ale nie chodzi tyle o 2kg miedzi co o powierzchnie oddawania ,bo pomysl sobie ze mozna zastosowac chlodnice aluminiowa ktora jak by nie patrzec bedzie co najmniej 3 razy lzejsza i praktycznie tak samo efektywna
albo inaczej 2 kg aluminium w chlodnicy to naprawde duza chlodnica skuteczniejsza od 2kg miedzi


Kenneth
moze pomoga ci moje doswiadczenia
mialem swego czasu blok CPC + aquael 250l/h + zbiornik 25l wody
byl to zbiornik plastikowy ,nakryty z gory
temp na procesorze AXP 2100MHz 1.8v osiagana byla na poziomie 47C max po okolo 3 godzinach
jezeli procesor chodzil na 1500MHz 1.6v to temp max byla gdzies 46C ale juz po duzo dluzszym czasie
gdyby zbiornik byl otwarty temp bylaby nizsza
chcesz wiedziec jaka bedzie twoja temp stabilizacji??
to zalezy od materialu zbiornika i powierzchni
moge ci tylko poradzic ,jezeli chcesz tak chlodzic ,zebys zastosowal zbiornik 20-30l o duzej powierzchni ,a najlepiej odkryty ,czyli o duzej powierzchni parowania - miska laugh.gif
dwa stopnie sobie daruj bo to tylko skomplikuje uklad i nic nie da ,temp sie ustabilizuje na poziomie zwiazanym z powierzchnia - jeden zbiornik o tej samej powierzchni da te same efekty

ten rozprys nad powierzchnia to ciut nie BONG :>

eq4ever
a co bys chcial uzyskac tym peltem?? bo ja w twoim projekcie widze tylko duzo pradu, forsy na bloki pompki , zbiornikow i brak efektow

62.111.246.* napisał:
no jakto co? chcialbym zeby woda w obiegu 1 zeszla ponizej temperatury otoczenia, a w obiegu drugim zeby trzymala sie na rozsadnym poziomie. Takie rozwiazanie (o ile skuteczne) wydaje sie duzo bardziej logiczne niz budowanie bonga - nie masz pluskania, ani nie ubywa Ci cieczy z ukladu...

A gdzie tam wysokie koszty? zamiast 1 mocnej pompki kupujesz jedna trochee slabsza (zeby ciagnela obieg pierwszy) i jedna zupelnie slabiutka (obieg 2). Dalej peltier+zasilacz+blok do tego to bardziej czas potrzebny na zbudowanie a nie koszty.
Chodzi mi tylko o to czy taki uklad ma sens czy przeoczylem jakis prosty problem "nie do przejscia"...

83.24.82.* napisał:
Coś mi jeszcze wpadło do główki. Nieco prostszy pomysł z konwekcją naturalną. Mam nadzieję, że rysunek będzie jasny:

[img]http://lansrv.no-ip.org/projekt2_01.png[/img]

Jak widać w dalszym ciągu mamy 2 zbiorniki. Tym razem 'pierwszy' jest zbiornikiem odkrytym, ALE... Woda do chłodzenia jest ciągnięta ze zbiornika numer 2, i poczas płynięcia DO procesora nie pzechodzi przez zbiornik 1. Dopiero podczas powrotu Z CPU przechodzi przez zbiornik numer 1 gdzie przepływając przez spiralę, ulega ochłodzeniu w sposób naturalny - nie wymuszony.

KGB - dzięki za notkę o Twoim doświadczeniu z CPC. Wniosek z tego wypływa takowy, że należałoby zastosować ten zbiornik 1 z konkretnego metalu i z otwartą powierzchnią w celu ułatwienia wymiany ciepła z otoczeniem (no niestety - powietrzem).

Problemy?
- czy 4 m rurki miedzianej jest w stanie oddać ciepło wody o temperaturze 30 stopni do otoczenia wodnego o temp 20 stopni C?
- czy 4 metry spirali nie zahamuje zbyt mocno przepływu wody w obiegu?
- jeśli nie 4 metry... to ile?

100 Watt wydziela się z procesora w ciągu godziny? Właśnie. W ciągu godziny, czyli oba zbiorniki wodne musiałyby oddać do otoczenia w ciągu godziny co najmniej tyle samo...

Eq4ever - wydaje mi się, że masz problem z tym Peltierem taki, że pomimo tego, że będziesz chlodził z siłą powiedzmy 60W, to sam Peltier będzie grzał z mocą 60+X po drugiej stronie...

213.199.238.* napisał:
yotomeczek mi przeciez chodzilo o chlodnice 2kg a nie o bloczek.

kgb dobra to jest nawet mozliwe ze chodzi o powierzchnie jezeli tak mowisz bo ja sie na fizyce nie znam (a szkoda)

ale nie wydaje sie wam ze jezeli by taka 2kg lade przymocowac bezposrednio do procka jakimis heatpajpami (zero praktycznosci ale wykonalne) to byloby to wydajniejsze niz uklad wc z ta sama lada?

83.24.82.* napisał:
Jeżeli byłaby to Łada chłodzona wodą to tak, ale jestem ciekaw w jaki sposób rozwiązałbyś chłodzenie takiej ilości metalu (dodatkowej) w obudowie komputera? Obawiam się, że dodatkowe wiatraki też by wiele nie pomogły a standardem byłaby otwarta na oścież obudowa...
Układ z tą samą chłodnicą byłby wydajniejszy ze względu na... większe straty energii chłodziwa po drodze do i z chłodnicy smile.gif Raz. Dwa - więcej miejsca w obudowie, więcej powietrza w środku - lepsze chłodzenie płyty i grafiki.

62.111.246.* napisał:
Kenneth: No tak, rozumiem ze jesli obieg 1 odbieralby w sumie jakies 150W (cpu+gpu+reszta) to obieg drugi musialby odebrac 150W+ok. 100W peltiera=250-300W, ale przy dobrej chlodnicy i shroudzie nie stanowi to raczej problemu... Chodzi o to, ze jesli udaloby sie utrzymac temperature wody powiedzmy 10 stopni ponizej temperatury otoczenia, to w obiegu 2 moglbym miec nawet i 50 stopni, skoro nie mialby on kontaktu z obiegiem 1...
Juz Ci sie nie wciskam w topic, jak bede miec troche czasu to sprobuje zlozyc to co mowie do kupy i wtedy bedzie wiadomo czy mam racje. Pozdro

83.25.203.* napisał:
Kenneth
nie wkurzaj mnie tekstami [quote]100 Watt wydziela się z procesora w ciągu godziny[/quote]
bzdura ,to cieplo jest wydzielane ,a watt to moc ,czyli 100W=100J/s
czyli w ciagu godziny wydzieli sie 6000J

poza tym majac dana moc wydzielana mozemy sie spokojnie poslugiwac pojeciem moc chlodzenia ,ale nie W/h ani W/s (jak w chipie jednym czy tam PCWK)
co do 4m rurki to warto policzyc jej powierzchnie ,wyglada na to ze powinna dac rade
ale ja nadal uwazam ze prosciej jest zastosowac jeden pojemnik


eq4ever
widac ze nie miales stycznosci z peltami
jezeli w drugim obiegu bedziesz mial 50C to w pierwszym bedzie -18C bez obciazenia
jezeli masz do schlodzenia 100W to uzywajac Pelta 200W i przy temp drugiego obiegu 50C bedziesz mial +15C w pierwszym obiegu
a ile to pradu bedzie zarlo ,no i pierwszy obieg musi byc odizolowany od otoczenia termicznie (by sie nie nagrzewal od powietrza)
tanie to jest to policzmy:
pelt 267W (tylko takiego warto uzyc) 100pln
zasilacz 400VA 60pln
mostek prostowniczy 20A 10pln
chlodzenie pelta wydzielajacego ponad 300W - xxx pln (cos ekstra)

62.111.246.* napisał:
KGB: oki, dzieki za opinie, teraz to przetrawie, przelicze i moze kiedys do tego wroce smile.gif Pozdro

83.24.82.* napisał:
[quote]Kenneth
nie wkurzaj mnie tekstami [quote]100 Watt wydziela się z procesora w ciągu godziny[/quote]
bzdura ,to cieplo jest wydzielane ,a watt to moc ,czyli 100W=100J/s
czyli w ciagu godziny wydzieli sie 6000J
[/quote]

Kolego - nie po to kończyłem technikum elektroniczne, abyś mnie teraz uczył co gdzie i jak się wydziela, ok?
Pewne rzeczy CELOWO są napisane tak a nie inaczej, aby były strawne DLA WSZYSTKICH. Nie tylko dla Ciebie i dla mnie. Ok?

[quote]
poza tym majac dana moc wydzielana mozemy sie spokojnie poslugiwac pojeciem moc chlodzenia ,ale nie W/h ani W/s (jak w chipie jednym czy tam PCWK)
co do 4m rurki to warto policzyc jej powierzchnie ,wyglada na to ze powinna dac rade
ale ja nadal uwazam ze prosciej jest zastosowac jeden pojemnik
[/quote]

1. Ani PCWK ani Chip. Dawno nie widziałem ich na oczy...
2. W/h dlatego, że jest prościej liczyć moc potrzebną na schłodzenie danego zestawu - to raz. Dwa, że można osd razu przyjąć NAJGORSZY scenariusz: cała moc procesora idzie na grzanie.
W ten sposób można łatwo zaprojektować zestaw o olbrzymiej mocy chłodzenia - dużym zapasie mocy - w sam raz dla OC. Bo o to chyba nam chodzi, prawda?
3. W/h również dlatego, że w komputerze wszystko ma określoną moc. Także pompka zasilana być może z zasilania komputera - będzie żarła ileś_tam W/h.
4. Twoje obliczenia są błędne...
- 100J/s*3600 - bo tyle jest sekund w godzinie (a nie 60).
- procesory AMD i Intel jeszcze nie przekroczyły 100W mocy POBIERANEJ, a więc jest FIZYCZNIE niemożliwe, aby były w stanie wytworzyć - wg modelu Twoich obliczeń - 360000 J...
5. Dlaczego trzymasz się jednego pojemnika? Poza tym, że prościej?

83.25.203.* napisał:
nom ja widzialem w chipie lub PCWK taki artykul gdzie koles poslugiwal sie W/s ,chcialem napisac do redakcji ze bzdury publikuja ,ale pewnie i tak by mnie olali
nie ma jednostki W/h ,to tak jakby napisac m/s^3 - co to ma byc ,poprzyspieszenie :evil:
pradu tez nie zuzywamy w W/h tylko kWh i wlasnie ten czas sie skresla z mianownikiem i dochodzimy do wielokrotnosci Joula

w obliczeniach sie pomylilem bo w nerwach pisalem tongue.gif

jeden zbiornik-poza tym ze prostszy to nie traci sie sprawnosci na przekazywanie ciepla z jednego zbiornika do drugiego

83.25.76.* napisał:
chłopaki, po co tu wszystko tak utrudniać? jakieś zbironiki w zbiornikach i inne bzdury...

przecież to i tak sprowadza się do dwóch wielkości: pojemności cieplnej i powierzchnii oddawania ciepła, więc nie ma co kombinować ze skomplikowanymi systemiami rurek w zbiornikach itd.

liczy się to ile jest wody w układzie i jaka jest pow. oddawania ciepła i niestety Kenneth jesli jestes przeciwnikiem chłodnic to ci głęboko współczuję, żadnym zbiornikiem nie wygrasz powierzchniowo z taką chłodniczką powiedzmy np. od kadeta

poza tym dodatkowo im większa jest różnica temperatur (w tym przypadku wody i powietrza) tym oddawanie energii cieplnej zachodzi szybciej - czysta fizyka panowie biggrin.gif

najlepszym wyjściem tego rodzaju "bezchłodnicowego" byłoby zainstalowanie w układzie chłodzenia wodnego jak największego zbiornika, który miałby taką powierzchnię, która byłaby w stanie oddać tyle samo energii ile przyjęła od procka w tej samej jednostsce czasu - proste biggrin.gif

należy znaleźć tylko optimum pomiędzy powierzchnią i pojemnością zbiornika, no i należy oczywiście wiąść pod uwagę moc wydzielaną przez procka, zeby nie było za mało wydajnie

PS. innym wyjściem jest wykorzystanie stratności energii podczas przechodzenia jej przez z jednego ośrodka do drugiego (woda - powietrze - woda - woda...), coś w rodzaju kaskady, ale to wymaga zastosowania większej ilości "przejść" energii np. z cieczy do powietrza itd.

PS2. jeśli popełniłem jakiś błąd w swoim rozumowaniu to proszę o poprawienie mnie, bo także interesuję się stworzeniem jakiegoś dobrego zbiorniczka na wodę z mojego WC

pozdrawiam

83.27.54.* napisał:
eq4ever - pierwszy układ jaki miałem zawierał peliera 63W chłodzonego paswynie. Było to jakieś 6 lat temu, układ działa do dziś (poza wymianą co jakiś czas pompki) na kompie ojca.



sailence - zgadzam się - piękno jest ukryte w prostocie. Duża duuuża nagrzewnica (wentyle 120cm ~ 140cm na 5V, dobry blok, naprawdę mocna pompa elektromagnetyczna i gotowe! Brakuje mi tylko dobrej pompy 12V z wylotami na 1/2" bo Switech robią na 3/8" :/

62.111.246.* napisał:
ZenFist: i dzialalo to jakos? tzn wiadomo ze z CPC to wiele wycisnac sie nie dalo, ale chodzi mi o to czy temperatura wody byla znaczaco nizsza...?

83.31.248.* napisał:
ZenFist :arrow: Chyba 120 - 140mm a nie cm wink.gif

Najlepiej oddającym ciepło zbiornikiem na wode jest .. chłodnica biggrin.gif Jeśli koniecznie chcecie żeby TO nie wyglądało jak chłodnica to zróbcie pojemniki płaskie (dwie blachy miedziane 1mx1m z jak najmniejszym odstępem miedzy nimi ...) będzie ładnie i wydajnie smile.gif

83.25.77.* napisał:


? a co? chłodnica taka straszna i brzydka? przecież ne będę obniżała wydajności systemu dla jakiejś niby estetyki
akurat chłodniczka w WC to najbardziej spostrzegany podzespół w WC, więc nie chciałbym się pozbawiać czegoś co spełnia dwa wymagania na rzecz jakiegos pojemniczka biggrin.gif

83.31.248.* napisał:
To było skierowane do kombinatorów (no offence smile.gif ). Mnie tam moja "chłodniczka" się podoba i nie zamienił bym jej na żaden inny wynalazek . No chyba że na FWC smile.gif

83.25.248.* napisał:
6 lat temu to byl rok 1998 i w grudniu najmocniejszym procesorem do kupienia byl P2 450MHz
Pelter 63W kosztowal wtedy 170-200 $
a CPC to nawet nie istnialo
radze staranniej dobierac roczniki

83.25.77.* napisał:
KGB punkt dla ciebie, hehe biggrin.gif
rzeczywiście, że też nie zrwóciłem na to uwagi :wink:

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.48 | SQL: 1 | Uptime: 76 days, 22:17 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl